Hollanda askerlerine soykırım şerefine madalya!

Srebrenitsa soykırımı sırasında kendilerine sığınan Boşnak sivilleri Sırp güçlerine teslim ederek katliama göz yuman Hollandalı askerler için ülkede özel bir tören düzenlendi.

Hollanda askerlerine soykırım şerefine madalya!
Hollanda askerlerine soykırım şerefine madalya!
GİRİŞ 20.06.2022 07:24 GÜNCELLEME 20.06.2022 07:24
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Başbakan Rutte, birliğe yöneltilen eleştirileri haksız bularak askerlerden özür diledi. Savunma Bakanı Kajsa Ollongren de askerlere şeref ödülü verdi.

Hollanda hükümeti, Srebrenitsa soykırımı sırasında Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde bölgede görev yapan ve kendilerine sığınan Boşnak sivilleri Sırp güçlerine teslim ederek katliama göz yuman Hollandalı askerlerden özür diledi. Önceki gün, BM Barış Koruma Gücü kapsamında Srebrenitsa’da görevli askerler için organize edilen özel bir törende konuşan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, askerlerin ‘imkansız bir göreve’ gönderildiğini belirterek; Srebrenitsa soykırımından Hollandalı askerlerin değil, sadece Sırpların sorumlu olduğunu kaydetti.

Rutte ayrıca, Hollandalı birliğin ‘haksız eleştiri yağmuruna’ karşı dönemin siyasilerinden ve savunma bakanlığından çok az destek aldığını, askerlere yeterince sahip çıkılmadığını savundu. Törende Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren de askerlere şeref ödülü verdi.

KATİLLE SARMAŞ DOLAŞ

Srebrenitsalı Boşnak sivillerin sığındığı Hollandalı BM askerlerinin soykırımdaki rolü, aradan geçen yıllara rağmen tartışılıyor. Şehrin işgal edilmesinin ardından çekilen görüntülerde, Hollandalı komutan Thom Karremans’ın, 11 Temmuz 1995'te bir araya geldiği Sırp birliklerinin başındaki Ratko Mladic karşısında el pençe durduğu görülüyor.

Şehre giren Sırplara ateş açıldığı için Karremans'ın ifadesini alan Mladic'in, görüntülerin sonunda ise Karremans'a içki ısmarlaması ve ikilinin birlikte kadeh kaldırması dikkat çekiyor. Hollandalı komutan hiçbir zaman yaşananlar yüzünden yargılanmadı. 2007'de açılan davada, Lahey Bölge Mahkemesi Hollanda'yı suçlu bulmuştu. Srebrenitsa soykırımında 8372 Boşnak Müslüman, Sırplar tarafından katledilmişti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 18
 • Abdullah 5 ay önce Şikayet Et
  GAVURDAN DOST olmaazzzz....
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Siz bu kadar aşşağılık bir toplumsunuz işte..
  Cevapla
 • Yatırım Hesap 5 ay önce Şikayet Et
  Küfür tek millettir. Her daim uyanık olmalı küfrün yasal kardeşlerine bu ülkede asla iktidar teslim edilmemelidir.
  Cevapla
 • 4 Abdullah 4 5 ay önce Şikayet Et
  işte Avrupa bu.tam aşağılık bir kuruluş
  Cevapla
 • kahrol chpkk 5 ay önce Şikayet Et
  Allahin azabi uzerinize olsun kafirler...rusya avrupaya girecek az kaldi...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fiyatı 55 bin TL düşmüştü bugün 20 bin TL zamlandı: Otomobil fiyatlarına Aralık zammı!
MİDLAS'ın test atışı tamamlandı: Türkiye'yi "Şampiyonlar Ligi"ne çıkaracak