Elon Musk'a büyük şok! FCC Starlink projesinde 866 milyon dolarlık finansmanı iptal etti

ABD Federal İletişim Kurulu (FCC), Starlink uyduları için SpaceX'e ödeyeceği 866 milyon dolarlık finansmanı abonelik ücretinin yüksek olmasını ve internet hızıyla ilgili şüphelerini gerekçe göstererek iptal etti.

Elon Musk'a büyük şok! FCC Starlink projesinde 866 milyon dolarlık finansmanı iptal etti
Elon Musk'a büyük şok! FCC Starlink projesinde 866 milyon dolarlık finansmanı iptal etti
GİRİŞ 11.08.2022 13:15 GÜNCELLEME 11.08.2022 13:38
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Amerika’da iletişimi denetleyen devlet kurumu FCC, uydu internet sisteminin maliyeti ve yeterince yüksek hız sağlayıp sağlayamayacağı konusundaki şüphelerini öne sürerek, kırsal alanlarda internet erişimini genişletmesi için Starlink'e sağlanan 886 milyon dolarlık finansmanı iptal etme kararı aldı.

FCC, Kırsal Dijital Fırsat Fonu'ndan yararlanmak için hem SpaceX'ten hem de LTD Broadband adlı bir internet servis sağlayıcısından (İSS) gelen başvuruların reddedildiğini duyurdu.

Ret gerekçesinde "Komisyon, sağlayıcıların vaat edilen hizmeti sunabileceğini gösteremediğini belirledi" ifadelerine yer verildi.

FCC Başkanı Jessica Rosenworcel ise "Vaat edilen hızları sağlamayan veya program gereksinimlerini karşılaması muhtemel olmayan girişimleri sübvanse edemeyiz" dedi.

STARLİNK'İN VADETTİĞİ HİZMETİ SUNMASI İÇİN HENÜZ ERKEN

FCC Aralık 2020'de Starlink hizmetinin 35 eyalette 642 bin 925 lokasyona yüksek hızlı internet sağlamasına yardımcı olmak için SpaceX'e geçici olarak 886 milyon dolar verilmesine karar verdi. Bu kapsamda SpaceX'in Starlink'in yükümlülüklerini nasıl yerine getireceğine dair FCC'ye uzun vadeli bir başvuru yapması gerekiyordu.

FCC'nin Kırsal Dijital Fırsat Fonu, seçilen kırsal konumların %85'inden fazlasına gigabit internet hızları ve konumların %99,7'si için en az 100 Mbps indirme hızı sağlamayı hedefliyor. Ancak FCC'ye göre Starlink'in mevcut hızları 50 Mbps ile 200 Mbps arasında ulaşıyor.

Diğer bir sorun ise Starlink ekipmanının yüksek maliyetli olması. Starlink içiin ABD'li tüketiciler ayda 110 dolar ve Starlink çanağı için tek seferlik 599 dolar ücret ödemek zorunda.

Konuyla ilgili Rosenworcel, "Starlink'in teknolojisinin gerçek bir vaadi var. Ancak önümüzde 2032 yılına kadar yaklaşık 900 milyon dolarlık evrensel hizmet fonu ile kullanıcıların 600 dolarlık bir çanak satın almasını gerektiren gelişmekte olan internet teknolojisini kamuya açık bir şekilde sübvanse edip etmeyeceği sorusu bulunuyordu” dedi

ABD'DE BİRÇOK KULLANICI STARLİNK'İN İNTERNET HIZINDAN ŞİKAYETÇİ

SpaceX'ten konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Ancak şirketin Starlink internet sistemi, ABD'deki bazı kullanıcılara sürekli olarak yüksek hızlı internet sağlamakta zorlanıyor. Bazı müşteriler, en yoğun kullanım saatlerinde 5 Mbps'nin altında hızlar gördüğünü söylüyor.

Sorunları çözmek için SpaceX, yörüngeye daha fazla uydu fırlatmak için çalışıyor, ancak bunun için zaman gerekiyor ve FCC'nin daha fazla uydu için onay vermesi gerekiyor. 

SpaceX, toplamda 12 bin Starlink uydusu fırlatma iznine sahip. Şirket uzun bir süredir izin verilen uydusu sayısını 30 bine çıkartan izin başvurusunun onaylanmasını bekliyor.

Sübvansiyon talebinin reddedilmesi SpaceX’in planlarına ölümcül bir darbe değil ancak Starlink projesinin devamı için SpaceX artık kendi finansmanına güvenmek zorunda.

Öte yandan SpaceX'e fon sağlamayı reddetme kararını kabul etmeyenlerde var. FCC'de komisyon üyesi olan Brendan Carr yaptığı açıklamada  "Bugün sağlam, yüksek hızlı hizmet sunan kanıtlanmış bir uydu teknolojisini reddetmek yerine, hizmet almayan toplulukların hizmet almasını kolaylaştırmalıyız" dedi.

Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 3
 • vay arkadaş 3 ay önce Şikayet Et
  demek istediği bu makro dolandırıcı
  Cevapla
 • Hayalimiz 3 ay önce Şikayet Et
  Keşke Türkiye'de de böyle tüketiciyi koruyan kollayan, milletinin konforu, gelişimi için, kaliteli hizmet alması ve aldığı hizmetlerin standartlarının hep en üst seviyede tutulması için tüketiciyi koruyan, hizmet sağlıyıcı buna teşvik eden kanunlar olsa. Bunlar da ,taviz vermeden sıkı bir şekilde denetlense. Milletin standartlarını düşüren, hizmet kalitesini düşüren, firsatçılık, soygun, dolandırıcılık yapan, devletin teşviklerini suistimal edip devleti, milleti yolup kazık atanlara , ekonomimizi çökerten, milleti fakirleştirenlere ağır cezalar verilse. O zaman Cennet gibi bir vatan olur.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  O zaman çalamayan hirdizlik yapamayan esnaflar kudurur daha şimdi çalarlarken açız açız diye feryat ediyorlar (dolandirici Taksici .Dana sucuğu diye içinde tavuk eti çikan kırmızi et diye At eti satan kasaplar .Kırmizi biber diye içinden ne çiktigi brlli olmayan Sumak diye sattiklari şeyin içinde yarisi tuz karışimi gerçek Bal diye sattiklari şey yapay Bal olmasi ..daha bir sürü var
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Emekli Amiral Türker Ertürk şimdi de Selçuk Bayraktar'ı hedef aldı!
Ev sahipleri yeni zam bahanesi buldu! Vatandaşın cebine böyle göz dikme görülmedi