Terör örgütü PKK nedeniyle 25 bin öğrenci Sincar'a dönemiyor

Terör örgütü PKK'nın Irak'ın Sincar ilçesindeki faaliyetleri büyük güvenlik sorunu oluşturuyor. Duhok İl Eğitim Genel Müdürlüğü 25 bin öğrencinin PKK yüzünden ilçeye dönemediğini açıkladı.

Terör örgütü PKK nedeniyle 25 bin öğrenci Sincar'a dönemiyor
Terör örgütü PKK nedeniyle 25 bin öğrenci Sincar'a dönemiyor
GİRİŞ 10.07.2022 01:24 GÜNCELLEME 10.07.2022 03:53
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Duhok İl Eğitim Genel Müdürü Ömer Ali Taha, yaptığı açıklamada, PKK'nın ilçedeki varlığı nedeniyle Sincarlı öğrencilerin yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Öğrencilerin sınav süreci gibi hassas ve önemli bir dönemden geçtiklerini belirten Taha, "Sincar ve çevresinde güvenlik sorunu (PKK) mevcut. Bu nedenle oralarda sınav gerçekleştirmek çok zor." dedi.

"SÖZ KONUSU YERLERDE HER YIL ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR"

Taha, ilçedeki güvenlik sıkıntıları nedeniyle öğrencileri Duhok'a getirip, güvenli yerlerde sınava tabi tutmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Söz konusu yerlerde her yıl öğrenci sayısı artıyor. Bu sene de 667 öğrenci Duhok'ta sınava girecekti. 12. hazırlık sınıfı sınavları yaklaşık bir aydır sürüyor. Haftada iki sınav gerçekleşiyor. Bu nedenle bu öğrenciler Duhok şehir merkezinde tahsis ettiğimiz yerde konaklıyorlar. Öte yandan IKBY Başbakanı Mesrur Barzani'nin onayıyla bu öğrenciler için yaklaşık 73 milyon dinar ayrıldı. Duhok sınırları içerisindeki kamplarda 25 bin öğrenci kalıyor, Sincar sınırları içerisinde bulunan okullara ise gidemiyor."

KAYNAK: AA
Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 1
  • Turancılar 4 ay önce Şikayet Et
    Eee ne yapalım, sincarı pkk teröründen biz mi temizleyelim. Kendi dertlerini kendileri çeksinler
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Enerji Bakanı Fatih Dönmez'den son dakika açıklamaları
Irak'ın kuzeyinde iki askerin şehadet haberini alan Bakan Akar karargaha döndü