Srebrenitsa'da Müslümanlara provokasyon

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 1995'te işlenen soykırımın yıl dönümünde Sırp Cumhuriyeti Ordusu (VRS) askerlerinin fotoğrafları yol kenarına yerleştirilerek anma törenleri öncesinde Müslümanlara yönelik tahrikte bulunuldu.

GİRİŞ 09.07.2022 18:00 GÜNCELLEME 09.07.2022 18:00
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen ve 8 bin 372 Boşnak sivilin öldürüldüğü soykırımın 11 Temmuz'da yapılacak anma ve cenaze töreni öncesinde Srebrenitsa çirkin bir provokasyona şahitlik etti.

Srebrenitsa’da Potoçari Anıt Mezarlığı’na giden yola, savaş suçlusu Sırp komutan Ratko Mladic'in askerlerinin fotoğrafları yerleştirilirken, söz konusu fotoğrafların savaş döneminde bu bölgede öldürülen 3 bin 267 Sırp sivil ve askere ait olduğu belirtildi.

Bratunac Belediye Başkanı Srdjan Rankic, fotoğrafların yerleştirilmesinden haberdar olduğunu ifade ederek, kimsenin ölen Sırplar için adalet aramadığını savundu.Öte yandan, Bratunac polisi fotoğrafların yol kenarından çekilmesi yönünde karar alırken, fotoğrafların evlerin bahçe duvarlarına asıldığı kaydedildi.BU YIL 50 SOYKIRIM KURBANI TOPRAĞA VERİLECEK

Srebrenitsa soykırımının 27'nci yılında yapılacak anma töreninde bu yıl 50 soykırım kurbanı daha defnedilecek.

Bu yıl toprağa verilecek kurbanların en genci öldürüldüğünde 16 yaşında olan Salim Mustafic olurken öldürüldüğünde 59 yaşında olan Husejin Krdzic de bu yıl toprağa verilecek en yaşlı soykırım kurbanı olarak kayıtlara geçti.

Srebrenitsa'daki soykırımda öldürüldüklerinde 20 yaşında olan ikiz kardeşler Semir ve Samir Hasanovic de bu yıl yan yana toprağa verilecek.

Öte yandan bu yıl baba Hajdin ile oğlu Sead Hukic de toprağa verilecek soykırım kurbanları arasında yer alıyor.

Srebrenitsa'da ne oldu?

Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Potoçari Anıt Mezarlığı'nda 6 bin 671 soykırım kurbanının mezarı bulunurken bu sayı, 11 Temmuz'da 6 bin 721'e yükselecek.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 45
 • Savaş 2 ay önce Şikayet Et
  İşte bize medeniyet diye gösterilen Avrupa budur..
  Cevapla
 • yusuf14900 2 ay önce Şikayet Et
  O fotoğrafların arkasındaki evlerin hepsi havaya ucurulmali
  Cevapla
 • Harika adam 2 ay önce Şikayet Et
  Tamam ne güzel işte... Tahrik olanlar gidip o fotoğraflara nokta atışı yapsınlar. Sular seller gibi rahatlasinlar. Yakın olsam ben gider tahrigimi sonuçlandırırdim
  Cevapla
 • Egeli 2 ay önce Şikayet Et
  Soykırım yapan sırpları kınıyoruz.
  Cevapla
 • Metin k. 2 ay önce Şikayet Et
  Boşnak silahsız sivilleri sırpşara teslim eden Hollanda da bu katliamdan sorumludur
  Cevapla
 • Ahmet Şengün 2 ay önce Şikayet Et
  Hani diyorlar Avrupa Insan Hakları Mahkemesi ve hemde Hollanda da katıl edilen müslüman boşnak lar Holanda askerleri sırp katil lere teslim ediyor bu cinayete Holanda ortak hani insan hakları avrupa haklarınız müslüman için geçersiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kira zammı için yeni sistem geliyor: Ev sahibi ve kiracılar dikkat
Alman basınından Türkiye ile ilgili 'F-16' iddiası!