Kosova Eğitim Bakanı 'başörtüsü yasağı devam edecek' dedi

Kosova, son dönemde liselerde başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla ilgili tartışmalara sahne oluyor.

Kosova Eğitim Bakanı 'başörtüsü yasağı devam edecek' dedi
Kosova Eğitim Bakanı 'başörtüsü yasağı devam edecek' dedi
GİRİŞ 21.08.2022 14:18 GÜNCELLEME 21.08.2022 14:18
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Kosovalı iki genç Durim Berisha ve Liridon Kurti tarafından bir süre önce "Başörtüsüyle ilgili idari yönergeyi değiştirin." sloganıyla bir kampanya başlatıldı.

2014 yılında yürürlüğe giren, ortaöğretimde "Dini sembollerin giyilmesi yasaktır." ibaresini içeren idari yönergenin değiştirilmesi talebiyle 48 saatte yüzde 45'i kadınlara ait olmak üzere 20 binden fazla imza toplandı.

Talep Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığına da iletildi.

KOSOVA EĞİTİM BAKANI "YASAĞA DEVAM" DEDİ

Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arberia Nagavci ise düzenlediği basın toplantısında, ortaöğretimde başörtüsü yasağıyla ilgili yönergenin yürürlükte kalmaya devam edeceğini söyledi.

Nagavci, başörtüsü serbestliği için başlatılan kampanya için de "Son dönemde başlatılan bu kampanya, temeli olmayan tutarsız bir kampanyadır. Devletimizin ve kamu kurumlarımızın vasfı net olarak tanımlanmıştır." diye konuştu.

Kosova'da başörtüsüne karşı yasak simgesi Kosova'da başörtüsüne karşı yasak simgesi

Bahsi geçen yönergenin, liselerde çalışmaların düzgün yürütülmesiyle ilgili olduğunu vurgulayan Nagavci, "Yönerge yürürlükte kalıyor. Sadece resmi-hukuki açıdan ne gibi ayarlamalar yapacağımıza bakacağız. Yönergeyle eğitim hakkı garanti altına alınmıştır." dedi.

BAŞBAKAN'A GÖRE İSE BAŞÖRTÜSÜNÜN LİSELERDE YASAKLANMAMASI GEREKİYOR

Kosova Başbakanı Albin Kurti ise 16 yaşından itibaren okullarda başörtüsü takılmasını destekliyor.

Kurti, kampanyayla ilgili olarak "Ben bu yöndeki görüşümü yıllar önce ifade etmiştim. Görüşüm şudur: Kamu yaşamında başörtüsünün ve diğer dini sembollerin yasaklanmaması gerekiyor. Ancak bunun eşiğinin 16 yaş olduğunu da belirtmiştim." açıklamasında bulunmuştu.

Kampanyayı başlatan gençlerden Berisha, bakan Nagavci'nin bugünkü açıklamalarına sosyal medyada tepki göstererek "Hiçbir şey son bulmuş değil." ifadesini kullandı.

İdari yönergenin değiştirilmesini yasal yollar üzerinden talep edeceklerini belirten Berisha, "Soğukkanlılıkla ve yasal yollara başvurularak bu sorun çözülecektir." diye konuştu.

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 29
 • Cafer 3 ay önce Şikayet Et
  O zaman Sırplar gelip kesmeye başlayınca ağlamayın.Onlarda islamı ve örtünmeyi kabul etmiyor sizde aranızda ne fark var bizdende yardım beklemeyin.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Ltb sapkınlarına ne yaş ne kamu ne edep sınırı yok vallahi yemin ediyorum aynı Lut kavminde olduğu gibi bugün bütün dünyada başımıza taş yağsa yeridir.
  Cevapla
 • Deli gadir 3 ay önce Şikayet Et
  Bunlarin tarihini bakin ataist ulkelerdi arnavut kosovo bunlardan dostolmaz turkiye ic meseleleri odaklansin bosverin bu ataistleri
  Cevapla
 • Vatan Sevdalısı 3 ay önce Şikayet Et
  Bu tarz beyinlerden salata yapmadığın sürece yeşillendiremez ve değiştiremezsin. Her yönüyle aydınlanmış bakanı daha da yozlaşmadan görevine hatta hemcinslerinin inancına saygı göstermemek yok saymaktan yargılamalı, gereği yapılmalıdır. En azından ben böyle düşünüyorum.
  Cevapla
 • muammer 3 ay önce Şikayet Et
  Biz bunları böyle bilmiyoruz.sol zihniyet oradada mı iş başında. obakan alınıp o madde de değiştirilmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Uğur Dündar'a canlı yayında açık açık soruldu! Cumhurbaşkanı adayın kim?
6'lı masanın adayı kim olacak? Fatih Portakal isim verdi: Yüzde 99...