Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah tehdit etti

Lübnan'daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Lübnan'ın İsrail ile devam eden tartışmalı deniz sınırı anlaşmasında hakkını almaması halinde tansiyonun yükseleceği uyarısı yaptı.

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah tehdit etti
Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah tehdit etti
GİRİŞ 19.08.2022 21:13 GÜNCELLEME 19.08.2022 21:13
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

İran destekli Hizbullah'a yakınlığı ile bilinen El-Manar TV, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın, partisinin programı dolayısıyla yaptığı konuşmayı yayınladı.

Konuşmasında Lübnan ve İsrail arasında bir yıl askıda kaldıktan sonra 14 Haziran'da ABD ara buluculuğunda başlayan dolaylı müzakerelere değinen Nasrallah, "Eğer Lübnan talep ettiğini elde etmezse, tansiyonu yükselteceğiz." tehdidinde bulundu.

ABD ve İran arasında devam eden nükleer anlaşma müzakerelerin Lübnan ile herhangi bir bağlantısının bulunmadığını belirten Nasrallah, "Nükleer anlaşma olsun veya olmasın, eğer ABD'li ara bulucu (Amos Hochstein) Lübnan'ın istediğini verirse, biz de sakinleşiriz." dedi.

Lübnanlıların gözlerinin Tahran ve Washington arasında müzakerelerin gerçekleştiği Viyana'da olmaması gerektiğine de dikkati çeken Nasrallah, gözlerin Lübnan ve İsrail arasında tartışmalı bölge kabul edilen Kariş'te olması gerektiğini söyledi.

ABD ARA BULUCULUĞUNDA DOLAYLI MÜZAKERELER

Lübnan ile İsrail arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor. Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometre olduğunu söylüyor.

İsrail ve Lübnan deniz sınırı anlaşmazlığının çözümü amacıyla Ekim 2020'de Birleşmiş Milletler (BM) gözetimi ve ABD ara buluculuğunda dolaylı müzakereler başlamıştı.

Müzakereler, Mayıs 2021'deki beşinci turun ardından anlaşmaya varılmaksızın askıya alınmıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail ile 1 yıldır askıda olan müzakerelere yeniden başlanması için 14 Haziran'da, ara bulucu konumundaki ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein ile bir araya gelmişti.

Son olarak Hochstein, 1 Ağustos'ta, başkent Beyrut'a gelip Lübnanlı yetkililerle görüşme yaptıktan sonra önümüzdeki haftalarda anlaşma sağlanmasından umutlu olduklarını açıklamıştı.

KAYNAK: AA

Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 22
 • Öktem 1 yıl önce Şikayet Et
  Boş konuşma uzmanı hasan nasrallah
  Cevapla
 • Ömür36 1 yıl önce Şikayet Et
  Kuru Gürültü sadece. İran ancak Sünnileri katleder
  Cevapla
 • xyz 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD nin şahı yıkıp molları getirdiği bir düzen. sonuç abd nin kara kuvetleri islam dünyasının görmediği acı gerçek. anbargo falan tiyatro
  Cevapla
 • Rıfkı 1 yıl önce Şikayet Et
  Tansiyon hastası adam hep aynısın :)
  Cevapla
 • Dağdelenoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendimi bildim bileli bu adam İsraili tehdit eder. Çilingir sofralarında laf salatası. yerseniz.
  Cevapla
 • Rotasız deli 1 yıl önce Şikayet Et
  sizin tansiyonunuz batsın da yerin dibine girin inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakanlık harekete geçti: 1212 kumar sitesi için suç duyurusu
27 yıl geçti fakat 28 Şubat pusuda bekliyor! - Gazete manşetleri