Belçika Adalet Bakanı, Müslümanları temsil eden kurulun tanınırlığını kaldırmak istiyor

Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne, Belçika'da Müslüman toplumu temsil eden İslam Temsil Kurulunun resmi tanınırlığını kaldıracağını söyledi. Belçika İslam Temsil Kurulu ise bakanın bu açıklamasına tepki gösterdi.

Belçika Adalet Bakanı, Müslümanları temsil eden kurulun tanınırlığını kaldırmak istiyor
Belçika Adalet Bakanı, Müslümanları temsil eden kurulun tanınırlığını kaldırmak istiyor
GİRİŞ 15.09.2022 16:11 GÜNCELLEME 15.09.2022 16:11
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanı Van Quickenborne, kurulun işlerine daha önce yasa dışı şekilde karıştığı gerekçesiyle mahkeme tarafından haksız bulunmasının ardından bu kez İslam Temsil Kurulunun resmi tanınırlığını kaldıracağını ifade etti.

Belçika kamu yayın kuruluşunun radyosuna konuşan Van Quickenborne, bu amaçla gerekli yasal prosedürü başlattığını belirtti.

Belçika İslam Temsil Kurulu ise Adalet Bakanının bu girişimine tepki gösterdi.

Kurul Başkanı Mehmet Üstün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adalet Bakanı Van Quickenborne'un 2020'de göreve geldiğinden beri kurulla uğraştığını dile getirdi. Üstün, bakanın istihbarat birimlerinin raporlarını basına sızdırıp manipüle ederek haberler çıkarttığını, kurulun bir başkan yardımcısını ajanlıkla suçlayarak istifaya zorladığını söyledi.

Üstün, "modern İslam'ı temsil etmiyor" iddiasıyla kurula subjektif suçlamalar getirildiğini, Belçika'da din ve devlet işleri ayrı olduğu için bakanın böyle bir değerlendirmesinin mümkün olamayacağını, dini kurumların özerkliği bulunduğunu ifade etti.

Kendilerinin de kurumu yenilemek adına çalışmalara başladığını kaydeden Üstün, Adalet Bakanlığının, kadınların ve uzmanların seçilmesinin garanti edilmesi, etnisite ayrımının ortadan kaldırılması ve yenilemeye katılacak camilerin aidat ödememesi için talepte bulunduğunu bildirdi.

Üstün, yıl başından beri Belçika hükümetinden bütçe alamadıkları için kendi finansmanlarını sağlama adına aidat konusuna karşı çıktıklarını ancak nihayetinde ödenek verileceğinin belirtilmesi üzerine anlaştıklarını belirtti.

Aralık ayında seçime gitmek üzere çalışmalar yaptıkları sırada Van Quickenborne'un "Ben ödenek vermiyorum." dediğini kaydeden Üstün, kendilerinin finansman için cami kuruluşlarıyla görüştüğünü söyledi ve şöyle devam etti:

"Bütün bunlar üzerine bakan bize dün akşam mektup gönderdi. 'Elimde tanınırlığınızı ortadan kaldıracak oldukça malzeme var. Yarın bu konuda toplantı istiyorum.' dedi. Sabah ise radyoda mektubun aksine tanınırlığı geri çektiğini söylemiş. Bunu geri çekmek tek başına bir şey ifade etmiyor. Yerine bir şey koymanız gerekir. Neticede İslam Temsil Kurulu tanınmış bir kurum ve camilerin tanınması, İslam öğretmenlerinin tayini, cezaevlerindeki rehberlik tayinleri gibi birçok dosya yürütüyor. Bunları kim yapacak? Bakanın bir muhatabı olması gerekir. Bunun yerine ne koyacaklarını bildirmedi."

Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 5
 • abidin 2 ay önce Şikayet Et
  O iş yaş bakan müsvettesi ortada 50 yıl önce imzalanmış anlaşmalar var Belçika devleti müslümanlığı resmi bir din olarak kabul etmiş siz bu hakkımızı zaten 40 yıl gecikmeli olarak verdiniz nasıl Türkiye hıristiyan ve yahudiliği resmi din olarak tanıyor din adamlarınında maaşlarını ödüyorsa sizde tanıyıp imam ve müezzinlerimizin maaşlarını ödeyeceksiniz 10 yıldır yaptığınız gibi oy için boş boş havlıyorsun.
  Cevapla
 • Biri 2 ay önce Şikayet Et
  Nurda Belcikada ve aslinda butun Avrupa´da musluman ve islam nefreti sergileyen ve tesvik eden butun politikacilar el ustunde tutuluyor ve parti baskanligi veriliyor. Musluman multeciler kabul edilmezken sokaklarda coluk cocuk yatmak zorunda kalirken kristiyan ve herhangi baska dine mensup multecileri getirmeleri icin insan tuccarlari ile anlasmalar yapiliyor. Buradaki insan haklari kagit uzerine. Saglik tedavilerinde bile irkcilik cogaliyor. Toplumun her alaninda irkcilik ve daha cok musluman dusmanligi cogaliyor ve ayni zamanda begeni topluyor
  Cevapla
 • Emekçi 2 ay önce Şikayet Et
  Ey bakan bizde burda bütün azınlıkların yararlandığı hakları kaldıralım olurmu sence ne dersin
  Cevapla
 • Harun 2 ay önce Şikayet Et
  Kısas lazım,hristiyan kliselerine aynı hareketi yapmalıyız da KİM YAPACAK,BİZİMKİNLER mülayim, bize karşı kükreyen tabansızlar küffara merhametli anlayışlı
  Cevapla
 • kemal cingöz 2 ay önce Şikayet Et
  cehepeye söyleyin o yapar veya iyi parti..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Osman Nuri Topbaş Hoca Efendi'den zincir market polemiklerine net cevap
İYİ Parti'li Poyraz'dan ortak aday için dikkat çeken Meral Akşener sözleri