Macron'dan Türkiye mesajı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımına ilişkin ittifaktaki fikir birliğine katılmasından memnun olduğunu söyledi.

Macron'dan Türkiye mesajı!
Macron'dan Türkiye mesajı!
GİRİŞ 01.07.2022 02:01 GÜNCELLEME 01.07.2022 02:03
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi'nin sonunda basın toplantısı yapan Macron, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımına ilişkin birkaç hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la konuştuğunu kaydetti.

Macron, "Türkiye'nin nihayet İsveç ve Finlandiya'nın egemen seçimine saygı gösterilmesini sağlamak için fikir birliğine katılmasından memnunum." dedi.

Rusya'ya karşı alınan yaptırımların yanı sıra Fransa'nın Ukrayna'ya zırhlı araçlar ve 6 adet Cesar obüsü göndermesine ilişkin kararını anımsatan Macron, Ukrayna'nın NATO'nun bir parçası olmadığına atıfta bulundu. Macron, Ukrayna'yı gerektiği zamana kadar destekleyeceklerini ifade etti.

"(NATO Zirvesi'nde) aldığımız ikinci karar caydırıcılık ve savunma duruşumuzun güçlendirilmesi." diyen Macron, zirvede NATO’nun doğu kanadındaki duruşlarını güçlendirmek isteğini ifade ettiğini söyledi. Macron, bu kapsamda, Fransa’nın Romanya’ya yeni tugay göndereceğini kaydetti.

NATO’nun yeni stratejik konseptine de değinen Macron, "NATO, Çin'e karşı ittifak değildir. Avrupa-Atlantik coğrafi alanında, barış ve toplu savunma için ittifaktır." diye konuştu. Macron, ancak Çin'in yükselişinin getirdiği sistemsel zorluklara ve Rusya'yla olan iş birliğine dikkati çekti.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 11
 • Coşkun 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu gün vaktimiz yok, yarına vakit buluruz..
  Cevapla
 • inanın te 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonunda tarlada hasılat olmaya başladı bakın tünyada birileri akışı değiştirdi şöyle veyahut böyle bir anda tünya yaşam sekli başka bir boyuta evrildi detayını azcok bilirsiniz burda Türkiye'nin konumu ve coğrafi bakımından avantajları iyi bir şelilde ilerlediğinde oyun kuran duruma vede başrol oyuncusu olursunuz şu an bunu değerlendiren bir ülke konumunda Türkiye bunun meyvelerini kış aylarında görünce dahada iyi anlıyac ağız gerisi inanın gelecekdir nokda
  Cevapla
 • Sabri ulent 1 yıl önce Şikayet Et
  Mikrona kızmayın o daha büyüycek
  Cevapla
 • karaaslan ırfan 1 yıl önce Şikayet Et
  bu karamanoglu ne istiyor allahim dosmu duşmanmi türkiyeye ben anliyamiyorum
  Cevapla
 • Asil Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir ses duydum sanki biri birşey mi söyledi oo bu bizim yıllar önce kaybettiğimiz akıl yoksunu makros
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Peru'da yolda aracın üzerine düşen dev kaya aracı paramparça etti
16 milyon emekli merakla bekliyor! Zamlı ikramiyeler ne zaman ödenecek?