Prof. Dr. Ata Atun'dan Anastasiadis'e : Hadi oradan!

Haber7 yazarı Prof. Dr. Ata Atun, Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in garantörlük konusunda yaptığı açıklamalara ve Türkiye'ye yönelik ithamlarına sert tepki gösterdi.

Prof. Dr. Ata Atun'dan Anastasiadis'e : Hadi oradan!
Prof. Dr. Ata Atun'dan Anastasiadis'e : Hadi oradan!
GİRİŞ 30.05.2022 12:02 GÜNCELLEME 30.05.2022 14:25
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi ortaklığı, her fırsatta uluslararası düzeyde, adadaki Türk varlığını zedelemeye çalışan hamleler gerçekleştiriyor. Haber7 yazarı Prof. Dr. Ata Atun, Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in garantörlük konusunda yaptığı açıklamalara ve Türkiye'ye yönelik ithamlarına sert tepki gösterdi.

Atun, Anastasiadis'in Rusya-Ukrayna savaşı üzerinden Türkiye'nin Barış harekatı'ndaki misyonunu aynı kefeye koymasını eleştirdi, Anastasiadis'i takiyyecilikle suçladı. Prof. Dr. Ata Atun konuyla ilgili şunları kaleme aldı:

"TAKİYYECİ ANASTASİADİS"

"Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasiadis, her yer ve her fırsatta “21. Yüzyılda garantörlük olmaz, garantörlüklerin modası geçmiştir. Türkiye’nin garantörlüğü kabul edilemez” şeklinde yalan yanlış açıklamalar yapmayı kendine görev edinmişti ancak Avrupa Birliği içinde garantörleri olan devletlerin listesini önüne koyunca geri adım atmış, bir daha garantörlük konusunu ağzına almamıştı.

Aynı takiyyeci Anastasiadis, şimdi de Rusya-Ukrayna ihtilafını Türkiye’nin 20 Temmuz 1974’de Garantör ülke olarak gerçekleştirdiği Barış Harekatı ile aynı kefeye koymaya çalışıyor.

İnsanların gözüne baka baka, rezil olacağını, adının yalancıya çıkacağına aldırmadan yalan söylemesi ve takiyye yapması Kıbrıslı Rumlara ve Yunanlara özgü bir alışkanlık. "

FRANCE 24 MÜLAKATINA TEPKİ

Atun, Anastasiadis'in France 24 kanalında yaptığı mülakatta kullandığı sözlerle dezenformasyon yaptığını belirterek şunları söyledi:

"GKRY lideri Nikos Anastasiadis France24 televizyonuna verdiği mülakatta, Rusya’nın Ukrayna’yı “Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgal etmek için kullandığı argümanların aynısını kullanarak işgal ettiğini” iddia etti. Yunanistan Başbakanı Miçotakis de aynı sözleri ABD kongresine hitap ederken kullandı.

“Köpeksiz köy bulmuş değneksiz gezer” lafını uyarlayabileceğimiz Anastasiadis’e bizim de uluslararası kamuoyu oluşturacak şekilde cevap vermemiz, yalanlarını ortaya koymamız gerekiyor zira olayın doğruluğundan çok kimin söylediğine, ne sıklıkta söylediğine bakarak yorumlayan bir dünya var. (Miçotakis’in sözlerini ayakta alkışlamaları esas sorunu bilmediklerinin ve Yunan/Rum tezlerine inandıklarının göstergesi.) BM Kıbrıs Özel Temsilcilerinin bile Rum tezleriyle amel ettiği bir dezenformasyon başarısından söz ediyoruz."

TÜRKİYE'NİN GARANTÖRLÜĞÜ

Ata Atun Anastasiadis'in Türkiye'nin garantörlüğü konusunu tartışmaya açmasına karşılık, süreçte yaşananlarla ilgili şunları söyledi:

"Öncelikle şunu bir hatırlatalım; Türkiye, BM tarafından onaylanan 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin üç garantöründen bir tanesi.

