ABD'den Türkiye açıklaması: Sorunun çözüleceğini düşünüyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Müsteşarı Donfried, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusundaki meşru endişelerini tanıdıklarını belirterek, sorunların en yakın zamanda çözüleceğini düşündüklerini kaydetti.

ABD'den Türkiye açıklaması: Sorunun çözüleceğini düşünüyoruz
ABD'den Türkiye açıklaması: Sorunun çözüleceğini düşünüyoruz
GİRİŞ 23.06.2022 06:55 GÜNCELLEME 23.06.2022 13:30
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği başvurusu konusunda bir oturum gerçekleştirdi.

OTURUMUN BAŞINDA TÜRKİYE TARTIŞMASI

Oturumun açılışında Komite Başkanı Demokrat Bob Menendez ile Cumhuriyetçi Jim Risch arasında Türkiye konusunda kısa bir atışma yaşandı.

Menendez, Türkiye'nin söz konusu iki ülkenin NATO üyeliğine yaptığı itirazın Rusya'nın çıkarlarına hizmet ettiğini öne sürmesi üzerine Risch, "Hem İsveç hem Finlandiya, bize Türkiye ile görüşmelerini iyi niyetle yaptıklarını bildirdiler. Bu konuyu bu ülkelere bırakmak en iyisi. Ama şunu da söyleyelim, bu konu bir an önce kapanmalı" yorumunu yaptı.

Jim Risch

Karen Donfried ise yaptığı konuşmada Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasının ittifakı daha da güçlendireceğini kaydederken Türkiye'nin dile getirdiği endişelere de değindi.

"TÜRKİYE'NİN TERÖR KONUSUNDAKİ ENDİŞELERİNİ TANIYORUZ"

"Türkiye'nin terör konusundaki meşru endişelerini tanıyoruz" diyen Donfried, NATO Genel Sekteri Jens Stoltenberg'in de bu konuda Ankara, Helsinki ve Stockholm ile görüşme sözü verdiğine dikkati çekti.

Donfried, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğinin tüm ülkelerin oyuyla sağlanacağına işaret ederek, "Tabii ki ABD de Türkiye gibi teröre desteği bitirmek istiyor, bu konuyu ciddiye alıyoruz. Benim anladığım kadarıyla bu 3 ülke arasındaki görüşmeler iyi gidiyor" görüşünü paylaştı.

Karen Donfried

Gelecek hafta Madrid'de yapılacak NATO zirvesine işaret eden Donfried, Türkiye ile yapılan görüşmelerin sonunda bu zirvede İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin resmi belgelerin imzalanabileceğini kaydetti.

Donfried, Türkiye ile İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'nin dile getirdiği endişeleri konusunda yakın zamanda çözüme varılacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

Bob Menendez

ABD'Lİ SENATÖRDEN YPG/PKK İTİRAFI

Öte yandan Senatör Bob Menendez'in ABD'nin YPG/PKK'ya verdiği destek konusunda oturumda yaptığı itiraf da dikkatlerden kaçmadı.

Menendez, "Gerçek şu ki PKK ve SDF (YPG) konusunda Finlandiya ve İsveç'in tutumu bizim tutumumuzla örtüşüyor. Bildiğiniz gibi bu örgütler bize DAEŞ ile mücadelemizde yardım etti. Bu nedenle tüm tarafları çalışmaya davet etmek biraz ikiyüzlülük oluyor. Tabii ki birlikte çalışıp bir çözüme varmaları çok iyi olur ama Türkiye'nin onlardan ne almak istediğini bilmiyorum" dedi.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 45
 • hoca 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD teröre desteği bitirmek mi istiyor??? E bitir kardeşim, elinden tutan mı var? Kandil'deki subaylarını çek, Suriye'de YPG'nin başını üslerinde korumayı bırak, PKK'ya silah vermeyi bırak, Türkiye'ye kurşun sıksın diye kaçırdığın çocukları silah altına almayı kes, Türk ordusuna karşı PKK'ya kalkan olmaktan vazgeç... Kim tutuyor seni?
  Cevapla
 • Hızır İlyas HASTA 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan Makedonya 10 yıl AB,ne kabul etmedi veto etti. Bizde önce İsveç ve Finlandiya,yi VETO EDELİM sonra teröre destek veren diğer MUTTEFİK GÖRÜNÜMLÜ DÜŞMAN ülkelerin PKK,ya desteğini kesmeyi şart koşalım
  Cevapla
 • Emin ciftci 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadın mezardan mı çıktı bu ne surat
  Cevapla
 • Yok öyle yağma 1 yıl önce Şikayet Et
  Eğer türkiyede darbe yaparsanız çözülür. Yani bu iş için sizin çocukları işbaşına getirmeniz gerekir.
  Cevapla
 • Şehmuz 1 yıl önce Şikayet Et
  Onların çoçıkları yıllarca Türkiyedem hiç çıkmadılar 6 partide onlarn hizmetcisi pkk sevicisi allah yardımcımız olsun
  Cevapla
 • Erkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Sanırsam çözüm için bir 50 sene var gibi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Putin'den sürpriz ziyaret! Nükleer mesaj mı? Kremlin: Son derece ender bir gezi...
'Erdoğan düşmanı' Reuters yine şaşırtmadı! Çok konuşulacak anket