Türkiye'nin İsveç'ten beklentileri! Madde madde açıklandı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye'nin, terör örgütlerini destekleyen İsveç'ten NATO'nun kolektif güvenlik prensibi çerçevesinde somut garantiler beklediğini bildirdi. Başkanlık beklentilerini madde madde sıraladı.

Türkiye'nin İsveç'ten beklentileri! Madde madde açıklandı
Türkiye'nin İsveç'ten beklentileri! Madde madde açıklandı
GİRİŞ 23.05.2022 19:45 GÜNCELLEME 23.05.2022 19:46
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Başkanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye'nin 2017'den bu yana İsveç'ten PKK/PYD ve FETÖ mensubu teröristlerin iadesi talebinde bulunduğu ancak olumlu bir yanıt alamadığı hatırlatıldı.

İsveç resmi makamlarının, Türkiye'nin mücadele ettiği terör örgütü mensuplarını bakan düzeyinde ağırladığı ve ülke içindeki faaliyetlerini desteklediğine dikkati çekilen açıklamada, "siyasi desteğin ortadan kaldırılması"nın önemine işaret edildi.

Terörün finansman kaynağının kurutulmasının gerekliliğine vurgu yapılan açıklamada, NATO'ya üyelik başvurusunda bulunan İsveç hükümetinin, ittifak üyesi Türkiye'nin milli güvenliğini tehdit eden PKK/PYD'ye 2023 yılı için 376 milyon dolar tutarında destek verme kararı aldığı anımsatıldı.

PKK/PYD'ye silah ve ekipman desteğinin sonlandırılmasının önemli olduğu belirtilen açıklamada, İsveç hükümetinin, NATO tarafından terör örgütü olarak tanınan PKK/PYD'ye tanksavar ve dronlar başta olmak üzere askeri ekipman desteği sağladığı, söz konusu silahların, Türk resmi makamları tarafından yürütülen terörle mücadele operasyonları sırasında ele geçirildiği bildirildi.

AMBARGO İTTİFAKIN RUHUNA AYKIRI

İsveç hükümetinin, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanması ve sınır güvenliğini sağlamak için 2019'da başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrasında Türkiye'ye yönelik silah ambargosu uygulama kararı aldığı hatırlatılan açıklamada, Türkiye'nin uluslararası hukuka dayanan meşru hakları ve teröre karşı onlarca yıldır yürüttüğü mücadelede NATO üyesi tüm devletlerden destek beklediği, ambargo uygulamalarını ise ittifakın ruhuna aykırı olarak değerlendirdiği vurgulandı.

Teröre karşı küresel iş birliğinin önemine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemiz NATO'nun 'açık-kapı' politikasını benimserken ittifaka üye ve aday ülkelerin her konuda olduğu gibi terörle mücadele alanında da yüksek düzeyde iş birliği yürütmesi gerektiği inancını sürdürmektedir. Adaylık başvurusunda bulunan İsveç tarafından Türkiye'nin güvenlik kaygılarına ilişkin ilkesel adımlar ve somut garantilerin sunulması beklenmektedir. Türkiye, terör örgütlerini destekleyen İsveç'ten NATO'nun kolektif güvenlik prensibi çerçevesinde somut garantiler beklemektedir."

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • Denis 2 yıl önce Şikayet Et
  Yapilan bu kadar kanunsuzluk ve suça karşilik bir tazminat düşünülemezmi
  Cevapla
 • SC Freiburg.... 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz ; Ambargo'yu kaldırın diyoruz....Onlar ise yeni ambargoya hazırlanıyor ; bunlara ne güvenilir nede iş yapılır
  Cevapla
 • KaleliER 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu Avrupa bize 1 kedilerini bile iade etmez ! Kendimizi kandırmayalım .. Nokta
  Cevapla
 • Eray 2 yıl önce Şikayet Et
  O zaman Veto! Bu kadar kolay
  Cevapla
 • Can 2 yıl önce Şikayet Et
  Şakamı ! Bu maddeleri kabul dediler sonra tutmazlar. Ne olursa olsun ALLAH rızası için sonuna kadar ilkeli bir duruş serğileyip bu maddelerin bütün nato ülkeleri ve dört dörtlük garantiler almamız lazım
  Cevapla
 • kızılelma 2 yıl önce Şikayet Et
  artı geriye dönük 10 milyar dolar tazminat alınmalı verdikleri zarara karşılık...
  Cevapla
 • @Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  En az 500 Milyar zararımız var köpeklerin yüzünden sen 10 Milyarcık istiyon!
  Cevapla
 • şahin 2 yıl önce Şikayet Et
  Onlarda öyle diyordu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kızını ve torununu öldüren cani dededen skandal savunma!
İsrail askerinin ölüme koştuğu anlar! Gazze’de bir keskin nişancı pususu daha