ABD'li gazetecinin Erdoğan şaşkınlığı: Biden ve Johnson gibi soruları önceden almadı

ABD'li gazeteci, Madrid'deki NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, önceden soruları alan Biden ve Johnson'dan çok daha fazla soru sorulduğunu açıkladı.

GİRİŞ 01.07.2022 16:10 GÜNCELLEME 01.07.2022 16:25
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

ABD’li gazeteci Michael Tracey, dün sona eren NATO Zirvesinin ardından liderlerin gerçekleştirdiği basın toplantılarına değinerek, “Yaygın şekilde 'otoriter' olarak etiketlenen Erdoğan'a eleme olmaksızın, her ikisi de önceden seçilmiş soruları alan Joe Biden ve Boris Johnson'dan çok daha fazla soru sorulduğunu belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

İspanya'nın başkenti Madrid'de dün sona eren 32. NATO Zirvesine Türkiye damga vurdu. NATO’ya katılmak isteyen İsveç ve Finlandiya'nın, Türkiye'nin sunduğu şartları kabul etmesiyle ittifaka üye olmalarının önü açıldı. Zirvenin ardından liderler, tek tek kamera karşısına geçerek basın toplantısı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a soru soran ABD’li gazeteci Michael Tracey, Twitter hesabından basın toplantılarına dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Tracey, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın aksine önceden belirlenmemiş soruları kabul ettiğine, ayrıca daha çok soru aldığına dikkat çekti.

"ERDOĞAN BANA SÖZ HAKKI VERDİ VE SORUMU YANITLADI"

Tracey paylaşımında, “İster inanın ister inanmayın, Erdoğan az önce bana söz hakkı verdi ve sorumu yanıtladı. ABD/İngiltere’nin askeri gerilimin tırmanmasına yönelik çağrı yaparken, kendisinin Ukrayna'da diplomasi çağrısı yapan az sayıdaki veya tek NATO lideri olduğunu belirttim. O (Erdoğan) da bana ‘her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır’ yaklaşımının etkili olduğunu söyledi. Yaygın şekilde 'otoriter' olarak etiketlenen Erdoğan'a eleme olmaksızın, her ikisi de önceden seçilmiş soruları alan Joe Biden ve Boris Johnson'dan çok daha fazla soru sorulduğunu belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN'IN YARDIMCISI BANA SORU SORACAK KİŞİLERİN ÖNCEDEN SEÇİLMEDİĞİNİ SÖYLEDİ"

Tracey, “Biden, Rusya'ya karşı kullanılmak üzere Ukrayna'ya hava savunma sistemlerinin yanı sıra saldırı silahları göndermeye karar verdiğini duyurdu. İlk sırada oturan Jake Sullivan (ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı), Biden’ı başıyla onayladı. Beklendiği gibi yalnızca önceden seçilen AP, NYT, Bloomberg, WSJ, NBC soru sordu. Bu arada Erdoğan'ın yardımcısı bana soru soracak kişilerin önceden seçilmediğini ve istediğim her şeyi sorabileceğimi söyledi” ifadelerine yer verdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın kürsüdeki fotoğrafı paylaşan Tracey, “Düzmece basın toplantısı! Tüm soru soracak kişiler önceden seçildi, ardından Boris hemen dışarı çıktı” dedi.

KAYNAK: İHA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 10
 • 2023 Seçimleri 1 yıl önce Şikayet Et
  Fondaş medya hadi bunu da haber yapsanıza, sizi besleyen batılı efendileriniz mamanızı keser dimi, kendi ülkesine kötülük yapmak için dışarıdan fonlanıyorsunuz hain fondaş medya.
  Cevapla
 • Hasan SGK Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis'in promter den bazı verileri okumasını eleştirenlerin bu kurmaca basın toplantılarına söyleyecek sözleri varmıdır?
  Cevapla
 • Hasan SGK Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  Basın özgürlüğü ve demokrasi havarileri nerdeler?Nerede halkın haber alma özgürlüğü.İşte Reis işte Batının sözüm onlara en demokratik devletleri.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendine güvenen, gücüne güvenen, yaptıkları doğru ve samimi olan yapabilir bunu
  Cevapla
 • Mehmet58 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünya lideri REİS
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şampiyonlar Ligi finalinde "Soykırımı durdurun" pankartı!
Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kadıoğlu, HÜRJET ile ilk uçuşunu yaptı