Müslümanlar ve Yahudiler helal kesimin yasaklanmaması için birlikte hareket ediyor

Belçika'da Brüksel Başkent Bölgesi parlamentosunun helal kesim yasağını gündeme almasına karşı başlatılan kampanyada toplanan 127 bin imza, Müslüman ve Yahudilerin temsilcileri tarafından ilgili parlamentoya sunuldu.

Müslümanlar ve Yahudiler helal kesimin yasaklanmaması için birlikte hareket ediyor
Müslümanlar ve Yahudiler helal kesimin yasaklanmaması için birlikte hareket ediyor
GİRİŞ 01.06.2022 16:36 GÜNCELLEME 01.06.2022 16:36
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Yaklaşık 2 haftadır süren tartışmaların son günü olması nedeniyle bir araya gelen Müslüman ve Yahudi toplumun temsilcileri ile kampanyaya destek veren siviller, birlik ve beraberlik gösterisinde bulunmak için parlamento önünde toplandı.

Oturuma katılan Belçika Diyanet Vakfı Genel Müdürü ve Belçika İslam Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Coşkun Beyazgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Brüksel parlamentosunun hayvan refahını koruma adına çıkarmaya çalıştığı yasayla ilgili dini özgürlükler noktasında ciddi bir ihlal söz konusu olduğu için epey bir zamandır mücadele veriyoruz." dedi.

Parlamentonun değişik çevrelerin görüşlerine başvurduğunu, Musevi cemaatini ve Müslümanları temsil eden kişilerin yanı sıra nörologların ve sektörün temsilcilerinin beyanlarda bulunduğunu aktaran Beyazgül, yasa tasarısının gerçekte hayvan refahını korumadığını, hayvanların hayatlarının son saniyelerine odaklandığını ve "aşırı sağcı, ırkçı ideolojilerin oyuncağı" niteliğinde olduğunu söyledi.

Beyazgül, "Brüksel'de böyle bir karar çıkarsa, Müslüman ve Yahudiler büyük bir haksızlıkla karşı karşıya kalacak. Bu yasa çıkarsa, aşırı sağcı ve ırkçı kesimin oylarıyla çıkacak. Belçika ve Avrupa'nın başkenti Brüksel'de bu kadar farklı din ve kültürün barış içerisinde yaşadığı bir yerden bu mesajı vermek çok kötü olur." değerlendirmesinde bulundu.

"BU ADALETSİZ VE YANLIŞ BİR YASA"

Brüksel Baş Hahamı Albert Gigi de "Bu adaletsiz ve yanlış bir yasa. Dini azınlıkları, Yahudi ve Müslümanları hedef alıyor." dedi.

"Yahudi ve Müslümanların hayvan refahına karşı oldukları" yönünde bir algının yayılmaya çalışıldığına işaret eden Gigi, "Bizim için kabul edilemez olan şey şu, ​​sersemleterek, bayıltarak, gaz solutma yöntemiyle boğarak kesimin hayvanın canını daha az acıttığını öne sürerek dini ritüellere göre kesimin yasaklanması." şeklinde konuştu.

Yahudi inancında da hayvanların şoklanmadan ve uyutulmadan kesilmesi anlamına gelen "koşer" kesim gereği, Yahudi toplum da mücadeleye destek veriyor.

Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 2
  • aziz y 6 ay önce Şikayet Et
    yurtdışında et alacaksanız ,müslüman kasap restoran bulamazsanız ,neymiş!!ilk durak yahudi restoran yada koşer satan market
    Cevapla
  • Demet 6 ay önce Şikayet Et
    Bu yahudilerle ortak noktalarımız var onlarda domuz yemez sünnet olur fakat israilli yahudilerle bizim vicdanımız farklı onlar masum çocuklari silahsizlari öldürüyor
    Cevapla
DİĞER HABERLER
FIFA, Sırbistan'ın 'Kosova skandalına' cezayı kesti!
ABD'nin F-16 kararını değerlendiren uzmanlardan 'Kızılelma' vurgusu: ABD Türkiye'ye mecbur