"Myanmar cuntası çocuklara 'vahşice' saldırdı"

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Tom Andrews, Myanmar ordusunun 1 Şubat 2021'de yönetime el koymasının ardından 142 çocuğun hayatını kaybettiğini, 250 bin çocuğun ise yerinden edildiğini açıkladı.

"Myanmar cuntası çocuklara 'vahşice' saldırdı"
"Myanmar cuntası çocuklara 'vahşice' saldırdı"
GİRİŞ 15.06.2022 12:24 GÜNCELLEME 15.06.2022 12:24
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

BM İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Tom Andrews, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 50'nci oturumu kapsamında Myanmar'daki insan hakları durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Cuntanın çocuklara yönelik saldırılarını "acımasız" olarak niteleyen Andrews, "generallerin Myanmar halkına boyun eğdirme girişiminde" masum kurbanların büyük acılar çektiğini vurguladı.

Andrews, Myanmar askeri cuntasının çocuklara "vahşice saldırdığını, öldürdüğünü ve sistematik olarak insan haklarını suistimal ettiğini" vurguladı.

142 ÇOCUĞA İŞKENCE BELGELENDİ!

Ordunun, 1 Şubat 2021'de yönetime el koymasının ardından, 142 çocuğun hayatını kaybettiğini, pek çoğunun yaralandığını ve 250 bin çocuğun yerinden edildiğini aktaran Andrews, 1400'den fazla çocuğun da keyfi olarak gözaltına alındığını ifade etti.

Andrews, ayrıca 3 yaşın altında olmak üzere en az 61 çocuğun rehin tutulduğunu, BM'nin de darbeden bu yana 142 çocuğa işkence yapıldığını belgelediğini kaydetti.

Cunta yönetiminin uygulamalarından dolayı ülkede tahmini 7,8 milyon çocuğun okullara gidemediğini, sağlık ve eğitim gibi temel haklardan mahrum bırakıldığını belirten Andrews, Dünya Sağlık Örgütünün rutin aşı yaptırmadıkları için 2022'de 33 bin çocuğun öleceğini tahmin ettiğini aktardı.

Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 4
 • esas 3 ay önce Şikayet Et
  Allah Myanmardan müslüman halka yaptığınızın acısını çıkartıyor gibi. Hoş, müslüman olmasalar da mazlum olmaları yeter. Şimdi birbirlerini yerlerken o ayaklanan siviller müslümanların da kendilerine yardımcı olması için nasıl özür dileyip davet ettiler. Tadın bakalım. BM'de hızlı davranmış. Neyse müslümanlar katledilirken aldıkları rüzgardan diyelim bakalım
  Cevapla
 • nasri 3 ay önce Şikayet Et
  Soru:Birleşmiş milletler ne işe yarar? Cevap: çok iyi ölü sayar
  Cevapla
 • Hanifi Çifçi 3 ay önce Şikayet Et
  Allahım Helak Etsin Sizi
  Cevapla
 • trakya 3 ay önce Şikayet Et
  Allah kahr etsin sizi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cevdet Yılmaz'dan enflasyon ve faiz açıklaması
Meteoroloji'den İstanbul'a son dakika yağış uyarısı