Aliyev Rusya'ya sert çıktı: Sözünü tutmadınız

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Savunma Bakanlığı'nın; Ermeni silahlı güçlerinin hazirana kadar Karabağ'dan çekileceğine dair söz verdiğini belirterek, "Temmuzun ortasına geldik ama bu sorun çözülmedi" dedi.

GİRİŞ 16.07.2022 15:24 GÜNCELLEME 17.07.2022 10:30
Bu Habere 163 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ekonomi kurmaylarıyla yaptığı toplantıda Karabağ Savaşı sonrasındaki durum ve Ermenistan'la ilişkilere yönelik açıklamalarda bulundu.

"ERMENİSTAN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ HALA YERİNE GETİRMEDİ"

Savaş sonrasında Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine yönelik bazı adımlar atılmış olsa da henüz net bir sonuç elde edilmediğini belirten Aliyev, savaşın üzerinden 1 yıl 8 ay geçmesine rağmen Ermenistan'ın hala yükümlülüklerini yerine getirmediğini kaydetti.

"RUSYA SÖZ VERMİŞTİ"

Aliyev, sınır hattını belirlemek için oluşturulan çalışma gruplarının ilk toplantılarını yapmalarının ve Azerbaycan'ın önerdiği, barış anlaşmasının temelini oluşturacak 5 şartın Ermenistan tarafından kabul edilmesinin olumlu gelişmeler olduğunu fakat henüz net adımların atılmadığını dile getirdi.

Olumsuzlukların ise daha fazla olduğuna dikkati çeken Aliyev, şöyle devam etti:

"Bunlardan biri de Ermenistan'ın 10 Kasım 2020'de imzalanan bildiride belirtilen konuları ele almayı reddetmesidir. 10 Kasım bildirisi aslında Ermenistan'ın teslimiyet belgesidir mağlup taraf olarak yükümlülükler üstlenmiştir. Bu yükümlülükler biri de Ermeni silahlı güçlerin Karabağ'dan çekilmesidir. Bu konu bugüne kadar çözülmedi. Konuyu defalarca gündeme getirdik ama Ermenistan uzatıyor. Aynı zamanda, bu konuyu Rusya'nın askeri yönetimi önünde de gündeme getirdik ve birkaç ay önce Azerbaycan'ı ziyaret eden Rusya Savunma Bakanlığı'nın üst düzey bir yetkilisi bizim savunma bakanlığımıza Ermeni silahlı güçlerin hazirana kadar Karabağ'dan çekileceğine dair söz verdi.

Zengezur Koridoru

"AMA SORUN HALA ÇÖZÜLMEDİ, BU KABUL EDİLEMEZ"

Temmuzun ortasına geldik ama bu sorun çözülmedi. Ermenistan, 10 Kasım bildirisine aykırı davranmakta, yükümlülüğünü yerine getirmemektedir. 10 Kasım bildirisinde imzası bulunan Rusya tarafı da onları buna zorlamıyor. Elbette bu, kabul edilemez bir durum. Ermeni silahlı güçlerin Azerbaycan topraklarında kalması kesinlikle kabul edilemez. Biz galip ülkeyiz, toprak bütünlüğümüzü geri kazandık. Ermenistan silahlı güçlerini Azerbaycan topraklarından çekmek istemiyorsa, bunu bize açıkça söyleyin, biz de işimizi bilelim. Cevabımız ne olacak? Belki de şimdi söylemek uygun olmaz. Ancak bu, 10 Kasım bildirisinin ağır ihlalidir."

Aliyev, Ermenistan'ın Zengezur Koridoru'yla ilgili yükümlülükleri hususunda da henüz net bir adım atmadığını sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 163
 • toto 1 yıl önce Şikayet Et
  yapılması gereken yapılmalıdır
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hazırlıklarınızı yapıp rusları ve ermenileri uyarın ve şu tarihte Azerbaycan ordusu karabağa girecektir notası verin.
  Cevapla
 • Kasım 1 yıl önce Şikayet Et
  Hep masadakaybediyoruz
  Cevapla
 • Gardaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendi suçu, bu kadar acemice olunamaz.
  Cevapla
 • Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle olacağı en baştan belliydi. Herzaman aynısı oluyor ve bizler hep aynı hatayı yapıyoruz. Güveniyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Özgür Özel’den Mehmet Şimşek’le görüşme açıklaması
AK Parti'den sokak hayvanları düzenlemesiyle ilgili yeni açıklama: Ötenazi olmak zorunda