Azerbaycan birincisi Türkiye'de tıp okumayı seçti

Üniversite sınavında 700 puan alan Azerbaycanlı Nigar Ağazade, eğitim için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini tercih etti.

Azerbaycan birincisi Türkiye'de tıp okumayı seçti
Azerbaycan birincisi Türkiye'de tıp okumayı seçti
GİRİŞ 17.08.2022 23:32 GÜNCELLEME 17.08.2022 23:32
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Sınavda tüm soruları doğru yanıtlayarak 700 tam puan alan ve ülke birincisi olan Ağazade, başarıyı nasıl elde ettiğini ve Türkiye'de okumayı neden tercih ettiğini AA muhabirine anlattı.

Ağazade, çocukluğundan beri doktor olmayı hayal ettiğini, fakat kazanamayacağını düşündüğü için önce başka branşlar için hazırlandığını belirtti.

Son sınıfa geldiğinde artık doktor olmak için kesin karar verdiğini bildiren Ağazade, "Tıp okumak için hazırlanmaya başladım. Sınavdan 697 puan aldım. Fakat benim hedefim 700'dü. Azerbaycan'da kazanamayanlara bir kez daha şans verilsin diye üniversite sınavları 2 kez yapılıyor. İkinci sınava da girdim ve 700 puanı elde ettim. 700 puan tüm soruların doğru yanıtlaması anlamına geliyor. Hedefim buydu ve hedefime ulaştım." dedi.

Ağazade, sistematik çalıştığını, zamanı doğru yönettiğini dile getirerek "Yurt dışında eğitim görmek istiyordum. Fakat ebeveynim kendilerinden uzak kalmayım diye buna müsaade etmiyorlardı. 700 puan alınca kendimde güç buldum ve anne babama bana yurt dışında eğitim almam için izin vermelerini rica ettim. Bu kez karşı çıkmadılar ve beni desteklediler." diye konuştu.

Türkiye Burslarına başvurduğunu aktaran ve bu konuda kendisine yol göstererek yardımcı olan Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Selçuk Karakılıç'a teşekkür eden Ağazade, "Türkiye'de tıp eğitiminin çok iyi olduğunu biliyorum. Araştırdım ve Ankara Üniversitesinin yüksek standartlara sahip bir eğitim kurumu olduğunu gördüm. Çok içime sindi. Tercihim Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi oldu. Orada tam burslu okuyacağım ve tüm giderlerim karşılanacak. Türkiye aynı zamanda kardeş ülkemiz. Orada kendimi rahat ve güvende hissedeceğim." ifadesini kullandı.

Nigar Ağazade'nin annesi Gülare Ağayeva ise duygularını şöyle paylaştı:

"Kızım ilk sınavdan 697 puan toplamıştı. Bu da zaten iyi sonuçtu fakat Nigar'ı tatmin etmedi. Hedefi 700 puandı. İkinci sınavda istediğini elde etti. Bu bizim için gurur verici. Onun azmi ve isteği karşısında 'hayır' diyemezdik. Kardeş ülkemiz Türkiye'yi tercih etti. Nigar'dan ayrılmak zor olacak fakat kardeş ülke olduğu için içim rahat olacak."

"Kızınıza kızımız gibi, gözümüz gibi bakacağız"

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, telefon görüşmesi yaptığı Ağazade'yi kutladı ve kendisine başarılar diledi.

Ünüvar, "Çok iyi bir okulu seçtiniz. Ankara Tıp Türkiye'nin en iyi okullarından birisi. Ankara Üniversitesi olarak sizi heyecanla bekliyoruz. En güzel şekilde eğitim alman için elimizden ne geliyorsa maddi ve manevi her türlü desteği vereceğiz" dedi.

Anne Ağayeva ile de konuşan Ünüvar, "Kızınıza kızımız gibi, gözümüz gibi bakacağız. Gözünüz arkada kalmasın." ifadesini kullandı.

Ağazade ise Ankara Üniversitesini kazandığı için çok mutlu olduğunu, yeni akademik yılın başlaması heyecanla beklediğini söyledi.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 6
 • Musa 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu en zeki beyinlerimizi tıp gibi sıradan bir meslekte heba etmeyi ne zaman bırakıcaz Allah aşkına. Bizim mühendislere ihtiyacımız var
  Cevapla
 • volkan 1 yıl önce Şikayet Et
  bi azeriler eksikti............tıp fakültesini kazanabilmek için çocuklarımız dokuz doğuruyor
  Cevapla
 • Kemal 1 yıl önce Şikayet Et
  Bazen insan düşünüyor neden konşu ülkelerle aramız kötü dönüp kendimize bakanda anlaşılıyorki kötü olmalarının sebebi biziz biz insanlara böyle davrandığımız zaman onlarda bize bunu yapacak. Sana konşun olarak elinden gelen her şeyi yapan ülkeye bunu yapıyorasan,bundan kötü günler görmeyi hakk ediyorsun demektir bu.
  Cevapla
 • Alsu 1 yıl önce Şikayet Et
  İşte kaldıramamak.O zaman sizin hic bir halt bilmeyen çoçuklariniz neden bizim yerimizi tutuyor Azerbaycanda
  Cevapla
 • ver mehteri C* 1 yıl önce Şikayet Et
  maşallah kızımıza
  Cevapla
 • Kerem 1 yıl önce Şikayet Et
  Başımızın üstünde yeriniz var. İnşallah iyi bir hekim olup hem bize hem kendi ülkene faydan olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kurtulmuş'tan Can Atalay açıklaması: Kimse TBMM'ye ödev vermeye kalkmasın
Gram altın rekor seviyelerde!