Rusya'dan Türkiye mesajı: Toplantıda AB örneği verdi!

Peskov, Türkiye'nin yıllarca Avrupa Birliği'ne girebilmek için beklediğini, ancak aday ülke olmaktan öteye geçemediğini söyledi. Peskov, ''Türkiye egemen bir ülke haline geldi'' dedi.

GİRİŞ 25.06.2022 01:29 GÜNCELLEME 25.06.2022 09:29
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

AB ülkeleri liderlerinin Ukrayna ve Moldova'ya aday ülke statüsü vermesini Avrupa'nın kendi iç meselesi olarak niteleyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, önemli olan noktanın bu süreçlerin söz konusu ülkelerle Rusya arasındaki ilişkilerde büyük sorunlar yaratmaması olduğunu söyledi.

Günlük basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Peskov, "Birincisi, elbette bu, Avrupa'nın iç meselesi. Bu süreçlerin bize daha fazla sorun ve anılan ülkelerle bizim aramızdaki ilişkilerde daha fazla sorun oluşturmaması, bizim için çok önemli. Bu tür sorunlar, yeteri kadar var zaten" dedi.

Söz konusu süreçlerin Rusya-AB ilişkilerini daha kötüye götürmemesinin de önemli olduğunu kaydeden Peskov, zira ilişkilerin halihazırda çok fazla zarar gördüğünü belirtti.

''TÜRKİYE EGEMEN, BAĞIMSIZ BİR ÜLKE HALİNE GELDİ''

Şu anda Moldovalıların Avrupalı olmayı Avrupalılardan daha çok istediklerini gördüklerine dikkat çeken Peskov, AB'ye adaylık konusuna bakışını Türkiye'deki deneyimlerine dayanarak şöyle anlattı:

"20 yılı aşkın bir süre önce Türkiye'de büyükelçiliğimizde, henüz Sovyetler Birliği büyükelçiliği iken diplomat olarak görev yapmaya başladığımı, o zaman Türkiye'nin de umut beslediğini, AB'ye aday olduğunu, Avrupa'nın ayrılmaz bir parçası olmak, 'gri' bölgeden çıkmak ve Avrupa ile Asya'nın birleştiği yerde, Avrasya bölgesinde Avrupa'nın organik parçası olmak için çok çalıştığını hatırlıyorum. Fakat görüyoruz ki bu, adaylıktan öteye gitmedi. Fakat bununla birlikte Türkiye egemen, bağımsız bir ülke haline geldi."

Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 91
 • toto 7 ay önce Şikayet Et
  görmüyorsunuz ama başlarında hala papazlar var. avrupa birliği eski hristiyan ülkeleri birliği değil mi görmüyormusunuz. halbuki en büyük kötülüğü bu papazlardan gördüler en büyük savaşları birbiriyle yaptılar. macron beyin ölümü diyorsa bu birlik ya bir zombidir yada bir frankenshtein tükrükle yapıştırılmış. titre ve kendine gel ey müslüman
  Cevapla
 • Malkoçoğlu 7 ay önce Şikayet Et
  Bizi rencide eden avrupa .Ukranya ve moldovaya üyelik teklif ediliyor.Bunların bizden ne üstünlükleri var.Türkiye yi AB ye almazlar bizim hala AB ısrarımız boşuna .Resti çekip kendimiz ayrılmalıyız.inanın ben utanıyorum beklemenin bir anlamı yok .Neyi bekliyoruz.
  Cevapla
 • vvv 7 ay önce Şikayet Et
  çünkü millet vahşi ab ye girmesi sorun .adamlar bunu söylüyor .
  Cevapla
 • cesurali 7 ay önce Şikayet Et
  Onlara göre üstünlük sadece: Hiristiyan olmaları
  Cevapla
 • Zafer 7 ay önce Şikayet Et
  Yakinda Türk birligi aciklanir yada aciklamazlar bilemiyorum ama Turan zaten var. Onlar bizi degil biz onlari oyaliyoruz.
  Cevapla
 • Nasah 7 ay önce Şikayet Et
  Ab neyapak Avrupa bizim ayağımıza gelecek
  Cevapla
 • Kamil 7 ay önce Şikayet Et
  BRICS veya Şangay Birliğine katılmak iyi olur . Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin olmayacağı kesin gibi görünüyor . En başta Yunanistan ve Güney Kıbrıs Veto eder . Diğerleri gülücükler atarak , bak ikisi istemiyor , kusura bakmayın derler .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 14 Mayıs mesajı: Buradan meydan okuyorum
Son dakika: 81 ilde okullar için genelge