ABD'de PKK/YPG uyanışı: Paramızla terörist yetiştiriyorlar

ABD'de Kongre'ye sunulan rapor, PKK/YPG'nin çocukları zorla alıkoyup silah eğitimi verdiğini belgeledi. Raporda, “Silahlandırılan çocuklar eğitimin ardından Sincar, Türkiye ve Kandil Dağları'ndaki üslere gönderiliyor” denildi.

ABD'de PKK/YPG uyanışı: Paramızla terörist yetiştiriyorlar
ABD'de PKK/YPG uyanışı: Paramızla terörist yetiştiriyorlar
GİRİŞ 21.07.2022 17:34 GÜNCELLEME 21.07.2022 17:35
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Kaçakçılığı Raporu'nda, YPG/PKK terör örgütünün çatışmalarda kullanmak üzere 12 yaşından küçük çocukları zorla silah altına aldığı belgelendi.

ABD Dışişleri, İnsan Kaçakçılığı Kurbanlarını Koruma Yasası kapsamında Kongreye sunduğu İnsan Kaçakçılığı Raporu'nu yayınladı. Raporda 36 ülke izlemeye alınırken; Libya, Yemen ve Somali'nin "Özel Durum Listesi"nde kalmaya devam ettiği görüldü.

12 YAŞINDAN KÜÇÜKLER

Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre, Dışişleri raporunda bir kez daha, YPG/PKK terör örgütünün Irak ve Suriye'de çocukları zorla alıkoyup çatışmalarda kullanmak üzere onlara silahlı eğitim verdiği belgelendi. Irak'ta DEAŞ ve İran destekli Şii milislerin yanı sıra PKK'nın Iraklı çocukları zorla silahlı kadrosuna kattığı vurgulanan raporda, Iraklı çocukların bu gruplara karşı savunmasız olduğu ifade edildi. Raporun Suriye ile ilgili bölümünde de YPG/PKK'nın, 12 yaşından küçük çocukları silahlı kadrosuna alıp eğitmeye devam ettiği bildirildi.

Raporda, "Çok sayıda kaynak, Irak Kürt bölgesi ve Sincar'da faaliyet gösteren PKK ve YPG'nin çocukları silahlı kadrosuna alıp kullanmaya devam ettiğini bildiriyor. Bazı kaynaklar, 2021'de PKK'nın Irak'ın Kerkük kentinden gelen çocuklar da dahil olmak üzere onlarca çocuğu çatışmalara hazırlamak için kadrosuna aldığını bildirdi" tespitlerine yer verildi. Raporda ayrıca 2021'de PKK'nın Sincar'daki uzantıları olan YPS gibi örgütlerin bölgede reşit olmayan çocukları ve gençleri zorla silahlı kadroya alıp silahlı faaliyetlerde kullandığı bilgisi yer aldı.

KANDİL'DE EĞİTİM VERİLİYOR

2018'den bu yana hemen her yıl ABD yönetiminin insan kaçaklığı raporlarında bu grupların çocukları zorla silahlı kadrosuna kattıkları ve suistimal ettiklerinin yer aldığına dikkat çekilirken "2018 yılında sivil toplum örgütleri, PKK'nın Sincar, Mahmur ve diğer bölgelerden çocukları toplayıp eğittiğini ve ardından onları Sincar, Türkiye ve Irak ile İran arasındaki Kandil Dağları'ndaki üslere gönderdiğini bildirdi" ifadelerine yer verildi.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 76
 • Pala remzi 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD bizi sevdiğinden değil yalnızlaşıyor güç ve itibar kaybediyor bu kapıyı kapamak istemiyor dünyada para ve güç dengeleri değişiyor. Dünya şavaşı tavandan başlayacak bu benim öngörüm.
  Cevapla
 • bülent 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerikan halkının da bu rezilliklere karşı seslerini yükseltmeleri lazım...
  Cevapla
 • saka 1 yıl önce Şikayet Et
  onların tek derdi cips yiyip lüks hayat yaşamak yaşananlardan haberleri dahil yoktuk emin ol
  Cevapla
 • Reisx 1 yıl önce Şikayet Et
  Kongrenin veya Amerikalıların çokta umurundaydı o çocuklar. Hepsi olan bitenlerin farkında hatta senaristleri.
  Cevapla
 • Sakaryalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Elbette bir gün beslediğiniz o yılanlar sizi sokacak.
  Cevapla
 • intikam 1 yıl önce Şikayet Et
  o zorla silah altına alınan çocuklar büyüdüklerinde bir gün mutlaka pkk dan pyd den ypg den intikamlarını alırlar. pkk nın pyd nin ypg nin içerisinde böyle olanlarla iletişime geçip onları pkk ya pyd ye ypg ye karşı intikam almalarına yardımcı olmamız lazım gelir. böylece örgüte içerden bir darbe indirilmiş olur. ne yapalım bu zalim teröristler de çocukları zorla silah altına almasalardı. zalimle mücadele etmek gerekir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rumlar tüm Kıbrıs'ı ele geçirmek istiyor - Gazete manşetleri
THY Melbourne seferlerine başladı! Başkonsolos uçağın arkasından su döktü!