Anastasiadis: Umarım Türkiye barışı bozacak bir adım atmaz

Fransız televizyonu France 24'e konuşan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs'taki çözümün "iki toplumlu federasyon"dan geçtiğini öne sürerek; "Umarım Türkiye, Doğu Akdeniz'de barışı bozan bir adım atmaz" dedi.

Anastasiadis: Umarım Türkiye barışı bozacak bir adım atmaz
Anastasiadis: Umarım Türkiye barışı bozacak bir adım atmaz
GİRİŞ 27.05.2022 11:07 GÜNCELLEME 28.05.2022 09:14
Bu Habere 210 Yorum Yapılmış

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Fransız televizyonu France 24'e mülakat verdi. Açıklamalarında Türkiye'yi hedef alan Rum lider, Rusya'nın Ukrayna işgaliyle Türkiye'nin 1974'teki Ada'ya müdahalesini bir tuttu.

Moskova'nın, tıpkı Ankara'nın 1974'te kullandığı argümanları kullanarak Ukrayna'yı işgal ettiğini kaydeden Anastasiadis, Türk ve Rus revizyonizminin paralellik gösterdiğini iddia etti.

Kendi tezlerini savunan Rum lider; EOKA terörünün ve dönemin Rum Yönetimi lideri Makaryos'un katliamlarına, Türk halkına çektirilen acılara ise değinmedi.

"İKİ TOPLUMLU FEDERASYON" TEKLİFİNİ YİNELEDİ

Kıbrıs'taki çözümün "iki toplumlu federasyon"dan geçtiğini öne süren ve bunun için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Anastasiadis, söz konusu çözüm teklifine Türkiye'nin itirazı olduğunu vurguladı.

"FEDERASYON MASASI"NI RUM YÖNETİMİNİN TUTUMLARI DAĞITTI

NOT: Türkiye ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafı; "iki bölgeli ve iki toplumlu federasyon" çerçevesinde bir anlaşmaya ulaşılması yönünde 50 yılı aşkın süredir BM gözetiminde gerçekleştirilen müzakere süreçlerinde birçok çaba sarf edildiğini ve bu çabaların Rum tarafının retçi tutumu nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandığını anımsatarak, 2017'de Crans-Montana'da gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı'nın çökmesinin ardından "federasyon" zemininin ortadan kalktığını ifade ediyor. Bu sebeplerden ötürü Türkiye ve KKTC, "federasyon" çözüme artık yanaşmıyor. Hatta KKTC, yeni devlet politikasını 27-29 Nisan 2021 tarihlerinde Cenevre'de BM öncülüğünde gerçekleşen Kıbrıs Toplantısı'nda açıklamış ve kayda geçirmişti. Bu da KKTC'nin egemenliğinin tanınması ve çözüm için başka seçeneklerin değerlendirilmesidir.

2021'de 5+1 formatında yapılan görüşmeden bir kare

"UMARIM TÜRKİYE BARIŞI BOZACAK BİR ADIM ATMAZ"

Türkiye ile Doğu Akdeniz'deki mevcut krize de değinen Anastasiadis, Ankara'nın MEB alanlarını ihlal ettiğini, bundan dolayı uluslararası makamlara Türkiye'yi şikayet ettiklerini söyleyerek, "Umarım Türkiye bölgedeki barışı riske atacak bir şey yapmaz" dedi.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 210
 • Kamil 7 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın geri kalanı ne derse desin , Türkiye siz devlet değilsiniz diyorsa , devlet değilsiniz !
  Cevapla
 • Suat 8 ay önce Şikayet Et
  Ne olacak kime ağlayacak siniz amarikaya mi güveniyor Sunuz gördük adam gibi durun durdugunuz yerde
  Cevapla
 • deli gadir 8 ay önce Şikayet Et
  Bunlar avrupanin sadakasinla yasiyor kimse takmiyor hayal dunyasinda yasiyorlar 74 de tum kibis alinsaydi bunlar konusamazdi adalarida alsaydik masafe 500 kilometre olurdu adamlar dibimize kadar yerlesmis hep chp inonu zihniyeti zarhosken lozanda imzayi atmis metni bile okumamis
  Cevapla
 • Hasan can 8 ay önce Şikayet Et
  Ben bunu pis döverim
  Cevapla
 • mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  sendemı ıctın solucan yolunu sasırıp kafa tutuyorsun rumlar her zaman dusmanlıga hazır bır mıllet
  Cevapla
 • AdiL 8 ay önce Şikayet Et
  Yunan ve rum gerçek bir devlet değildir. Tek var oluş sebepleri türk düşmanlığıdır. Rum ve yunan yöneticilerin ve halkının çoğunluğu türkiye ve türk düşmanlığından beslenen narsist piskopatlardır. Bu rahatsızlık anne veya baba ile atalarından çocuklarına da sirayet etmektedir. Milli marşlarının sözlerine bakıldığında bu rahatsızlıkları açıkça görülür.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Genç kızlardan sinir bozan deprem sözleri! Böyle alay ettiler, sonu onlar için kötü oldu
7,7 ve 7,6'lık depremler Suriye'yi de yıktı: Binlerce ölü ve yaralı var