Kırgızistan ile Tacikistan sınırında çıkan silahlı çatışmada 81 Kırgız yaralandı

Kırgızistan ile Tacikistan sınırında iki ülke muhafızları arasında silahlı çatışmanın yeniden başladığı ve çatışmada Kırgız tarafında 81 kişinin yaralandığı bildirildi.

GİRİŞ 17.09.2022 00:46 GÜNCELLEME 17.09.2022 09:27
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesinden yapılan açıklamada, Kırgızistan-Tacikistan sınırında çatışmanın sürdüğü belirtildi. Açıklamada, Tacik tarafının Kırgızistan'ın sınır köyleri Kulundu, Maksat ve Janı-Jer yerleşim birimlerini ateş altına aldığı ifade edildi. Sağlık Bakanlığı Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölgedeki hastanelerde Kırgız tarafından 81 yaralının bulunduğu kaydedildi.

Bu arada diplomatik kaynaklar, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ile Tacikistan Dışişleri Bakanı Siraciddin Muhriddin'in sınırdaki durumu görüştüğünü ve sınırda ortaya çıkan sorunların münhasıran siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gereğinin vurgulandığını bildirdi.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan-Tacikistan sınırında yaşanan son gelişmelerin endişe verici olduğunu ve sorunların diyalogla çözülmesinin temenni edildiğini bildirdi. Bakanlıktan iki ülke sınırındaki çatışmalarla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki son gelişmeleri endişeyle karşılıyoruz." ifadesi yer aldı.

Açıklamada, "Dost ve kardeş iki ülke arasındaki bu gerginliğin herhangi bir tırmanmaya mahal vermeden süratle sona erdirilmesini ve sorunların diyalog marifetiyle barışçıl bir şekilde çözümlenmesini temenni ediyoruz." denildi.

TAHLİYE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin Batken bölgesinde "tehlikeli" yerleşim birimlerden tahliyelerin başladığı bildirildi. Açıklamada, bakanlığın yerel sivil koruma komisyonu ile iş birliğinde Batken'de birkaç geçici barınma merkezi açtığı ifade edildi.

Bölgedeki Ak-Say, Samarkandek, Ak-tatır köy sakinlerinin Ravat köyüne tahliye edildiği belirtilen açıklamada, Janı Jer, Arka, Dostuk, Sentralnıy ile Jaştık köy sakinlerinin yüzde 70-80'inin bölgeden kendi imkanlarıyla uzaklaştığı aktarıldı.

TACİK TARAFA NOTA VERİLDİ

Öte yandan, Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, yasa dışı ve yıkıcı eylemlerine ilişkin Tacik tarafına protesto notası verdi. Kırgızistan ve Tacikistan sınır muhafızları arasında önceki gün yaşanan çatışmada Kırgız tarafında 1'i asker 2 kişi yaralanmıştı.

KIRGIZ TARAFI KARŞILIK VERDİ

Milli Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Birliği Hizmetleri Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Batken bölgesindeki Kırgız-Tacik sınırındaki silahlı çatışma sırasında, Kırgızistan Sınır Birliği Hizmetlerinin, Tacikistan'ın Lyakkan ve Bogdari sınır karakollarına ateş açtığı ve önemli miktarda ağır teçhizatı imha ettiği bildirildi.

Batken bölgesindeki çatışmaların aralıksız ve şiddetli sürdüğü belirtilen açıklamada, karşı tarafı ateşkese zorlamak için modern silah ve teçhizat kullanıldığı kaydedildi. Kırgız basınında, Tacik tarafından fırlatılan roketlerden birinin Batken şehir merkezine isabet ettiği aktarıldı.

YEREL SAAT 16.00'DA ATEŞKES KONUSUNDA ANLAŞMAYA VARILDI

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev ve Tacik mevkidaşı Saymumin Yatimov'un görüşmesi sonucunda sınırda ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Ateşkes konusunda anlaşmaya varılmasının ardından sınırda silah seslerin belirli aralıklarla gece yarısına kadar sürdüğü ifade edildi.

