Yunanistan'da Miçotakis'e anket şoku

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in; anketlerde büyük bir yara aldığı iddia edildi. Çipras'ın yeniden öne geçtiği öne sürülürken, Miçotakis'i ekonomik oalrak da zor günlerin beklediği kaydedildi.

GİRİŞ 03.07.2022 13:05 GÜNCELLEME 05.07.2022 13:18
Bu Habere 126 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin NATO Zirvesi'nde elde ettiği diplomatik başarının yankıları devam ederken Yunanistan'da Miçotakis'e tepki yağıyor. Başta ana muhalefet lideri Aleksis Çipras olmak üzere Yunan medyası tarafından da "başarısız" olarak nitelendirilen Miçotakis'in koltuğunun sallantıda olduğu söylentileri giderek büyüyor.

Türkiye ile Ege ve Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıracak adımlar atmaya devam eden Yunanistan, bu kez siyasi çalkantılarla boğuşuyor. Son dönemde Türkiye'ye yönelik Ege Denizi'nde attığı provokatif adımlarla eleştiri oklarını üzerine çeken Miçotakis, NATO Zirvesi'nde de hezimete uğramasının ardından desteğini giderek kaybediyor.

Türkiye'nin, geçtiğimiz günlerde sona eren NATO Zirvesi'nde elde ettiği diplomatik başarı, Yunanistan'da büyük rahatsızlığa neden oldu. NATO Zirvesi'nde Türkiye'nin masada istediğini almasını sağlayan, Finlandiya ve İsveç'le imzaladığı "Üçlü Muhtıra" Türkiye'nin kuvvetli pozisyonunu pekiştirdi.

NATO HEZİMETİ SONRASI TEPKİ YAĞIYOR

ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye'ye F-16 satma konusunda verdiği olumlu mesajların ardından Yunan basını, Başbakan Kiryakos Miçotakis'in başarısız dış politikasının üzerine gitmeye başladı.

Eski Başbakan ve ana muhalefet lideri Aleksis Çipras, Miçotakis hükümetinin Madrid'den büyük bir hezimet ile döndüğünü söylemişti. Çipras, Miçotakis'i zehir zemberek sözlerle eleştirerek, "Acı bir diplomatik yenilgi yaşadık. Eğer ben Madrid'de başbakan olsaydım ve bu yaşansaydı ve aynı zamanda 'TurkAegean' tanımı Türkiye tarafından reklam markası olarak tescil edilmiş olsaydı Madrid'den yaya dönerdim" ifadelerini kullanmıştı.

"EYLÜL'DE ERKEN SEÇİM VAR"

Çipras'ın bu çıkışıyla birlikte Yunan basını da zirvede Türkiye'ye tam destek verildiğini söylemiş, Yunanistan'ın diplomaside hezimete uğradığı eleştirileri yağmıştı. Zirvenin yankıları sürerken Miçotakis hükümetiyle ilgili bu kez erken seçim söylentileri gündeme geldi.

Haber ajansı AFP tarafından derlenen bir analize göre siyasi analistler, Miçotakis'in ağustos ayı ortasında bir duyuru yaparak sonbaharda erken seçime gitmesinin beklendiğini açıkladı. Analizde, anket şirketi GPO'nun araştırma direktörü Antonis Papargiris'in değerlendirmelerine yer verildi.

Buna göre Papargiris, Yunanistan'daki tüm partilerin şu anda seçim hazırlıkları yaptığını belirtti. Çipras'ın da yapmış olduğu, "erken seçimler eylül ayında gerçekleşecek" çıkışının ardından gelen anket sonuçları, Miçotakis'in koltuğunun sallantıda olduğu söylentilerini kuvvetlendirdi.

MİÇOTAKİS'E YOL GÖRÜNDÜ

Analizde ayrıca, ülkenin içinde olduğu krize de değinildi. Ülkenin son 30 yılın en yüksek enflasyonuyla karşı karşıya olduğu belirtilirken buna ek olarak Türkiye ile yaşanan gerilimin Miçotakis'in oy oranında düşüşe neden olduğu ifade edildi.

Yaşanan enerji krizinin de Miçotakis hükümeti üzerinde baskıya neden olduğu belirtildi. Ülkenin mali destek için ayırdığı bütçenin eridiği söylenirken analizde, Maliye Bakanı Christos Staikouras'in hafta sonu Mega TV'ye verdiği demeçte "Mali yardımlar için tek bir euro bile kalmadı" ifadelerini kullanmasına da yer verildi.

Ülkenin en çok okunan gazetesi Kathimerini'nin kıdemli köşe yazarı Nikos Konstandaras da, ülkedeki son durumu ele aldığı yazısında "Bu kış zor geçecek" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 126
 • Türk umut demek 1 hafta önce Şikayet Et
  Akıllı politikacı olsaydı kazan kazan politikası uygulardi. Hem kendileri hem Türkiye kazanırdı. Adamın gerçek amacı ülkesini kalkındırmak değil Türkiye'nin gelişimini yavaşlatmak . Böyle zihniyet kaybetmeye mahkumdurlar.
  Cevapla
 • Malkoçoğlu 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizde bir söz var .kurt kocayınca köpeğin maskarası olur derler.Yunanistan o ayaktan gidiyor ama kurt o eski kurt değil. Köpeği alt edecek güç ve kuvveti fazlasıyla depoladı.Ey yunan kaşınma akıllı ol..iki saatlik ömrün var
  Cevapla
 • Hamdi TÜRK 1 hafta önce Şikayet Et
  Yunanistan kendine yetebilen ülke olmadığı gibi kendini yönete bilen bir ülkede değil kullanıma açık bir hava sahası gibi avrupa ülkeleri için abd almanya fransa ingiltere vs vs ülkeler bunları rahatlıkla kukla olarak kullanıyor yunan halkı ve yönetim bereriksiz ve karakter yoksunu bir yapıya sahipler acı ama gerçek bu şekilde yüksek silahlanma iştahları onları zaten üç kuruşa muhtaç etti karşılığında almanya hadi lan der diye korkudan yapmadıkları kalmıyor almanyaya abd uçak pisti yığınak deposu olarak kullanıyor ülkeyi sonuç kocaman bir kukla yumağı karşımızda olan yunan şunu hep unutuyor kullanın hükmü iplerinin kesilmesi yakılmasıyla son bulur
  Cevapla
 • 1972 2 hafta önce Şikayet Et
  denizin sınırı olmadığını ve balığa ait olduğunu söyleyen aynı aptal
  Cevapla
 • Cskn 2 hafta önce Şikayet Et
  Beter olun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
"Gökbey" operasyonunda 2 milyon adet captagon ele geçirildi
Erdoğan'dan indirim açıklaması: Zincir marketler de kendilerini buna göre ayarlayacak