Avrupa Komisyonu, Danimarka'yı "Müslüman karşıtlığı'na karşı uyardı

Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu, Danimarka hükümetine ülkedeki Müslüman karşıtlığı ve ırkçılık sorunlarını ele alma çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu, Danimarka'yı "Müslüman karşıtlığı'na karşı uyardı
Avrupa Komisyonu, Danimarka'yı "Müslüman karşıtlığı'na karşı uyardı
GİRİŞ 09.06.2022 18:45 GÜNCELLEME 09.06.2022 18:45
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bugünkü toplantıda Komisyon'a sunulan gözlemci raporunda Danimarka'daki azınlık gruplarına ve göçmenlere karşı yapılan ayrımcılıklara değinildi.

Raporda bazı siyasi partilerin, Müslümanlar başta olmak üzere göçmen grupları "Danimarka kültürüne tehdit" olarak gören söylemlerinden endişe duyulurken hükümetin Batılılar ve Batılı olmayanları ayrı mahallelere yerleştirmeye yönelik şehirleşme planı eleştirildi.

Hükümetin "paralel toplum" uygulamasının, birçok mahalleye sonradan yerleşen göçmen ailelerin zorla başka yerlere götürülmesine sebep olarak mağduriyet yarattığı kaydedildi.

Bu tür söylem ve uygulamalarla Danimarka'da Müslüman karşıtı söylemler ile azınlık ve göçmenlere karşı baskıların arttığı vurgulanarak, hükümete "Müslümanlar ve diğer azınlıklara yönelik ayrımcılığı ele almak üzere ırkçılığa karşı bir ulusal plan hazırlama" çağrısı yapıldı.

Müslümanlar ve diğer azınlık gruplarını koruma altına alabilmek için söz konusu plana eğitim, kamu bilinci, karşı söylemlerin desteklenmesi, güvenlik güçleri ile öğretmenlerin eğitimi ve azınlık gruplarının sektörlerde istihdam edilmesi gibi faaliyetlerin dahil edilmesi gerektiği bildirildi.

Raporda Danimarka hükümetinin, yabancı karşıtlığı ve ırkçılık yapan kanun dışı kuruluşlar ve siyasi partilere devlet desteğinin kesilmesi için çalışma planı hazırlaması gerektiği vurgulandı.

 DANİMARKA'DA MÜSLÜMAN VE GÖÇMEN KARŞITLIĞI

Danimarka'da son 5 yılda göçmen veya göçmen kökenlilerin haklarını kısıtlamaya yönelik 100'ün üzerinde yasa çıkarıldı. Bu kapsamda "dine ve inanca hakaret" yasasını kaldıran hükümet, ülkede Kur'an-ı Kerim'in yakılarak İslam'a ve Müslümanlara hakaret edilmesinin yolunu açtı.

Yasaların çoğu Müslümanları hedef alırken yurt dışından camilere yönelik ekonomik desteği kısıtlayan yasa büyük tepki gördü.

KAYNAK: AA
Yahya Gür Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Yahya Gür
YORUMLAR 4
 • Osmanli 5 ay önce Şikayet Et
  Pkk lilar Müslüman olsaydi isler degisirdi
  Cevapla
 • Doğruya doğru 5 ay önce Şikayet Et
  İncil zaden orjinal değil kısasa kısas
  Cevapla
 • Sivaslı 5 ay önce Şikayet Et
  Ben Danimarkada yaşıyorum, Müslümanlara karşı ayrımcılık okullardan sınavlara, sokaktan siyasete, işyerlerinden kamu kurum ve kuruluşlarına heryerde yıllar geçtikçe artıyor, öğrencilerin yüksek meslek edinmeleri öğretmenler tarafından engelleniyor, dini değerlere saldırı ve bu uygulamalar bizzat Danimarka devleti tarafından destekleniyor.
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Siz önce kendinize bakın ondan sonra akıl verin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Atacama Çölü dünyanın çöplüğüne dönüştü! 2. el araçlar bile var
Belarus'u şoke eden ölüm! Dışişleri Bakanı Makey hayatını kaybetti