Kiev: AB, Ukrayna desteği konusunda bölündü

Ukrayna Maliye Bakanı Sergey Marchenko, bazı Avrupa Birliği üyelerinin ülke için 9 milyar euroluk bir yardım paketine yeşil ışık yakmaya hazır olmadığını söyledi.

Kiev: AB, Ukrayna desteği konusunda bölündü
Kiev: AB, Ukrayna desteği konusunda bölündü
GİRİŞ 11.07.2022 16:03 GÜNCELLEME 11.07.2022 16:03

Marchenko, İtalyan Corriere della Sera gazetesine açıklamalarda bulundu.

Gazetenin haberine göre, Ukraynalı bakan, Avrupa Birliği (AB) üyelerinin Ukrayna'yı nasıl desteklemeleri gerektiği konusunda anlaşmazlığa düştüğünü ve bazı ülkelerin Kiev'e 9 milyar euro (9,1 milyar dolar) yardım paketi sağlamaya hazır olmadığını belirtti.

"Petrol ve gaz fiyatlarından zarar görüyorlar"

Askeri yardım aldıklarını ancak bunun yeterli olmadığını vurgulayan Marchenko, "Bu, Avrupa Birliği'nin ve Ukrayna çevresindeki, dünyanın geri kalanının bu savaştan biraz yorulduğunun açık bir işareti. Bu anlaşılabilir, petrol ve gaz fiyatlarından zarar görüyorlar.” ifadelerini kullandı.

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, Almanya'nın Ukrayna için 9 milyar euroluk AB paketini engellediğini belirtmişti. Öte yandan, Berlin'in, Ukrayna'yı finanse etme tekliflerine karşı çıktığı iddia edilmişti.

Gazete ayrıca, Ukrayna'nın Almanya Büyükelçisi Andrey Melnik'i aniden görevden almasının gerçek nedeninin bu olduğunu öne sürdü.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
EYT'de yaş sınırı olacak mı? Kulislere sızan son bilgiyi canlı yayında duyurdu
Doları bırakıp Türk Lirası’nın peşine düştüler! Uyarılar üst üste geliyor