ABD Dışişleri'nden PKK itirafı: Raporu Kongre'ye sundular!

ABD'de Kongre'ye sunulan raporda, PKK/YPG'nin çocukları zorla alıkoyup silah eğitimi verdiğini belgeledi. Raporda, "Silahlandırılan çocuklar eğitimin ardından Sincar, Türkiye ve Kandil Dağları'ndaki üslere gönderiliyor" denildi.

GİRİŞ 21.07.2022 09:49 GÜNCELLEME 21.07.2022 10:04
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri, İnsan Kaçakçılığı Kurbanlarını Koruma Yasası kapsamında Kongreye sunduğu İnsan Kaçakçılığı Raporu'nu yayınladı. Raporda 36 ülke izlemeye alınırken; Libya, Yemen ve Somali'nin "Özel Durum Listesi"nde kalmaya devam ettiği görüldü.

12 YAŞINDAN KÜÇÜKLER

Dışişleri raporunda bir kez daha, YPG/PKK terör örgütünün Irak ve Suriye'de çocukları zorla alıkoyup çatışmalarda kullanmak üzere onlara silahlı eğitim verdiği belgelendi. Irak'ta DEAŞ ve İran destekli Şii milislerin yanı sıra PKK'nın Iraklı çocukları zorla silahlı kadrosuna kattığı vurgulanan raporda, Iraklı çocukların bu gruplara karşı savunmasız olduğu ifade edildi. Raporun Suriye ile ilgili bölümünde de YPG/PKK'nın, 12 yaşından küçük çocukları silahlı kadrosuna alıp eğitmeye devam ettiği bildirildi.

Raporda, "Çok sayıda kaynak, Irak Kürt bölgesi ve Sincar'da faaliyet gösteren PKK ve YPG'nin çocukları silahlı kadrosuna alıp kullanmaya devam ettiğini bildiriyor. Bazı kaynaklar, 2021'de PKK'nın Irak'ın Kerkük kentinden gelen çocuklar da dahil olmak üzere onlarca çocuğu çatışmalara hazırlamak için kadrosuna aldığını bildirdi" tespitlerine yer verildi.

Raporda ayrıca 2021'de PKK'nın Sincar'daki uzantıları olan YPS gibi örgütlerin bölgede reşit olmayan çocukları ve gençleri zorla silahlı kadroya alıp silahlı faaliyetlerde kullandığı bilgisi yer aldı.

KANDİL'DE EĞİTİM VERİLİYOR

2018'den bu yana hemen her yıl ABD yönetiminin insan kaçaklığı raporlarında bu grupların çocukları zorla silahlı kadrosuna kattıkları ve suistimal ettiklerinin yer aldığına dikkat çekilirken "2018 yılında sivil toplum örgütleri, PKK'nın Sincar, Mahmur ve diğer bölgelerden çocukları toplayıp eğittiğini ve ardından onları Sincar, Türkiye ve Irak ile İran arasındaki Kandil Dağları'ndaki üslere gönderdiğini bildirdi" ifadelerine yer verildi.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 3
 • gozde55 6 ay önce Şikayet Et
  Günaydın
  Cevapla
 • Adil. Akbıyık. 6 ay önce Şikayet Et
  KUYRUĞU KAPIYA SIKIŞANLAR İSTEMESE DE ABD. KONGRESİNE RAPORU SUMAK ZORUNDA KALDILAR. ANCAK BU OYUN BURDA BİTMEYECEK VE PERDE ÇOK KOLAY KAPANMAYACAK. TAVUK BİLE SIKIŞTIRILINCA YÜZÜNE. KEDİ SIKIŞTIRILINCA BOĞAZINA ATLAR. "HAZIR'OL BAHTINA NEMÇE KRALI ON BİN KİŞİLİK ORDUSUYLA GELİYOR GENÇ OSMAN." ŞİMDİ GELEN YÜZLERCE BİN KİŞİLİK ORDUSUYLA GÜMBÜR GÜMBÜR GELEN BAŞKAN R. T. ERDOĞAN. DIR. EVET HAZIR OL BAHTINA NEMÇE KRALI.
  Cevapla
 • terim 6 ay önce Şikayet Et
  Kör senatörler
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'na 'Adaylık' operasyonu! CHP'den İYİ Parti ve İmamoğlu'na tepki!
Düşen Yunan pilotunun babasından 'Türk' düşmanlığı! "Oğlum bunu yapsaydı acım hafiflerdi"