Rusya'dan Transdinyester için Moldova'ya uyarı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moldova'nın, Transdinyester bölgesiyle doğrudan diyaloğu başlatması gerektiğini belirterek, "Moldova'da Rus nüfusun çıkarlarının hiçbir şekilde zarar görmemesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Rusya'dan Transdinyester için Moldova'ya uyarı
Rusya'dan Transdinyester için Moldova'ya uyarı
GİRİŞ 01.09.2022 11:25 GÜNCELLEME 01.09.2022 11:25
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başkent Moskova'da düzenlenen bir forumda, Moldova sınırları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesi meselesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Transdinyester bölgesinin Moldova'nın bir parçası olduğunu kaydeden Lavrov, söz konusu bölgede yaklaşık 200 bin Rus vatandaşı dahil çoğunlukla Rus ve Rusça konuşanların yaşadığını söyledi.

"ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Bu bölgede Rus barış güçlerinin bulunduğuna dikkati çeken Lavrov, şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi hem Transdinyester yönetimi ve hem biz yeniden doğrudan diyaloğun başlatılmasından yanayız. Transdinyester yönetimi buna hazır. Kişinev yönetimini de buna çağırıyoruz. Ancak Sandu (Moldova Cumhurbaşkanı) ve takımının açıklamalarına bakılırsa, onlar ABD ve Avrupa Birliği'nin talimatlarıyla bu diyaloğu istemiyor. Anlaşılan, onlar bu sorunun diplomatik olmayan yöntemle çözüleceğini umuyor."

Moldova'daki durumu dikkatlice takip ettiklerini aktaran Lavrov, "Moldova'da Rus ve Rusça konuşan nüfusun çıkarlarının hiçbir şekilde zarar görmemesi için elimizden geleni yapacağız." dedi.

Moldova'da Transdinyester bölgesinden başka Gagauz Özerk Yeri'nin de bulunduğuna dikkati çeken Lavrov, "Bu bölge de özel statüye sahip olmak istiyor. Gerçeği, söz konusu bölge özel statünün bazı unsurlarına sahip. Moldova yönetiminin, Batı'nın dayattığı jeopolitik oyunlardan vazgeçip yan yana yaşayan insanların çıkarlarını düşünerek, doğru olanı yapacağını düşünüyorum." diye konuştu.

MOLDOVA'NIN TRANSDİNYESTER MESELESİ

Moldova'nın 1991'de Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Dinyester Nehri'nin doğu kıyısında bulunan Transdinyester de Rusya'nın desteğiyle tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti.

Bağımsızlık ilanından sonra Moldova ile Transdinyester arasında başlayan silahlı çatışmalar, 22 Temmuz 1992'de ateşkesle son bulmuştu.

Moldova ile Transdinyester arasında 1993'te Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde çözüm görüşmeleri başlamıştı. AGİT bünyesinde 5+2 formatında yapılan müzakerelerde Transdinyester, Moldova, Rusya, Ukrayna, ABD ile AGİT ve Avrupa Birliği (AB) temsilcileri yer alıyor.

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 16
 • vatandash 3 ay önce Şikayet Et
  Litvanya ne oldu laprop.. ??! tirstinizmi ??!
  Cevapla
 • Dağdelenoğlu 3 ay önce Şikayet Et
  Rusya Trans dinyesterdeki rusların haklarını savunurken, asırlardır soykırıma uğrattığı ve uğratamaya devam ettiği milletlerin haklarını hiç düşündü mü acaba?
  Cevapla
 • ANTALYA 3 ay önce Şikayet Et
  Alanyadaki Evleri Satın Siz Yarın Rusça Konuşulan Yerlere Baskı Yapmayın Diye Alanyayıda Rusyaya Bağlayınca Aklınız Başınıza Gelir Mi Gelmez Sizdende Bir Cacık Olmaz
  Cevapla
 • 123 3 ay önce Şikayet Et
  Ne diyorsun sen hacı?Biraz anlaşılır konuş.
  Cevapla
 • Derzeit 3 ay önce Şikayet Et
  Rusya seninde sonun yakın çünkü çok azdin..
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Alttaki mesafi ben değilim. Rusya kendi bölgesini korumuyor, eski SSCB topraklarına kadar yayılmaya çalışıyor. Ukrayna'dan Rusya'ya neymiş de girmiş hala haklı görüyor. O zaman bağımsızlığını kabul etmeyecekti zamanında. Böyle muhakeme yeteneği olmayan misafileri benimle karıştırmayın.
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Kendi bölgesini koruyor. Git ingilterenin bir bölgesini veya abd nin bir yerini ayrılıkcı başka ülkelerin siyasetine göre dizany etmeye çalış. Ne yapıyor izle sonra.
  Cevapla
 • Emre 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiyeye rus vatandaşı almayın almayın.Herkese olur ,bize olmaz demeyin.Yarın istanbul ankara diye bi şehir kalmaz ukrayna şehirleri yıkıldığı gibi.
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  123, Turistle kaçak göçmen arasındaki farkı anlatmama gerek var. Hadi onu anlamadın, afganistandan kaçan, afgan askerlerininin abd işbirlikçisi olduklarını da mı anlamadın? Turizm batarmış. Sanki turizm milli güvenlikten önemli?
  Cevapla
 • 123 3 ay önce Şikayet Et
  O zaman İngiliz,Alman,İsrail Arap ya da Ukraynalı turist de almayalım.Turizm çöksün,ekonomi döviz sıkıntısı yüzünden krize girsin,işsizlik çoğalsın,fabrikalar kapansın vs..Ne söylediğinizi düşünerek söyleyin.Ne söyleyeyim diye düşünmek daha sonra niçin söyledim diye düşünmekten daha iyidir.
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Ülkeye, ırak ve suriyeye yapılan yapılıyor, geçmiş olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'li Poyraz'dan ortak aday için dikkat çeken Meral Akşener sözleri
6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirildiği iddiasına Ahmet Hakan'dan tepki ve öneri