ABD medyasında dikkat çeken Türkiye analizi: 'Biden ikna etmeli'

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Business Insider, Türkiye-Yunanistan-ABD üçgeninde yaşananları derleyerek kapsamlı bir analiz yayınladı.

GİRİŞ 07.08.2022 04:08 GÜNCELLEME 07.08.2022 09:52
Bu Habere 113 Yorum Yapılmış

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Business Insider, Türkiye-Yunanistan-ABD hattında yaşanan gelişmeleri mercek altına alarak kapsamlı bir analiz yayınladı.

“ABD yapımı savaş uçakları için teklif savaşı NATO’nun en az arkadaşça üyeleri arasındaki gerilimi tırmandırabilir” analizde “Atina ve Ankara’nın ABD ile farklı ilişkileri var ve iki ülke de farklı yanıt alabilir. İki ülke arasındaki gerilim halihazırda iki NATO müttefiki arasında kırılgan olan ilişkileri daha da bozabilir” denildi.

'BİRİNİN JET ALIP DİĞERİNİN ALMAMASI DURUMU DAHA DA KÖTÜLEŞTİREBİLİR'

Türkiye ve Yunanistan’ın NATO’nun en kıymetli fakat en düşmanca müttefikleri olduğunun belirtildiği analizde, her iki ülkenin de Washington’dan savaş uçağı satın almak istediği hatırlatıldı. Yunanistan’ın 20 adet F-35 satın almak istediği belirtilirken, Türkiye’nin de kısa bir süre önce F-16 ve F-16 modernizasyon kiti satın almak istediğine dikkat çekildi.

“BIDEN İKNA ETMELİ”

Makalede “Yunanistan’ın savaş uçağı satın alma talebi, Atina’nın Washington’la güvenlik ilişkilerinin giderek büyüdüğü bir dönemde geldi. Türkiye’nin talebi için ise bu satışı desteklediğini söyleyen ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre’yi bu satışın ABD’nin ulusal güvenliği için önemli olduğuna ikna etmek zorunda” denildi.

Türkiye ve Yunanistan’ın NATO için stratejik bir noktada olduğuna dikkat çekilirken “İlişkileri NATO’nun geri kalanından farklı bir yönde gidiyor ve uzun yıllardır devam eden rekabetleri birinin yeni jet alıp diğerinin almaması durumunda daha da kötüleşebilir. Türkiye ve Yunanistan’ın zayıf bir ilişkisi var” denildi.

'WASHİNGTON'DA HESAPLAR DEĞİŞEBİLİR'

Makalede, her iki ülke arasında çözülmemiş sorunlar olduğuna dikkat çekilirken “Türkiye’nin diğer NATO üyeleri ve özellikle ABD’yle de ilişkileri kötüleşti. Ankara, F-35 programının parçasıydı fakat Rusya’dan S-400 satın alınmasıyla ABD tarafından bu programdan çıkarıldı” yorumuna yer verildi.

Ankara’nın ABD’den olumlu yanıt alamaması durumunda alternatiflere yöneleceği de belirtilirken analizde dikkat çekici bir yorum da yapıldı.

Makalede “ABD, uzun süredir Yunanistan ve Türkiye’yi destekleyerek düşmanlığı kontrol altına almaya çalıştı çünkü bu iki ülke Avrupa’nın güneydoğusu için önemli bir konumda. ABD’nin tarafsız bir arabuluculuk yapması için çağrılar devam ederken Atina ile gelişen ilişkilerin ve Ankara’yla gerilimin artması Washington’da hesaplamaların değişebileceğine işaret ediyor” yorumu yer aldı.

KAYNAK: BUSİNESS INSİDER
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 113
 • Laz 1 ay önce Şikayet Et
  Tek çare hidrojen nükleer ve atom bombasına sahip olmak ancak bu sekilde soysuzlar ve düşmanımız için cevap olur
  Cevapla
 • Mutlu Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye satın almak istemiyor parasının karşılığını istiyor Yunanistan da para bile yok
  Cevapla
 • Nigar yeniceri 1 ay önce Şikayet Et
  Dönek ikiyüzlüler ABD domuzdan dost olmaz herkes biliyor
  Cevapla
 • Hayr olsun 1 ay önce Şikayet Et
  ABD kararını vermiştir.! Yunanistan eteğindeki taşları dökmüştür,ABD ile son bir yıllık siyasi ve beşeri gerilemeye yenileri eklenerek devam etmiş olsada , ülke olarak kendi kararımızı açık ve anlaşılır olarak yanlış anlaşılmalara fırsat vermeden en kısa sürede bildirmemiz gerekecektir.
  Cevapla
 • Rasim colban 1 ay önce Şikayet Et
  S400 bahanesi f35lerden türkiye çıkarıldı rahat mi çıkarılmak uluslararası mehkemelerde dava açılması gerekir hemde yüksek tazminat taleb edilmesi gerekli haktır uyur gezer olmamak gerekir.
  Cevapla
 • Srghkl 1 ay önce Şikayet Et
  Tek çare ABD yi. Vurabilecek güçte bir savaş olması bak sonra nasıl kuzu oluyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
34 vekilin dokunulmazlık fezlekeleri Meclis'e sunuldu! Kılıçdaroğlu ve Özdağ da var!
AK Parti MYK Toplantısı sona erdi: Barış umutları ötelendi