Çavuşoğlu Lavrov'la 'Ukrayna ve Karadeniz'i görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

Çavuşoğlu Lavrov'la 'Ukrayna ve Karadeniz'i görüştü
Çavuşoğlu Lavrov'la 'Ukrayna ve Karadeniz'i görüştü
GİRİŞ 07.07.2022 16:45 GÜNCELLEME 07.07.2022 16:45
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında görüştüğüm Rus mevkidaşım Lavrov'la, Ukrayna'daki savaşı, gıda güvenliğini ve Suriye'deki gelişmeleri ele aldık." ifadelerini kullandı. 

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Lavrov ve Çavuşoğlu'nun, Endonezya'nın Bali Adası'nda gerçekleştirilen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde ikili görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. 

UKRAYNA KONUSU

Görüşmeler sırasında Ukrayna'daki duruma vurgu yapılarak uluslararası ve bölgesel gündem hakkında kapsamlı bir görüş alışverişi yapıldığı kaydedilen açıklamada, "Ukrayna makamlarını daha önce varılan barış anlaşmalarından geri çekilmeye teşvik eden Kiev rejiminin militarist emellerine yönelik Batı'nın daha fazla desteğinin kabul edilemezliği konusundaki Rusya'nın ilkeli tutumu vurgulandı." ifadelerine yer verildi.

Yabancılar dahil Ukrayna'daki sivillerin ve ekonomik operatörlerin güvenliğini sağlamak için diplomatik ve askeri departmanlar arasındaki çabaların daha fazla koordinasyonunun öneminin vurgulandığı ifade edilen açıklamada, iki bakanın Rusya ve Türkiye arasında Karadeniz'de ve çok taraflı yapılar çerçevesinde etkileşimi dahil diğer uluslararası konulara değindiği aktarıldı.

Her iki bakanın, 2022'de Rusya ve Türkiye arasındaki en yüksek düzeydeki siyasi diyalog dinamiklerinden duydukları memnuniyeti dile getirdiği aktarılan açıklamada, bakanların, Rusya ve Türkiye yöneticilerinin yüz yüze görüşme dahil yakın temasları sürdürmeye hazır olduklarını yineledikleri ifade edildi. 

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 1
  • Misafir1 4 ay önce Şikayet Et
    Bu gidişle Putin'i gönderecez derlerken, AB hükümetleri patır patır gidecek. Rusya'nın ayaklarına kapanacaklar. Sonuçta kış ayı gelecek birkaç aya. AB'ye bel bağlayan, çökmüş, başarısız, ne idüğü belirsiz, küçük nüfuslu, politik cüce devletler de sap gibi ortada kalacak. O yüzden hükümet doğru yolda. Rusya ile ilişkiler her daim sağlam tutulmalı. Ama ne Rus'un, nede Batı'nın gazına gelinmemeli. Önemli olan ulusal çıkarımız.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Kılıçdaroğlu'na tarihe geçecek yanıt
Fiyatı 55 bin TL düşmüştü bugün 20 bin TL zamlandı: Otomobil fiyatlarına Aralık zammı!