KIRGIZ VE TACİK LİDERLERİ SEMERKANT'TA BİR ARAYA GELDİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Liderler Zirvesi'nin yapıldığı Özbekistan'ın Semerkant kentinde görüştüğü bildirildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, iki ülke liderinin, ilgili kurumlarına, sınırdaki temas hattından güçlerini çekmeleri talimatını vermeyi kabul ettiği, sınırdaki çatışmanın nedenini araştıracak komisyonun kurulacağı ifade edildi.

CAPAROV, GÜVENLİK KONSEYİ TOPLADI

ŞİÖ Liderler Zirvesi'nin ardından ülkesine dönen Caparov, Batken bölgesinde devlet sınırındaki duruma ilişkin Güvenlik Konseyi üyeleri ile toplantı yaptı. Toplantıda, Kırgız-Tacik sınırında mevcut durumun daha da tırmanmaması ve gerginliğin azaltılması için alınacak tedbirlerin konuşulduğu ifade edildi.

Caparov'un, ilgili kurumlara, sınır bölgelerindeki sakinlerin güvenliğini sağlamak için tüm önlemleri almanın yanı sıra, yaralı ve tahliye edilen Kırgızistan vatandaşlarına gerekli tüm yardımı sağlama talimatı verdiği kaydedildi.

"ÇOK SAYIDA KAYBIMIZ VAR"

Kırgızistan KABAR Ajansı'nın haberine göre, sınır bölgesinde bulunan Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev, Kırgızistan tarafında çok sayıda can kaybının bulunduğunu, tespit çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Halkı provokasyonlara boyun eğmemeye ve sadece resmi bilgi kaynaklarına güvenmeye çağıran Taşiyev, bölgedeki iki Kırgız köyün karşı tarafın kontrolünde olduğuna işaret ederek, şunları aktardı:

“Tacik tarafı birkaç köyü ele geçirmeye çalıştı, evleri yaktı, hatta şehirlere bile yaklaştı. Karşı tarafta da evler yandı. Neden köylerimize geldiler? Çünkü sınıra çok yakınlar. Şu anda bu sorunu çözme sürecindeyiz. Şimdi iki köy daha kaldı, onları geri alıp yeniden inşa edeceğiz”.

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi'nin açıklamasında ise Tacik askerlerinin çatışma sırasında bölgedeki okulları, dükkanları, sağlık ocakları ve evleri hedef aldığı savunuldu.

SINIR BÖLGESİNDEN YAKLAŞIK 136 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, çatışmanın yaşandığı sınır bölgesinden 136 bin civarında kişinin güvenli yerlere tahliye edildiği bildirildi. Bişkek ve Oş şehirlerinde insani yardım kampanyaların başlatıldığı, Sağlık Bakanlığı ile bazı ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının halka yardım sağladığı kaydedildi.

Kırgızistan-Tacikistan sınırında iki ülke muhafız askerleri arasındaki silahlı çatışma bu sabah başlamıştı. İki ülke arasındaki sınır anlaşmazlığı yüzünden bölgede arazi, tarımsal sulama, hayvan otlatma, kaçakçılık, ortak yol kullanımı ve sınırdan izinsiz geçişler gibi nedenlerle gerginlikler yaşanıyor.

Kırgızistan, 21 Mayıs 2021'den itibaren sınır sorunu çözülene kadar Tacikistan ile gümrük kapılarını kapatmıştı.

KAYNAK: AA
Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 42
 • türk islam birligi 1 yıl önce Şikayet Et
  kardesi kardese vurdurmak bu iste bir is var türk birligini bozmak islama zarar vermek vs akilli olun
  Cevapla
 • osman 1 yıl önce Şikayet Et
  bu tacikler kendilerine Türk demiyor ki
  Cevapla
 • oguz 1 yıl önce Şikayet Et
  turk gardaşım gardaşım demicen işte abi akıllanın artık içerde gardaş görünümlü hain dolu bizim ülkemizdede diger müslüman türk ülkelerindede anlayın sunu artık içerde siyonistlerin adamı cokk o gardaşların kafası gitmeli
  Cevapla
 • Cemil 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlarin derdi ne yaw??
  Cevapla
 • yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  rusya gelir hem sizi barıştırır, hem de toprağınızı alır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rams Park'ta Kerem Aktürkoğlu'nun gecesi! Aslan zirveyi teslim aldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeniden Refah açıklaması