Kosta Rika'da kamu sağlık sistemi "fidye yazılımı" saldırısına uğradı

Orta Amerika ülkesi Kosta Rika'da halk sağlık kurumu bilgisayar korsanlarının siber saldırısına uğradı.

Kosta Rika'da kamu sağlık sistemi "fidye yazılımı" saldırısına uğradı
Kosta Rika'da kamu sağlık sistemi "fidye yazılımı" saldırısına uğradı
GİRİŞ 01.06.2022 21:54 GÜNCELLEME 01.06.2022 21:57

Hükümetten yapılan açıklamaya göre, Sosyal Güvenlik Kurumunun 1500 sunucusundan en az 30'u "fidye yazılımı" saldırısından etkilendi. Saldırı, nisanda Rusça konuşan Conti adlı siber çetenin Maliye Bakanlığı başta olmak üzere pek çok devlet kurumuna yönelik siber saldırısının ardından geldi.

Son saldırının ise "Hive" olarak bilinen başka bir "fidye yazılımı" çetesince yapıldığı ifade edildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Alvaro Ramos, düzenlediği basın toplantısında, sistemlerinin hızlı şekilde kapatılmasının siber suçluların daha önceki saldırılarda olduğu gibi kontrolü ele geçirmesini engellediğini belirterek herhangi bir fidye talep edilmediğini kaydetti.

Öte yandan Hive'den yapılan açıklamada, kurumun sistemlerine tekrar erişebilmesi için 5 milyon dolar değerinde bitcoin talep edildi.

Dijital sistemler devre dışı kalmıştı

Devlet Başkanlığından 22 Nisan'da yapılan açıklamada, bir hafta boyunca hükümet kurumlarına siber saldırı yapıldığı ve bazı dijital platformların devre dışı kaldığı bildirilmişti.

Saldırı sonucu Maliye ile Milli Eğitim bakanlıkları Yüksek Seçim Kurulu ve bazı finansal sistemlere bağlı hizmetlerin geçici olarak askıya alındığı aktarılmıştı.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'li milyarderlerden Filistin protestolarına baskı!
Hayvan kesim merkezindeki o görüntülere soruşturma başlatıldı