Haarlem'de et reklamlarına yasak getirildi

Davos'un iklim politikalarını kabul ederek hayvan çiftliklerini kapatmak üzere çalışmalara başlayan Hollanda hükümeti, dünyada bir ilki gerçekleştirdi ve et reklamlarını yasakladı. Hollandalı çiftçiler ise, 2 aydır sokakta.

GİRİŞ 04.09.2022 08:47 GÜNCELLEME 05.09.2022 08:12
Bu Habere 123 Yorum Yapılmış

Dünya Ekonomik Forumu Davos, Bill Gates ve George Soros, "iklim değişikliği ile mücadele" amacıyla, et yemeyi bitirmek ve onun yerine yapay et ile böcek tüketimine geçmek için bir dizi plan hazırladı.

Hollanda hükümeti, Davos'taki iklim planını uygulamaya geçiren ilk ülke oldu. Hayvan çiftliklerinin kapatılacağı ve dana etinde kısıtlamaya gidileceği açıklandı. Gerekçe olarak "nitrojen salınımını azaltma" gösterildi.

ODA TV'nin BBC Türkçe'den aktardığı habere göre, Hollanda'nın Haarlem şehrinde et ürünlerinin reklamları yasaklandı. Uygulama, dünyada ilk olarak tarihe geçti.

YEŞİLLER DEVREDE

ABD ve NATO'ya yakınlığı ile bilinen Yeşil Sol Parti (GL), il meclisine "İklim kriziyle mücadele" kapsamında et reklamlarının yasaklanması önerisinde bulundu.

Öneri, diğer partilerin de oyuyla kabul edildi. Yeşiller ve Muhafazakarlar, küreselcilerin iklim anlaşmasında buluşarak öneriyi Haarlem İl Meclisi'nden geçirdi.

2024'ten itibaren Hollanda'nın Haarlem şehrinde et, et ürünleri, tavuk ve havai fişek reklamları yer almayacak.

KÜRESELCİLERİN PLANI

Küreselciler, Davos'ta "iklim kriziyle mücadele" amacıyla, hayvansal ürünlerin "tüketilmemesi" ve bunun yerine "böcek yenmesi" planını gündeme getirdi. Plan, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından kabul edildi.

Böcek ve yapay et endüstrisinin arkasından George Soros, Bill Gates, Jeff Bezos vb. küreselci milyarderler çıktı.

Citi Group bankası üzerinden hazırlanan iklim krizi raporlarında, "dünyayı kurtarmak" için "et yemenin bırakılması, vegan beslenme ve böcek yemeye geçilmesi" önerildi.

Ancak Oxfam ve benzeri kuruluşların raporlarında, dünyadaki iklim krizinin sorumlusunun et yiyen halk değil, zenginler olduğu ortaya çıktı.

Petrol, kimya, kozmetik, madencilik vb. sektörler, özel jetler, lüks tüketim ve silah sanayisi ile dünyanın en zengin yüzde 10'u, iklim krizinin yüzde 50'sinden sorumlu.

Dünyanın en fakir yüzde 50'sinin iklim krizindeki payı ise sadece yüzde 7.

HOLLANDALI ÇİFTÇİLER 2 AYDIR SOKAKTA

Hollandalı çiftçiler, hükümetlerinin Davos'ta imzaladığı iklim politikalarına karşı ayaklandı.

2 aydır traktörleriyle yolları kapatan çiftçiler, Hollanda polisinin gaz fişeği, gerçek mermi ve coplu müdahalesine maruz kaldı.

Hollandalı çiftçilerin ardından İspanyol ve Alman çiftçiler de ayaklanarak, küreselcilerin iklim politikasına karşı çıktı.

Üç ülkede de çiftçi eylemleri devam ediyor.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 123
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Yapay etin helal mı , haram mı olduğu incelenmelidir . Tıpkı aynısı, İnek ve Koyun eti sentezleniyor ise haram olmayabilir . Domuz vb sentezleniyor ise haramdır . Metan gazı salınımını arttıran mandıracılık bahanesiyle , piyasaya sürmenin alemi yoktur . Dünya'da lazım değildir , Uzay misyonlarında mecburi olabilir .
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Eskiden mandıracılık mı vardı ? Köylerimiz ve Meralarımızda yaşayan halka buzağı dağıtılsın , dana büyütüp satsınlar .
  Cevapla
 • altan 1 yıl önce Şikayet Et
  Mangala devam, ormanlar açıldı İstanbulda. Sadece dikkat edelim yangınlara
  Cevapla
 • Zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  Burnuna pcr çubuğu sokturup aşı olan herkes bu yeni dünya düzeni kurmak isteyen ruh hastası tiplerin düzenine su taşıdı
  Cevapla
 • Muhlis 1 yıl önce Şikayet Et
  Rıfat Hocam bunlar yapay etin zeminini oluşturmaya çalışıyorlar. Yapay eti savunanların gerekçelerinden biri bu. Küresel ısınma, hayvanların çok su tüketmesi, sera gazı salınımı vs. Oysa suyu nimet olarak sunan Rabbimiz sadece bizim için değil, hayvanlar için de ikram ettiğini hatırlatıyor: "Bundan sonra da yeryüzünü yayıp döşedi. Oradan su ve bitkiler çıkardı. Hepsi sizin ve hayvanlarınızın yararlanması için." (Naziat suresi, 30-33). Tıpkı Salih (as) ın Semud kavmi gibi hayvan nüfusuyla oynamak Allah korusun bir çok alanda kıtlığa ve felaketlere sebebiyetler verebilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın İsrail resti manşetlerde!
Guterres görevi süresince ilk kez Gazze için yetkisini kullandı