ABD'de okul saldırısına "komplo" diyen programcı Jones'a 49,3 milyon dolar tazminat cezası

Amerikalı internet ve radyo programcısı Alex Jones, ABD'de 2012'de Sandy Hook İlkokulundaki silahlı saldırının gerçekte yaşanmadığını iddia etmesi nedeniyle açılan davada yaklaşık 50 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

ABD'de okul saldırısına "komplo" diyen programcı Jones'a 49,3 milyon dolar tazminat cezası
ABD'de okul saldırısına "komplo" diyen programcı Jones'a 49,3 milyon dolar tazminat cezası
GİRİŞ 06.08.2022 22:22 GÜNCELLEME 06.08.2022 22:22
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Teksas’ta görülen davada jüri, Jones’un Sandy Hook İlkokulu katliamını aktörler tarafından sahnelenen bir aldatmaca olduğu şeklindeki yayınlarına karşılık 45,2 milyon dolar cezai tazminat ödemesine karar verdi.

Aynı davada jüri, önceki gün de Jones’u, 4,1 milyon dolar aileye açtığı zararı telafi edici tazminat ödemesine hükmetmişti.

Sandy Hook İlkokulundaki saldırıda 6 yaşındaki çocukları öldürülen bir aile tarafından açılan 150 milyon dolarlık davada, Jones’un şu ana kadar ödemekle yükümlü olduğu tazminat toplam 49,3 milyon dolar oldu.

Jones hakkında diğer Sandy Hook katliamı kurbanları ailelerinin açtığı davaların da önümüzdeki hafta Connecticut’ta devam edeceği kaydedildi.

Sandy Hook saldırısı ve Alex Jones

İnternet ve radyo programcısı Alex Jones, ABD'de 2012'de Sandy Hook İlkokulunda 20'si çocuk 26 kişinin ölümüne yol açan silahlı saldırının, bireysel silahlanma karşıtlarının oyunu olduğunu iddia etmiş, tepkiler üzerine saldırının gerçek olduğunu sonradan kabul etmişti.

Saldırıda çocuklarını kaybeden aileler, saldırının yalan olduğunu iddia eden Jones’a hakaret davası açmış, davalardan birine bakan hakim 15 Kasım 2021’de, Jones’un ve kendisine bağlı şirketlerin ailelere tazminat ödemesine hükmetmişti.

Bunun üzerine Jones, 18 Nisan’da kurucusu olduğu, komplo teorileri ile bilinen İnfowars sitesi için mahkemeye iflas koruması dilekçesi sunmuştu.

Teksas'taki davada tanıklık eden bir ekonomist, Jones'un net servetinin 135 ila 270 milyon dolar arasında olduğu tahmininde bulunmuştu.

Aşırı sağcı komplo teorileriyle tanınan Amerikalı radyo programcısı Alex Jones, kurucusu olduğu İnfowars gibi siteler üzerinden yaptığı yayınlarla zaman zaman tartışma konusu oluyor.

Jones’un ayrıca, Oklahoma bombalaması ve 11 Eylül saldırılarını ABD hükümetinin planladığı, NASA'nın Ay'a ayak basma olayının sahte olduğu ve büyük şirketlerin yapay ekonomik krizler, gözetleme teknolojileri ve organize terör olayları aracılığıyla kitleleri yönlendirerek dünyayı idare ettiği şeklinde görüşleri bulunuyor.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 4
 • Öyle ama 1 hafta önce Şikayet Et
  Doğru Jones’un ayrıca, Oklahoma bombalaması ve 11 Eylül saldırılarını ABD hükümetinin planladığı, NASA'nın Ay'a ayak basma olayının sahte olduğu ve büyük şirketlerin yapay ekonomik krizler, gözetleme teknolojileri ve organize terör olayları aracılığıyla kitleleri yönlendirerek dünyayı idare ettiği şeklinde görüşleri bulunuyor.
  Cevapla
 • Envers 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizde bu neki 15 temmuz günü batı çocukları milletin silahıyla millete saldırdı 251 şehit 2500 gazî ve dünya kadar maddi zarar buna tiyatro diyen hainler var.
  Cevapla
 • Hulki 1 hafta önce Şikayet Et
  15 Temmuza senaryo,kontrolü darbe diyenlere gelsin...
  Cevapla
 • Bahadır 1 hafta önce Şikayet Et
  Birde bizde böyle kararlar alınsaydı...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika... Başkan Erdoğan'dan "Bir olduk, 21 olduk" paylaşımı
Fatih Altaylı'dan skandal sözler: Gülşen'le başörtülü kızlar arasında hiçbir farkı yok