Çin'e ait 49 savaş uçağı 'orta çizgi'yi geçti! Tayvan'da sıcak saatler

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin'in başlattığı askeri tatbikatların ikinci gününde, Çin'e ait 49 askeri uçağın Tayvan Boğazı'nda taraflar arasında fiili deniz ve hava hattını belirleyen "orta çizgi"yi geçtiği ifade edildi.

GİRİŞ 06.08.2022 07:33 GÜNCELLEME 06.08.2022 09:49
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 5 Ağustos'ta, 24 "SU-30", 7 "J-10", 6 "J-11" ve 10 "J-16" savaş uçağı ile 1 "Y-8 EW" deniz nakliye ve 1 "Y-8ASW" deniz devriye uçağının hattın doğu tarafına geçtiğinin tespit edildiği bilgisi aktarıldı.

Açıklamada, uçakların telsizle uyarıldığı, askeri devriye uçakları ile hava savunma füze sistemlerince takibe alındığı aktarıldı.

Bakanlık, önceki açıklamasında, tatbikatların ikinci gününde, 68 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü, bunlardan bazılarının tarafların etki alanlarını sınırladığı kabul edilen, itibari "orta çizgi"yi geçtiğini bildirmişti. Ayrıca Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan'ın "kara suları" olarak gördüğü bölgeye düştüğü ifade edilmişti.

7 Ağustos'a kadar sürmesi öngörülen tatbikatlar, Çin'in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada'nın çevresinde fiili bir blokaj oluşturmuş durumda. Altı bölgede yürütülen tatbikatlar nedeniyle bazı bölgeler gemi ve uçak trafiğine kapatılırken boğazda güvenlik endişesi nedeniyle seferlerin aksadığı bildiriliyor.

Taraflarca resmi olarak tanınmayan "orta çizgi", Çin'deki iç savaşın ardından boğaz ve çevresindeki çatışmaları önlemek için 1955'te ABD tarafından belirlenmişti.

KAYNAK: AA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 28
 • Sabri 3 ay önce Şikayet Et
  Komunist Çin- Nazileri gibi totaliter rejimler " "appeasement policy" yanı yatıştırma siyaseti asla yürümez! Tarihte En büyük örnek Ingiltere eski Başbakını Neville Chambarlain (Çekoslovakya konusu) Nazi Hitleri karşı başarısız "appeasement policy" (Munich agreement) yatıştırma siyaseti! Tayvanı Çini Teslim etmek barış getirmez tam aksine Çini dahada azdırır yatıştırmaz! Tayvanı Çine yedirmeyeceğiz! Tarihte Göktürkler Lideri Bilge Kağan yazdırdığı Orhun Abideleri yazılar bizleri ve bütün dünyayı Çin tehlikesinden uyarıyor! ABD ve Müttefikleri her zaman için Asya-Pasifik Bölgesinde olası bir Çin saldırısı ve tehdidine karşı hazır olması gerekiyor!
  Cevapla
 • Uzman 3 ay önce Şikayet Et
  Çin provokasyon yapıyor. Hamlenin Taywan dan gelmesini bekliyor...
  Cevapla
 • MASK 3 ay önce Şikayet Et
  Tayvan açıklama yapacağına indirseydin bizde de Yunan biz indiremiyoruz sizin arkanızda abd var indirin gide
  Cevapla
 • Osman 3 ay önce Şikayet Et
  tayvan çinin alsın ama uygur bölgesi onalrın değil orayı işgalden ve asimilasyon yapmaktan vazgeçsin
  Cevapla
 • Sabri 3 ay önce Şikayet Et
  Komunist Çin- Nazileri gibi totaliter rejimler "appeasement policy" yanı yatıştırma siyaseti asla yürümez. Alman papaz Martin Niemöller Şiiri! Naziler Önce sosyalistler için geldiler ve ben sesimi çıkarmadım. Çünkü sosyalist değildim. Sonra sendikacılar için geldiler ve ben sesimi çıkarmadım. Çünkü sendikacı değildim. Sonra Yahudiler için geldiler ve ben sesimi çıkarmadım. Çünkü ben Yahudi değildim. Sonra benim için geldiler ve benim adıma konuşacak kimse kalmadı. Çinden endişeliyiz ABD ve müttefiklerin arkasındayız! Tayvanı sahip çıkmamız gerek Tayvan giderse Güney Kore, Japonya, Filipinler, vesaire gider! Çin-Nazilerin (Xinjiang Police Files) biliyoruz
  Cevapla
 • antihain 3 ay önce Şikayet Et
  abd domuzu verdi gazi ukraynaya yaptigi gibi aynisini yunanistana yapiyor bize karsi hala abd ye dost ittifak deyip el etek öpüp perde arkasinda gizli imza atip türkiye cumhuriyeti satanlar vatana ihanetten yargilansin idam idam idam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sosyal medyada gündem oldu! Mitinge kaç kişi katıldı? Erdoğan açıkladı
Selçuk Bayraktar'dan bomba KIZILELMA paylaşımı: Teker kesti