Hırvatistan’da şarbon paniği

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'in güneydoğusundaki bir doğa parkında ölü bulunan 107 sığırda şarbon tespit edildiği açıklandı.

Hırvatistan’da şarbon paniği
Hırvatistan’da şarbon paniği
GİRİŞ 16.07.2022 23:52 GÜNCELLEME 16.07.2022 23:53
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Tarım Bakanlığınca yapılan açıklamada, sığırlar üzerinde yapılan test sonuçlarında şarbon tespit edildiği doğrulandı. Hırvatistan Radyo Televizyonunun (HRT) haberine göre, şarbon hastalığı şüphesiyle 2'si çocuk 6 kişi gözlem altına alındı.

Halk Sağlığı Enstitüsü yetkilisi İnoslav Brkic, durumun kontrol altına alındığını ve paniğe yer olmadığını kaydetti. Öldürücü bir hastalık olan şarbon, otçul hayvanlarda özellikle koyun, keçi ve sığırlarda görülüyor. Şarbon virüsü insanlara, hastalıklı hayvanlarla doğrudan temas kurulmasının yanı sıra temiz olmayan ve iyi pişirilmeden tüketilen hayvansal ürünlerden de bulaşıyor.

KAYNAK: AA
Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 1
  • Anthrax 1 yıl önce Şikayet Et
    Virüs değil bakteri deri solunum ve sindirim formu olur ölen hayvanın kanı pıhtılaşmaz otopsi yapılmaz yapılırsa solunum yoluyla insana geçebilir. Spor üretir ürettiği sporlar ısıya dayanıklıdır. Bir Veteriner hekimin notu.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
3 ilden birine piyango vuracak! Çin devinden 1,6 milyar dolarlık Türkiye kararı
Beyaz Saray: Gazze'de kalıcı ateşkesi desteklemiyoruz