NATO'da anlaşma sağlandı! Rusya'dan İsveç ve Finlandiya açıklaması

Dünya Madrid'deki NATO zirvesine kilitlendirken, Rusya'dan İsveç ve Finlandiya’nın, NATO’ya katılım süreciyle ilgili açıklama geldi.

NATO'da anlaşma sağlandı! Rusya'dan İsveç ve Finlandiya açıklaması
NATO'da anlaşma sağlandı! Rusya'dan İsveç ve Finlandiya açıklaması
GİRİŞ 29.06.2022 20:03 GÜNCELLEME 29.06.2022 23:20
Bu Habere 93 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin dün Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğine yeşil ışık yakmasının ardından Rusya, söz konusu ülkelerin NATO üyeliğine tepki gösterdi.

NATO ülkelerinin liderleri, İsveç ve Finlandiya'yı ittifaka katılmaya davet etme kararı aldı ve katılım protokollerini imzalama konusunda uzlaştı.

GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAYACAĞIZ

Rus basınına konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Finlandiya ve İsveç’in, NATO’ya dahil olmasına karşı önlemler alacaklarını söyleyerek, “Madrid’deki zirve NATO’nun agresif bir şekilde Rusya’yı çevreleme politikasını pekiştiriyor. Bu bizim politikalarımızı hiçbir şekilde etkilemez. Her halükarda güvenliğimizi yüzde 100 sağlayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdelena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dörtlü görüşmede bir araya geldi. NATO Zirvesi'nin düzenlendiği Madrid'deki IFEMA Fuar Merkezi'ndeki görüşme sonrasında Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik süreçleri hakkında üçlü memorandum imzalandı.

Finlandiya ve İsveç’in, NATO’ya katılım isteğinin egemenlik haklarını teslim etmek anlamına geldiğini savunan Ryabkov, “Nihayetinde onlar egemenliklerinin bir kısmını NATO’ya, bir kısmını da Washington’a ve bir kısmını da NATO’nun diğer güçlü ortaklarına teslim ediyor” ifadelerini kullandı.

NATO Zirvesi Sonuç Bildirisi: İsveç ve Finlandiya'ya resmi davet, Türkiye'ye teşekkürNATO Zirvesi Sonuç Bildirisi: İsveç ve Finlandiya'ya resmi davet, Türkiye'ye teşekkür


Madrid’de alınan kararlara rağmen kendilerinin güvenliklerini sonuç ne olursa olsun sağlayacaklarını belirten Ryabkov, “NATO’nun söylemleri bizim için çok net. Gerçekle ilgisi olmayan bir biçimde Rusya’yı NATO için bir tehdit olarak adlandıracaklar. Ama biz kendi güvenliğimiz ve müttefiklerimizin güvenliğinin sağlanması için her şeyi yapacağız. Bu Ankara, Stockholm ve Helsinki arasındaki Madrid Zirvesi sonrasında varılabilecek herhangi bir anlaşmaya bakılmaksızın her koşulda sağlanacak” dedi.ÖNLEMLER ALACAĞIZ

NATO’nun, Polonya, Bulgaristan ve Romanya gibi Doğu Avrupa ülkelerindeki birliklerini güçlendirmeye yönelik kararlarını ve adımlarını da değerlendiren Ryabkov, buna karşı da önlemler alacaklarını belirterek, “Şimdi onlar bizim tarafımızdan önlemler alacağımız kararlar alacaklar. Yeteneklerimiz ve kaynaklarımız var. Güvenliğimiz yüzde yüz garanti altına alınacak. Bu kararı alanlar Rusya’nın sindirilebileceği ve dizginlenebileceği yanılsaması içindeler. Başarılı olamayacaklar. NATO birliklerinin bulunduğu ülkelerin güvenliğini güçlendiremeyecekler. İstikrar umudu daha da uzaklaşacak. Uzaklaştıkça da riskler artacak” diyerek NATO’ya gözdağı verdi

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 93
 • Yusuf k oğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Başkanım dik dur
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  rusya orada bi dursun isvec ve finlandiya rusyanın eyaleti değil elindeki nükleere güvenipte her şeye baş kaldırmasın çokda ileriye gider ise boynunu koparırlar o kadarda uzun boylu değil.
  Cevapla
 • Berk 1 yıl önce Şikayet Et
  Nato kime karşı
  Cevapla
 • Anonim 1 yıl önce Şikayet Et
  Hasan Bey bu natoda olan ülkeler çokta cesur ülkeler değil, örneğin fransa italya ispanya almanya buna benzer ülkeler savaş ile ilgisi olmayan ülkeler. Bugün rusya isveç veya finlandiyaya nükleer füze atsa kim ne diyecek. ukrayna da ne oldu. bu 2 devletçik topraklarında direk işgal olmasın diye katılım istiyor yoksa onlar da farkında nato ülkeleri caydırıcı değil. çünkü birlik kalmadı natoda. maksat nato askerleri topraklarında olsun üs kursun nükleer füze yemeyeyim istiyorlar.
  Cevapla
 • Nevzat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar fare gibi reisin etrafında dolaşıyorlar insallah sinsi bir oyunlari yoktur allah sonumuzu hayır etsin
  Cevapla
 • kars36 1 yıl önce Şikayet Et
  isvec finlandiyanin egemenligini verdigi dedi ulke direk soylemesede Turkiye ne yapacaktik ey rusya biz bagimsiz karar alan bir ulkeyiz ulusal cikarlar onceligimiz istedigimizi aldik sen basinin caresine bak
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya savasi dünya savasina sürüklüyor acil ateskes ilan etmeli ve Ukraine topraklarinda geri cekilmeli daha sonra mütakere masasina oturulup anlasilmali
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
New York Times: 118 Gazzelinin öldürüldüğü saldırıda yardım konvoyunu İsrail organize etti
Borsada riskli tuzaklar! Uzmanlar kaçış tüyosunu verdi