Kırgızistan’da ulusal yas ilan edildi

Kırgızistan’da, Tacikistan sınırındaki çatışmalarda hayatını kaybeden 36 kişi için bir günlük ulusal yas ilan edildi.

Kırgızistan’da ulusal yas ilan edildi
Kırgızistan’da ulusal yas ilan edildi
GİRİŞ 18.09.2022 16:01 GÜNCELLEME 18.09.2022 16:02
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kırgızistan'da, Tacikistan sınırında meydana gelen çatışmalarda hayatını kaybeden ve yaralanan kişiler için yarın bir günlük ulusal yas ilan edildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un ulusal yas ilan edilmesine ilişkin kararnameyi imzaladığı aktarıldı. Yarın, ulusal yas dolayısıyla televizyon ve radyo gibi kurumlara eğlence programlarını iptal etmeleri tavsiye edildi.

Öte yandan, tüm devlet ve yurt dışı diplomatik temsilciliklerinde bulunan Kırgızistan bayrağının yarıya indirileceği belirtildi.

Caparov-Putin görüşmesi

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı, Caparov'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğünü açıklandı. İki liderin görüşmede, Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki durumu ele aldığı belirtildi. Caparov’un Putin’e sınırdaki son durum, Kırgız tarafındaki ölü ve yaralı sayısı, çatışmaların sonucunda Kırgızistan’ın Batken bölgesine bağlı sınır köylerindeki sivil ve sosyal altyapı tesislerinde meydana gelen zararlar hakkında bilgi verdiği aktarıldı. Açıklamada ayrıca, tarafların Kırgızistan ve Tacikistan arasındaki sorunu bir an önce barışçıl diplomatik yollarla çözmesinin önemi vurgulandı.
Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmalarda Kırgızistan tarafından 36 kişi ölmüş, 132 kişi yaralanmıştı. Tacikistan ise çatışmalarda 2 askerin hayatını kaybettiğini, 11 kişinin de yaralandığını duyurmuştu.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 5
 • Seferi 8 ay önce Şikayet Et
  Düşmanlık zamanı değil kardeşlik zamanı...
  Cevapla
 • Şemseddin Sami 8 ay önce Şikayet Et
  Sovyetler sınırları çizerken etnik ihtilaf olsun diye Kırgızistan da Tacik köyleri bırakmış.. Tacikistan da Kırgız yerleşim yerleri bırakmış.. böylece kardeşi kardeşe kiydirmak istemiştir.. şu hâle bakinki Rusya uzlaştırmaci abi rolundedir ...
  Cevapla
 • taner hekimoğlu 8 ay önce Şikayet Et
  Bu şeytani oyunlara müslümanım diyen gelmemeli. 10 yıl süren İran , Irak savaşını kim kazandı.?
  Cevapla
 • Cengizhan 8 ay önce Şikayet Et
  İran müslümanmı ?Hangi müslüman ülkeye millete yardım etmiş?Destek verdiği ülke ve guruplar hangi dinden insanları katletmiş kimlerin kanlarını ve namuslarını kendilerine helal kılmış bir araştır sonra karar ver.
  Cevapla
 • Almancı 8 ay önce Şikayet Et
  Keseyi kim doldurduysa o! Johny, David, Hans, Francois, Leonid vs.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, liderlerin memleketlerinde oylarını artırdı
Fox TV’de Sözcü Yazarı Toker'den haddi aşan çağrı: Demokrasi sandıktan ibaret değil