1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kimsenin yıkamayacağının, adada yönetim değişikliği olmayacağının garantörü.

Kıbrıslı Türklerin can ve mal varlığının garantörü.

1963-1974 arasında Kıbrıslı Türklere soykırım uygulayan Kıbrıslı Rumlar.

15 Temmuz 1974’de Kıbrıs adasında darbe yapıp, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’ni lağveden Kıbrıslı Rumlar ve Yunanlar.

17 Temmuz 1974’de Kıbrıs adasında “Kıbrıs Helen Cumhuriyeti”ni kuran ve ilan eden Kıbrıslı Rumlar ve Yunanlar.

18 Temmuz 1974’de “Kıbrıs Helen Cumhuriyeti”ni ilan edip, Kıbrıs adasının tümünün Yunanistan’a ilhak olduğunu ilan eden Kıbrıslı Rumlar ve Yunanlar.

20 Temmuz 1974’de, Kıbrıs adasında uluslararası yasalara aykırı olarak kurulan “Kıbrıs Helen Cumhuriyeti”nin lağvedilmesi ve Kıbrıs adasının Yunanistan’a ilhak edilmesinin durdurulması için 5 gün süren tüm diplomatik girişimler sonuç vermeyince, BM tarafından onaylanan 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin üç garantöründen biri olarak 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tekrardan hayata geçirmek için “Garantör” sıfatıyla Kıbrıs adasına müdahale edense Türkiye."

"HADİ ORADAN"

"Görüldüğü üzere Kıbrıs Barış Harekatı ile Rusya’nın Ukrayna harekatı arasında en ufak benzerlik dahi yok. 1974 Harekatı, Yunanların Megali İdea ve Enosis ülkülerinin sonucu gerçekleşmişti.

Şimdi birileri çıkacak ve diyecek ki, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü askeri harekat ile Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesi aynıdır ve Rusya’nın Ukrayna’yı Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgal etmek için kullandığı argümanların aynısını kullanmaktadır.”

Buna Kıbrıs Barış Harekatı’nın gerçekleşmesinin mimarlarından olan rahmetli Erbakan Hoca’nın sözleriyle cevap verelim;"

“Hadi oradan!”

Prof. Dr. (İnş. Müh.), Doç. Dr. (UA. İliş.) Ata ATUN

Dekan, Kıbrıs İlim Üniversitesi

KKTC Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı

 

KAYNAK: HABER7
Enes Taha Ersen Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Enes Taha Ersen
YORUMLAR 22
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendi Yunan garantörü bir halt edemediği için , Türkiye'nin Kıbrıs Türk'üne verdiği harbi garantörlüğe tahammülleri yok !
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Mızmız yapıp duruyorlar . Afrodit doğalgazı 'nı ABD ve İsrailli şirketler işletecek , onlara pay verecek , Türkiye olmadan bu ticareti kim yapacak ? Anastasiadis Kıbrıs Türklerinin hakkından bahseder iken bunu çoktan fark etmişti . Güya azınlık payı verip , azınlık kavramının kabulü beklentisi içerisindeydi . Arta kalan payları ile avunup dursunlar .
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye garantörlükten çıkarsa yunanistan ve ingilizde çıkar. O zamanda hamisiz kalan rumlarda kıbrıstan çıkar.
  Cevapla
 • Cetin. 1 yıl önce Şikayet Et
  Hah işte ha Rum lider,ha Yunan lider ha bizim CHP nin başındaki zat , üçüde birbirinin ayni
  Cevapla
 • CUMHUR 1 yıl önce Şikayet Et
  “Haddi oradan!” TEKFUR BOZUNTUSU PALİKARYA)))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Umman'da gizli "orta doğu" toplantısı
Çatılarda böyle kovaladılar...Bursa'da zehir tacirlerine helikopter destekli şok operasyon