Letonya'dan Türk savunma sanayii atağı: Büyük ilgimiz var, fırsat arıyoruz

Letonya, Türk savunma sanayisi ile iş birliğine büyük ilgi duyduğunu açıkladı. Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, ülkesinin Türk savunma sanayisi ile iş birliğine ve Türkiye'nin 'dron' sektörüne yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

GİRİŞ 17.08.2022 17:15 GÜNCELLEME 17.08.2022 17:21
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, ülkesinin Türk savunma sanayisi ile iş birliğine ve Türkiye'nin "dron" sektörüne yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, "Bayraktar insansız hava araçları alıp Ukrayna'ya teslim etmek için para toplayan Letonyalılar olduğunu biliyorum." dedi.

AA'nın sorularını yanıtlayan Rinkevics, "Savunma sanayii alanında iş birliğine büyük ilgi var. Savunma sanayimiz Türk savunma sanayisi ile iş birliğine çok ilgi gösteriyor. Savunma bakanlığımız da bazı tedarik fırsatları arıyor" açıklamasında bulundu.

Türk SİHA'ları Fransız basının gündeminde: Sipariş defteri 3 yıl boyunca doluTürk SİHA'ları Fransız basının gündeminde: Sipariş defteri 3 yıl boyunca dolu

Letonya'nın Türkiye'den Bayraktar TB2 satın alıp almayacağının sorulması üzerine Rinkevics, bunun savunma bakanının vereceği bir karar olduğunu söyledi.

"DRON SEKTÖRÜNÜZE OLDUKÇA İLGİ VAR"

Rinkevics, Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks'in Bayraktar TB2'leri test etmek için gerçekten ilgilendiğini belirterek, "Bayraktar insansız hava araçları alıp Ukrayna'ya teslim etmek için para toplayan Letonyalılar olduğunu biliyorum. Yani böyle bir durum da var. Bu insansız hava araçları, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için Ruslara karşı çok etkili bir savunma aracı olarak görülüyor. Bu yüzden savunma bakanlığımız onları satın alma olasılığını araştırmakla çok ilgileniyor. Ancak satın almadan önce onları test etmek istersiniz. İklim ve hava koşulları bir yerden başka bir yere farklılık gösteriyor ve başka şeyler de var. Ama ilginin olduğu açık." diye konuştu.

Türkiye'nin hangi savunma sanayi ürünlerinin ilgilerini çektiği yönündeki soruya yanıt veren Rinkevics, "Dron sektörünüze oldukça ilgi var." dedi.

TÜRKİYE'NİN TAHIL ANLAŞMASINDAKİ BAŞARISI "DİKKATE DEĞER"

Türkiye'nin tahıl anlaşmasındaki rolünü değerlendiren Rinkevics, Türkiye'nin tahıl krizinin aşılması konusundaki çabalarını ve oynadığı rolü takdir ederek, şunları kaydetti:

"Türk hükümetinin şimdiye kadar gıda güvenliği sorununu çözmek ve tahıl ihracatını güvence altına almak için Ukrayna ile Rusya ve Birleşmiş Milletler ile ortak çalışması dikkate değer bir başarıdır. Bu anlaşmanın uygulanıyor olması da çok önemli olan bir şey. Anlaşmanın imzalanmasının ertesi günü, Rusların Odessa limanına füze atması üzerine biraz tedirgin olduk. Ama şimdi konuşurken, anlaşmanın işe yaradığını, tahıl taşıyan gemilerin Odessa'dan ve diğer Ukrayna limanlarından ayrıldığını görüyoruz."

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 45
 • Beko 1 ay önce Şikayet Et
  Hedi len ordan. Biz sizi bir test edelim bakalım Bayraktar almaya ehilmisiniz. Sizin övgünüzede ihtiyacımız yok. Zamanında Demirel'i 1 milyon dolar için kapı önlerinde çok bekletip boş geri gönderdiniz.
  Cevapla
 • kayserili 1 ay önce Şikayet Et
  vermeyin bunlara hic bir seyi, buguna kadar hangi dostluklarini gorduk? bizim teknolijimizi bedava almak istiyorlar...pisman olmayalim
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Kendi ayağımıza sıkmayalım
  Cevapla
 • Ertugrul Sariaslan 1 ay önce Şikayet Et
  vermeyin, bu ilmi sakın dışarı vermeyin. beraber calisalim, bize bu ilmi verin, demek olmuyormu?
  Cevapla
 • silke 1 ay önce Şikayet Et
  Bizden alir PKKya verirler. INSALLAH Vermeyiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ahmet Hakan yazdı: İktidar ve muhalefet açısından siyasi tablo
Miçotakis, İngiliz basınına konuştu: Türkiye'yi şikayet etti