Türk F-16'larını taciz eden Yunanistan'tan 'önceden haber verilmedi' yalanı

Türk F-16'larını tahrik eden Yunanistan, tek bir bahanenin arkasına sığındı. Yunan basını, Türk F-16'larının Yunan Hava Sahası'na bilgilendirme yapmadan girdiğini iddia etti. Ancak TÜrkiye, önceden haberli bir NATO görevi yürütmekteydi.

GİRİŞ 24.08.2022 10:58 GÜNCELLEME 24.08.2022 11:15
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

 Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynaklarına göre, dün akşam saatlerinde Doğu Akdeniz'de NATO görevi yapan Türk F-16 uçaklarına, NATO üyesi Yunan F-16'ları tarafından, radar kilidi atılarak tacizde bulunuldu.

MSB kaynaklarından alınan bilgiye göre, NATO üyesi Yunanistan'a ait savaş uçaklarının önemli bir NATO görevini yerine getiren Türk savaş uçaklarının görevini engellemek üzere bilinçli şekilde radar kilidi attıkları öğrenildi.

Yunanistan tarafından yapılan bu tacizin, NATO'nun faaliyetlerini hedef alan bir girişim olduğuna dikkati çeken kaynaklar, Yunanistan'ın, Türkiye'yi taciz edebilmek adına NATO görevlerini bile riske atmaktan geri durmadığını aktarıldı.

Türk F-16'larına Yunan tacizi! Anında karşılık verildiTürk F-16'larına Yunan tacizi! Anında karşılık verildi

Yunanistan'ın Türk savaş uçaklarına radar kilidi atmasının hemen ardından gerekli karşılığın verildiği ve Yunan uçaklarının bölgeden uzaklaştırıldığı vurgulandı.

Ayrıca MSB tarafından konunun NATO makamlarına iletildiği ve Yunanistan askeri ataşesinin bakanlığa çağırılarak NATO görevini tehlikeye atan Yunan uçaklarından dolayı tepki gösterildiği kaydedildi.

MSB kaynaklarından alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı'nca da ilgili taraflar nezdinde diplomatik girişimlerde bulunulduğu öğrenildi.

Bu tür bir tacizin müttefiklikle bağdaşmadığını belirten kaynaklar, Yunanistan'ın gerginliği arttırma peşinde olduğunu vurguladı.

Yunan basını ise bu haberle çalkalandı. Pek çok haber sitesi Türkiye'nin bu iddialarının doğru olmadığını ifade etti.

TEK BİR BAHANENİN ARKASINA SIĞINDILAR

Haberlerde, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre Türk F-16'larının Yunan Hava Sahası'na önceden bilgilendirme yapmadan girildiği iddia edildi.

Ancak, Türkiye önceden haberli bir NATO görevi yürütmekteydi. Önceden programı belli olan NATO görevi, Yunanistan'ın yaptığı bu hamle ile tehlikeye girmiş oldu.

Aynı zamanda dünya basını da yaşanan olayı Türkiye'nin ifadeleriyle duyurdu. Dış basında çıkan haberlerde, "Türkiye, Yunanistan tarafından F-16'larının taciz edildiğini ifade etti" sözlerine yer verildi.

KAYNAK: SABAH
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 8
 • Dağdelenoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Mevlam Türk pilotlarına sabır ve feraset veriyor. İyi ben pilot olmamışım. bu durumda hepsini sırayla vururdum.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  f16 larımızı kilitlediyse yunan ucaklarını vurup düşürsünler bunlar bu dilden anlar.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Hadi gari yanlışlıkla falan ... alalım adaları :)
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Tacizi yapan yunanlılar değil, o uçakları amerikalılar kullanıyordu büyük ihtimalle. ABD nin yeni hedefi Türkiyeyi NATO dan çıkarmak bunun içinTürk-Yunan çatışması istiyor..
  Cevapla
 • Metin. K. 1 yıl önce Şikayet Et
  Tüm komutanları kapı önüne koyun yerlerine özel harekattaki polislerin atamasını görün.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Japonya’da korkunç manzara! On binlercesi karaya vurdu
Meteoroloji'den son dakika sağanak yağış uyarısı: Kuvvetli geliyor!