ABD basını: Türkiye Batı'ya diplomasi dersi verdi

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna politikasını gündemine taşıdı. Türkiye'nin savaşta büyük bir oyuncu olarak ortaya çıktığı belirtilen analizde, "Ankara'nın yaklaşımı Batı'ya ders veriyor" denildi.

ABD basını: Türkiye Batı'ya diplomasi dersi verdi
ABD basını: Türkiye Batı'ya diplomasi dersi verdi
GİRİŞ 12.08.2022 16:49 GÜNCELLEME 12.08.2022 16:49
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Washington merkezli Foreign Policy dergisi, Türkiye'nin, uzayan savaşta büyük bir oyuncu olarak ortaya çıktığını yazdı.

Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatını, Türkiye'nin diplomasisinin kolaylaştırdığı ifade edilen analizde, "Ankara'nın yaklaşımı, Rusya ile nasıl başa çıkılacağı konusunda Batı'ya dersler sunuyor" denildi.

Analizde, "Türkiye, NATO güvenlik bloğunun hayati öneme sahip bir üyesi, ancak Amerikalı ve Avrupalı ortaklarının pozisyonundan bağımsız olarak ve bazen bunlara karşı hareket eden bir üye." ifadelerine yer verildi.

'Şükürler olsun ki Türkiye bir NATO ülkesi''Şükürler olsun ki Türkiye bir NATO ülkesi'

ABD Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye'ye övgüABD Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye'ye övgü

İNCE AYAR: UKRAYNA'YA SİLAH VERDİ, RUS YAPTIRIMLARINA KATILMADIdikkatl

Ankara'nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bölgesel bir güç olarak konumunu güçlendirdiği belirtilerek, şöyle denildi:

"Ukrayna'ya önemli miktarda silah sağladı ama Batı'nın Rusya'ya yaptırımlarına katılmadı. Ankara, NATO'nun vazgeçilmez bir üyesi olmayı sürdürüyor.

Türkiye, yaptırımlara katılmaktan kaçınırken, NATO'nun Ukrayna'ya güvenlik desteği sağlama konusundaki tutumunu geniş ölçüde destekledi.

Ankara, PKK ile ilgili sorunlar nedeniyle askeri bloğun İsveç ve Finlandiya'ya doğru genişlemesini aylarca engelledi. Bu, Türkiye'nin kendi ulusal çıkarlarına öncelik verme eğilimini gösteriyor.

'TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ ROLÜ'

Belki de Türkiye'nin en önemli rolü, Moskova ile Kiev arasındaki tahıl ve gıda tedariki sorununda arabuluculuk yapması oldu.

Ukrayna'nın gıda ve tahıl ihracatının çoğu (Rusya'dan olanlar da dahil), Orta Doğu, Afrika ve ötesindeki küresel pazarlara ulaşmak için Türkiye'nin Karadeniz ve Boğaz'daki deniz sularından geçmeli.

'GEMİLERİN BÖLGEDEN GÜVENLİ GEÇİŞİNİ GARANTİ ETMEYE YARDIMCI OLABİLİR'

Türkiye, hem Rusya hem de Ukrayna ile iyi çalışma ilişkileri olan tek NATO üyesi. Bu nedenle gemilerin bu bölgeden güvenli geçişini garanti etmeye yardımcı olabilir.

Türkiye'nin stratejik yaklaşımı, Ankara'nın sadece hayati gıda kaynaklarının kilidini açmasına değil, aynı zamanda bu süreçteki diplomatik prestijini de güçlendirmesine izin vererek önemli faydalar sağladı."

Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 24
 • Hasanbb 3 ay önce Şikayet Et
  Şu cümle işin bittiğini gösteriyor. Yazık olmuş isveş Fin konusuna! Ankara, PKK ile ilgili sorunlar nedeniyle askeri bloğun İsveç ve Finlandiya'ya doğru genişlemesini aylarca engelledi.
  Cevapla
 • Alptungayadüşmesin 3 ay önce Şikayet Et
  Foreign policy dünyanın değişik yerlerinde darbeler yaptıran tecrübeli ajanların emekliliklerinde dış politikaya yön vermeleri için kurulmuştur. Böylece lanetli çakalların dünya düzenini ekolleştirmiş oluyorlar. Bu tür yorumları, biz nerde yanlış yaptık da Türkiye yüzünden ukraynada çıkarttığımız savaşın etkileri azaldı diye yazdıklarını bilelim... Ve bunlar bizim bir özelliğimizi ne zaman övseler, aslında saldıracakları noktamızı işaretlemiş olduklarını da..kullandıkları dil diplomaside övmek gibidir. İşin aslı hedef bildirmektir.
  Cevapla
 • ismailbey 3 ay önce Şikayet Et
  çıkraları için bizi övenlerin amacına ulaşamayacak şeytanlar içiniz dışınız aynı kuklasız kalcan amerika ne yapacağını şaşırdı.... türkiye ab siz abd sizde yoluna gider rusya çin afrika asya türkiye cumhuriyetleri devleti bunlar daha başlanğıç.... derin aamerika hesaplarınızı iyi yapın yarın donsuz jandarmasız korkularınız başınıza çökecek...
  Cevapla
 • Nsn 3 ay önce Şikayet Et
  Eyamerika büyük şeytan eyavrupa iblisler birliği dürüst deyiller olamassinizda hep teşekkür hep anlıyoruz hep yaldızlı sözler amma düşmanlığınız baki siz turkiyenin dostu olamassiniz siz herzaman kalleşlikten yanasiniz siz ikitarafi keskin kilica benzersiniz frsat buldunuzmu vurursunuz neolurduki bizde bi teşekkür etseydik size
  Cevapla
 • tepki 3 ay önce Şikayet Et
  biz silah vermedik sattik kim parasi verir ise alir ayni rusya gibi onlar satar verir cok zaman da bize dusman pkk terøre aslinda rusya guvenmiyoruz hep kalles kim almak isterse gelir alir biz usa degiliz kalleslik bilmeyiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Libya'dan petrol ve gaz çağrısı! Resmen ilan edildi
MİDLAS'ın test atışı tamamlandı: Türkiye'yi "Şampiyonlar Ligi"ne çıkaracak