Europol'ün terör raporu: PKK Avrupa'dan para toplama faaliyetlerini sürdürüyor

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı Europol'ün her yıl yayımladığı "Avrupa Birliği (AB) Terörizm Durumu ve Trendi 2022 Raporu"nda, PKK'nın Avrupa'dan topladığı yardımlarla faaliyetlerini sürdürdüğü belirtildi.

Europol'ün terör raporu: PKK Avrupa'dan para toplama faaliyetlerini sürdürüyor
Europol'ün terör raporu: PKK Avrupa'dan para toplama faaliyetlerini sürdürüyor
GİRİŞ 13.07.2022 17:24 GÜNCELLEME 13.07.2022 17:24
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Europol'un yayınladığı raporda, PKK'nin Avrupa ülkelerindeki faaliyetlerinin, merkezi Belçika'da olan Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) isimli çatı kurumca koordine edildiği aktarıldı.

Kovid-19'a rağmen PKK'nın Avrupa genelindeki propaganda, protesto, üye ve para toplama faaliyetlerini sürdürdüğü kaydedilen raporda üyelik aidatı, yayımların satılması, özel etkinlik ve kampanyalarla Avrupa ülkelerinden örgüte para toplandığı ifade edildi.

Raporda, PKK'nın kara para aklama, uyuşturucu, haraç ve zorla para alma gibi suçları işlediğine dikkat çekildi.

Raporda ayrıca Aralık 2021'de Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nü basmaya çalışan 44 PKK'lı göstericinin gözaltına alındığı hatırlatıldı.

BM'den terör örgütü YPG/PKK raporu: 221 çocuğu alıkoydu, 55 çocuğu öldürdüBM'den terör örgütü YPG/PKK raporu: 221 çocuğu alıkoydu, 55 çocuğu öldürdü

AVRUPA MAHKEMELERİNDEN PKK'LILARA CEZA

Raporda, PKK'nın faaliyetlerini finanse etmek için, başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinde aktif olarak para topladığı bildirildi.

Ocak 2020'deki Belçika Yargıtayı'nın kararı nedeniyle Belçika'da PKK üyeleri hakkında mahkumiyet kararı verilmediği aktarılan raporda, diğer Avrupa ülkelerinde PKK üyeleri aleyhine mahkumiyete hükmedildiğine değinildi.

Ocak 2021'de Macaristan Mahkemesi tarafından Türk vatandaşı bir PKK mensubuna 2 yıl hapis cezası verildiği kaydedildi.

Raporda etnik ayrımcı terör faaliyetlerine katıldıkları gerekçesiyle tamamı Türk Vatandaşı 5 PKK üyesine Almanya'daki Stuttgart mahkemesi tarafından hapis cezası verildiği belirtildi.

Şubat 2021'de Koblenz şehrindeki Alman mahkemesi tarafından bir PKK üyesine örgüte yardım toplamak ve terörizmin finansmanı gerekçesiyle 2 yıl üç ay hapis cezası verildiği ifade edildi.

Mahkum edilen PKK'lının örgütün Almanya'daki bölge sorumlusu olduğuna ve yıllık yardım toplama faaliyetlerinde aktif görev aldığına dikkati çekildi.

DHKP-C terör örgütünün hücre oluşturma, insan kaçırma ve kurye eylemlerine işaret edilen raporda, örgüt üyesi bir kişinin Almanya'da mahkum edildiği bilgisi paylaşıldı.

AVRUPA'DAN PKK'YA GİDİŞLER SÜRÜYOR

Raporda, sol örgütler başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden birçok kişinin YPG/PKK'ya katılmak için Suriye'nin kuzeyine gittiği belirtildi.

PKK ve YPG'nin kamplarından Avrupa'ya dönenlerin radikal eylemlerde bulunma riski taşıdığı ve Avrupa'nın güvenliği açısından endişe unsuru olduğu hatırlatıldı.

BİREYSEL TERÖR FAALİYETLERİ

Raporda, Avrupa'da aşırı sağcı ve bireysel terör faaliyetlerinin hala en önemli risk unsuru olduğu bildirilerek, 2021'de AB içinde 15 terör saldırısının önlendiği ve bu operasyonlarda 338 kişinin terör şüphesiyle gözaltına alındığı kaydedildi.

Özellikle aşırı sağcı grupların Kovid-19 kısıtlamalarını da kullanarak terör propagandasına yönelik fikirlerini daha hızlı ve farklı mecralarda yayabildiklerine değinildi.

Raporda, Europol Direktrü Catherine De Bolle'nin "Ukrayna Rusya Savaşı, Avrupa'daki güvenlik sorunlarına kalıcı etkiler bırakacak. Savaş sebebiyle Avrupa'dan her iki tarafa da katılan gönüllü savaşçılar bulunurken çatışmaların Avrupa'daki radikal eğilimleri artıracağı görülüyor." değerlendirmesine yer verildi.

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 25
 • Hacivat 2 ay önce Şikayet Et
  Basta almanya pkk terör örgütü nün finans kaynagi hdp cadirlari kurup pkk propagandasi yapiliyor apo öcalan resimleri ile alman poliside onlarin korumasi görevi yapiyor dügünlerde bile pkk icin para toplaniyor alman polisi gizli istihbarati bunu cok iyi biliyor ve pkk lilara almanca bilmedigine rahmen alman vatandasi yapiyor almanyanin kirli siyaseti gözler önünde gerci bunu Ben biliyorsam herkez biliyor bütün dünya biliyor
  Cevapla
 • 1453 Fatih 2 ay önce Şikayet Et
  Almanyayi yöneten 2.ci Dünya savaşından sonra Amerikadir. Almanyada pkk ya müsamaha demek Yahudilerin ortadoğuda güvenliği ve genişlemesi demektir..Almanların Almanyada formaliteden söz hakkı vardır..Alman ordusu bile yoktur /dagitilmistir// Amerika ne derse onu yapıyorlar ..Almanyaya göçmenlerin gelmesini Amerika sağlamıştır.. Yahudilerin Almanlardan intikami icin..Almanlar neredeyse Almanyada azinlik olacaklar 40 çeşit millet Almanyada yaşıyor şu anda.
  Cevapla
 • Burha 2 ay önce Şikayet Et
  Bizlerin akliyla dalga mi geciyorsunuz.alman polisine gidip filanca guruplar bizden harac istiyor,oylemi diyor hemen polisler haraccilara filan kisi veya guruplara gambazliyor.o ilgili kisi yani sikayet edeni derdes ediyorlar.siz kime ne anlatiyorsunuz.
  Cevapla
 • Han 2 ay önce Şikayet Et
  Düğün salonunda çalıştım. Takı merasiminde hep bir masa daha kurulur. Bu ikinci masadaki paralar PKK için toplanıyor.
  Cevapla
 • Kutahyali 2 ay önce Şikayet Et
  Pkk köpeklerini tepe tepe kullanın sonunda başınıza bela olurlar İnşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İzmir'de infiale neden olan görüntü: Kur'an-ı Kerim yırtıp yaktılar
Son dakika: Grip aşılarının eczanelerden satışı başladı, fiyatı da belli oldu!