Rus devi duyurdu: Gaz akışı yarı yarıya düşecek

Rus devlet enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım gaz boru hattındaki bir türbinin daha bakıma alınacağını duyurarak, Avrupa'ya gaz akışının 33 milyon metreküpe düşeceğini açıkladı.

GİRİŞ 25.07.2022 21:31 GÜNCELLEME 26.07.2022 10:52
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz hafta bazı türbinlerdeki bakımların sona ermesiyle Avrupa'ya tekrar 67 milyon metreküp gaz sağlamaya başlayan Rus devlet enerji şirketi Gazprom, yeni bakımlar nedeniyle gaz sevkiyatının yarı yarıya düşeceğini duyurdu.

Gazprom tarafından yapılan açıklamada, "Bakımlar öncesi revizyonlar arasındaki sürenin sona ermesiyle bağlantılı olarak Rostekhnadzor (Güvenlik Sertifikası) talimatlarına göre ve motorun teknik durumu dikkate alınarak, Gazprom, Portovaya CS'de başka bir Siemens gaz türbini motorunun çalışmasını durduruyor" denildi.Açıklamada, 27 Temmuz sabahı 07.00'de başlayacak çalışmalar neticesinde Kuzey Akım'dan gaz sevkiyatının 67 milyon tondan 33 milyon tona düşeceği belirtildi.

DAHA ÖNCE DE YARI YARIYA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Geçtiğimiz ay sonunda Kuzey Akım boru hattındaki bazı türbinler Alman Siemens firması tarafından bakım için Kanada'ya gönderilmişti. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarını öne süren Kanada, bu türbinleri önce Alman firmasına teslim etmemişti. Hem Almanya hem de Avrupa Birliği (AB) tarafından Kanada'ya yapılan müracaatlar ve baskılar sonucunda Kanada türbinleri göndermiş ve geçtiğimiz haftalarda yapılan 10 günlük bakım çalışması nedeniyle boru hattından Avrupa'ya gaz akışı yarı yarıya düşürülmüştü.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 54
 • M. Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Avrupa düşünsün, bana ne..
  Cevapla
 • Kamil 4 ay önce Şikayet Et
  Arktik Bölgede zengin hidrokarbon rezervleri var . Buradan kendimize ve milli ekonomimize bir getiri istiyorsak , Rusya'dan taraf olmalıyız . ABD , Kanada ve Norveç ile işimiz olmaz . Güney Enerji Koridoru TANAP , Türkiye için çok önemlidir . LNG piyasasında müşteri çoktur . Boru hattı ile ulaştıramadığımız gazı , LNG tankerleri ile İngiltere , Fransa , İspanya ve Portekiz'e satarız .
  Cevapla
 • yunus 4 ay önce Şikayet Et
  Domates ne zaman ucuzlucak konserve yapacaz hala pahalı
  Cevapla
 • Bersoy 4 ay önce Şikayet Et
  Bu sene de yapma ölmezsin kardeş, şalca al kullan
  Cevapla
 • Enerji krizi* 4 ay önce Şikayet Et
  Kin ve Nefret sende var cahil iki yüzlü oldendorff rahatın keyfin kaçmış çatacak yer arama
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Knk yorumu sil görmesinler küresel dengeleri değiştireceksin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Marmaris açıklarında 4,4 büyüklüğünde deprem
Soylu açıkladı: İBB kadrosunda 6 PKK'lı tespit edildi