Pelosi'nin ardından bir ABD heyeti daha Tayvan'da

ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi'nin Çin ile gerilime yol açan Tayvan ziyaretinden 12 gün sonra yeni bir ABD Kongre heyeti Ada'ya geldi.

Pelosi'nin ardından bir ABD heyeti daha Tayvan'da
Pelosi'nin ardından bir ABD heyeti daha Tayvan'da
GİRİŞ 14.08.2022 17:48 GÜNCELLEME 14.08.2022 17:48
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ABD'nin Tayvan'daki defakto büyükelçiliği niteliğindeki Amerikan Enstitüsünden yapılan açıklamada, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey'nin öncülüğündeki 5 kişilik heyetin, Asya turu kapsamında Ada'yı ziyaret ettiğini bildirdi.

Açıklamada, "heyetin, üst düzey yetkililerle, ABD-Tayvan ilişkileri, bölgesel güvenlik, ticaret, yatırım ve diğer konularda görüşmeler yapacağı" kaydedildi.

Markey'e, ziyarette Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi Aumua Amata Coleman ile Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri John Garamendi, Alan Lowenthal ve Don Beyer eşlik ediyor.

Çin'in ablukası devam ediyor: 22 savaş uçağı ve 6 gemi görüldüÇin'in ablukası devam ediyor: 22 savaş uçağı ve 6 gemi görüldü

Dünyanın gözü Tayvan adasında: Dakika dakika gelişmeler!Dünyanın gözü Tayvan adasında: Dakika dakika gelişmeler!

Tatbikatı bahane eden Çin, Tayvan Adası'nı dört bir yandan çevreledi!Tatbikatı bahane eden Çin, Tayvan Adası'nı dört bir yandan çevreledi!

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin 2 ve 3 Ağustos'ta yaptığı ziyaret, Ada'yı topraklarının parçası olarak gören Pekin'in tepkisini çekmişti. Çin, ziyaretin ardından Ada çevresindeki askeri tatbikatlara başlamıştı.

6 bölgede yürütülen tatbikatlar, Ada'nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında, Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan'ı yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos'ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı'ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada'yı 25 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha önce 1997'de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan'ı ziyaret etmişti.

Pekin, "tek Çin ilkesini" benimseyerek, Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 5
 • Erdal 3 ay önce Şikayet Et
  Bu dunyanin seytani abd sorunlu yerleri surekli kasiyarak birbirine dusurup kenara cekiliyor once ukrayna rusya simdi tayvan ve cin siradaki yunan turkiye savasi boylece kendisi suya sabuna dokunmadan rakiplerini zayiflatmak ve hukum surmeye devam etmek
  Cevapla
 • Sehl 3 ay önce Şikayet Et
  Amerika savaş çıksın diye uğraşıyor
  Cevapla
 • Denizli Erdoğan 3 ay önce Şikayet Et
  görelim Mevlam neyler neylerse güzel eyler
  Cevapla
 • Hanifi Çifçi 3 ay önce Şikayet Et
  Hadi Çin Cinliğini Göster ABD ye
  Cevapla
 • Sahipkıran 3 ay önce Şikayet Et
  Anlaşılan yakında Çin Tayvan a girecek... Abd bu emelini de gerçekleştirmiş olacak! Ukrayna gibi olan bu defa da Tayvanlılara olacak... Aptallar topuğu...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye süre vermişti: Rusya'nın Suriye Temsilcisi Lavrentyev, Ankara'ya geliyor
İki ülkeden Türkiye'yi saf dışı bırakma planı: Masaya oturdular!