Türkiye, Arnavutluk'a Osmanlı Arşivinden 1 milyondan fazla belge bağışladı

Türkiye, Arnavutluk ve Arnavutlar hakkında veriler içeren 1 milyonun üzerinde belgeyi dijital ortamda Arnavutluk'a bağışladı.

Türkiye, Arnavutluk'a Osmanlı Arşivinden 1 milyondan fazla belge bağışladı
Türkiye, Arnavutluk'a Osmanlı Arşivinden 1 milyondan fazla belge bağışladı
GİRİŞ 02.09.2022 03:38 GÜNCELLEME 02.09.2022 03:38
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Arnavutluk Arşivler Genel Müdürü (DPA) Ardit Bido, gazetecilere yaptığı açıklamada, temsil ettiği kurumun İstanbul merkezli Osmanlı Arşivlerinden 1 milyonu aşkın belgeyle zenginleştiğini söyledi.

Bağışın, Arnavutluk Arşivlerinin birkaç yıllık çabalarıyla iki kurum arasındaki arşiv belgelerin değişimi anlaşması kapsamında gerçekleştiğine işaret eden Bido, "Daha önce 2015 ve 2020'de, İstanbul’daki arşiv, 5 bin ile 350 bin yaprak belge bağışında bulunmuştu. Bunların arasında nizamnameler, fermanlar, İsmail Kemali’nin biyografik verileri ve Ali Paşa ile ilgili belgeler vardı." diye konuştu.

Bido, Osmanlı dönemine ait Arnavutluk ve Arnavutlarla ilgili tüm arşiv belgelerinin artık ülkesine iade edildiğini vurguladı.

Öte yandan, temin edilen belgelerin Arnavutların Osmanlı Devleti genelindeki siyasi ve sosyal faaliyetlerini kapsadığı bildirildi. Belgeler arasında çeşitli şahsiyetlerin kararları ve nişanları, Avlonya ve Üsküp şehirlerinde Arnavutça eğitim verildiğine dair kanıtlar, Arnavut nüfuslu şehirlerdeki yöneticilere ilişkin bilgiler, bölgedeki dini yaşamdaki gelişmelere ilişkin belgeler bulunuyor.

DPA yetkilileri, belgelerin daha fazla araştırma yapabilmek için itici güç olacağına işaret ederek Osmanlı döneminden bağımsızlık ilanına kadar Arnavutluk ve Arnavutların genel faaliyetlerine ışık tutacağını kaydetti.​​​​​​​

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • habi 1 yıl önce Şikayet Et
  geçmişte olduğu gibi bugünde CHP milli güvenlik sorunu kağıt parasına Osmanlı devletinin verilerini sattılar
  Cevapla
 • Vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu CHP zihniyeti yıllar önce arsivlerimizdeki Osmanlı arşivlerini Amerika ve ingilizlere devlet sirlarimizi vererek geçmişimizi ve geleceğimizi sattılar yazıklar olsun bu ülkeye yaptıkları hainlikler yeter artık
  Cevapla
 • Mahoni 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ayıp CHP ye yeter de artar bile zamanında hurda kağıt diye sattılar lanet olası zihniyet
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Biden'ın kararı sonrası Kamala Harris'ten ilk açıklama! Seçim yarışına hızlı başladı
Moody's'in Türkiye kararı yabancıyı olumluya döndürdü