Maduro'dan Türkiye'de ABD'ye net mesaj: Yaptırımlar bumerang gibi kendilerine döndü

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD'nin uyguladığı yaptırımların her zaman "bumerang" gibi geri dönerek Amerika ve Avrupa ekonomilerini etkilediğini söyledi.

Maduro'dan Türkiye'de ABD'ye net mesaj: Yaptırımlar bumerang gibi kendilerine döndü
Maduro'dan Türkiye'de ABD'ye net mesaj: Yaptırımlar bumerang gibi kendilerine döndü
GİRİŞ 09.06.2022 10:50 GÜNCELLEME 09.06.2022 10:56
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Venezuela Devlet Başkanı Maduro, AA'ya yaptığı açıklamada, ABD'nin, Venezuela'ya yönelik yaptırımlarının kaldırılma olasılığının "çok zor" olduğunu belirtti.

Türkiye ile Venezuela arasında 3 anlaşma imzalandıTürkiye ile Venezuela arasında 3 anlaşma imzalandı

"ABD İmparatorluğu'nun" her zaman kendi saldırganlığına kapıldığını savunan Maduro, "Şu anda Rusya'ya ne olduğuna bakın. Rus ekonomisine, tarım, petrol ve Rus doğal gazına karşı uygulanan binlerce ekonomik yaptırım bumerang gibi Avrupa, Amerika ekonomilerine geri döndü." ifadelerini kullandı.

Başkent Karakas'ın, 5 Mart'ta ABD hükümetinden bir heyetle "önemli bir temasa" geçtiğini, akıcı ve sürekli bir iletişim sürdürdüklerini kaydeden Maduro, "Amerikan enerji şirketi Chevron Corporation, İtalyan enerji şirketi Eni ve İspanyol enerji şirketi Repsol, kendi piyasalarına gaz ve petrol sağlamak için yatırımlarını Venezuela'ya taşıyacak." dedi.

Doğru yönde adımlar atıldığını söyleyen Maduro, sabırlı olunmasını ve ülkesinin kendi çabasıyla ilerlemeye devam edeceğini aktararak, "Umarım ABD bir gün saldırganlık, baskı ve yaptırım politikasından vazgeçer." diye konuştu.

- "VENEZUELA'NIN, AMERİKA KITASI ZİRVESİ'NDEN DIŞLANMASI BÜYÜK HATA"

Maduro, Venezuela'nın, Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) tarafından düzenlenen "Amerika Kıtası Zirvesi"nden dışlandığını belirtti. Maduro, Latin Amerika ve Karayipler'deki anti emperyalist ülkeler olarak nitelediği Nikaragua ve Küba'nın yanı sıra kendi ülkesinin dışlanmasının, 25'ten fazla ülke tarafından reddedildiğini aktardı.

Amerika kıtasının bu görüşmesinin, "dışlanmaya karşı hükümetlerin bir protesto toplantısına ve Amerika İmparatorluğu'na emperyal emirler döneminin bittiğini öğreten bir derse dönüştüğü" değerlendirmesini yapan Maduro, Karakas'ın, Los Angeles'ta bulunmayışına yönelik, "Şunu söylemeliyim ki bizim ülkemizi dışlamaya çalışmak ülkenin yönetimi tarafından yapılmış büyük bir hataydı." dedi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro

Amerika kıtasının "sözde zirvesi"nin, siyasi ve diplomatik açıdan gitgide kötüleştiğini belirten Maduro, "Bu zirvelerde önemli bir konu, halkların öncelikli sorunları, bizim temel sorunlarımız tartışılmıyor..." değerlendirmesinde bulundu.

Maduro, "ABD İmparatorluğu, Latin Amerika ve Karayipler'in kendi arka bahçesi olduğuna inanarak emir vermek için bu örneklere ulaşmayı planlıyor. O zamanlar geçti." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşüp görüşmediği sorulan Maduro, Lavrov'un Ankara'da olduğunu bilmediğini söyleyerek "Görseydim görüşürdüm, harika bir adam." yanıtını verdi.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 4
 • HIDIR BUDUR 5 ay önce Şikayet Et
  Hiroşima, Nagazaki'ye atılan atom bombaları?ABD'nin kendi yaptığı "Uydur kaydır ikiz kuleler masalı" sonrası Irak ve Afganistan'ın işgali, sözde "demokrasi ve insan hakları getiriyorum" masalları..! milyonlarca insanın ölümü, Quantanamo ve Felluce gibi yüzlerce işkence merkezi," 1 bardak petrolü, 1 bardak kandan daha değerli gören" bi anlayış.. İsrail vahşet ve kıyımına gözyummak ve kendini sütten çıkmış ak kaşık insan hakları elçisi gibi gören bi ABD ..!!!
  Cevapla
 • Babasının Oğlu 5 ay önce Şikayet Et
  Sağ el göğüs hizasında içeride mason duruşu değil mi? Ne oluyor?
  Cevapla
 • karanehir 5 ay önce Şikayet Et
  Bolivar duruşu
  Cevapla
 • vatan 5 ay önce Şikayet Et
  büyük ihtimalle haklısın...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Asgari ücret mevzuatındaki kritik detay: İşte 7. maddedeki zam hesabı
Bursa'daki uçak kazası kameralara yansıdı