Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya arasında dörtlü zirve

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla salı günü Madrid'de, liderler düzeyinde, Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya'nın dörtlü bir zirve yapacağını bildirdi.

GİRİŞ 26.06.2022 23:21 GÜNCELLEME 27.06.2022 01:27
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Habertürk Televizyonu'nda katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine yönelik görüşmelerin hangi aşamada olduğunun" sorulması üzerine Kalın, şimdiye kadar İsveç ve Finlandiyalı muhataplarıyla iki toplantı yaptıklarını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptıkları telefon görüşmesi kapsamında, üçüncü tur görüşmeleri için yarın Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile Brüksel'e gideceklerini belirten Kalın, Madrid Zirvesi öncesi bir tur daha yapacaklarını ifade etti.

MADRİD'DE LİDERLER DÜZEYİNDE DÖRTLÜ ZİRVE YAPILACAK

İbrahim Kalın, şunları kaydetti:

"Bize göre, biz üzerinde müzakere ettiğimiz konuları bir noktaya getirdik, oradan geri adım atmamız söz konusu değil. Bunu karşı tarafa ilettik. 'Top artık sizin sahanızda' dedik. Dün Genel Sekreterin ricası üzerine Cumhurbaşkanımız 'Peki, arkadaşlarımız gitsinler, bir tur daha yapsınlar' dedi. Biz de oradan Madrid'e geçeceğiz. Salı günü NATO Genel Sekreterinin ricası, talebi üzerine Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Madrid'de liderler düzeyinde bir dörtlü zirve yapılacak. Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya... Bu zirve olacak. Bu zirveye katılmak, bizim pozisyonumuzdan geri adım atacağımız anlamına gelmiyor."

Anlaşılamayan konularda, Brüksel'de mutabakata varılırsa, Madrid'e daha iyi bir şekilde gidilebileceğini dile getiren Kalın, Türkiye'nin, İsveç ve Finlandiya'dan, PKK/PYD/YPG ve iltisaklı yapılara karşı açık ve net tavır almalarını beklediğini vurguladı.

Müzakerelerin Ankara'da yapıldığı 25 Mayıs akşamı İsveç devlet televizyonunun Salih Müslim ile bir mülakat yayınladığını, bu mülakatta Müslim'in PKK'nın tezlerini dile getirdiğini anımsatan Kalın, bundan Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığın karşı tarafa iletildiğini aktardı.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 36
 • mert 1 yıl önce Şikayet Et
  sehitlerimizin kemilerinimi SIZLATALIM evet demeyle elbetki hayir denilecektir
  Cevapla
 • derko 1 yıl önce Şikayet Et
  türkiye bu ikiyüzlülere hakka dansı ile yanıt vermelidir
  Cevapla
 • tunctunc 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya bir soru sorcak agzinda geveleyip duruyor´bir soru iki üc soru oluyor ondan sonrada boru oluyor´sanki cay bahcesindeyiz ne kadar laubali havali gazeteci degil sanki sosyete magazin programindayiz bu ne yaa´SiNiR OLDUM YAAA´BU NE YAAA..!!!
  Cevapla
 • Türük 1 yıl önce Şikayet Et
  gazeteci aslı anlamadım isveç muhabiri mi?
  Cevapla
 • nimet 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis, Türk Milleti olarak BİZİM OLURUMUZ YOK..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çok konuşulacak Abdullah Gül iddiası! Resmi açıklama geldi
İstanbul'da bayram yoğunluğu