Bilim insanları 210 milyar dolara kutuplarda eriyen buzları yeniden dondurmak istiyor

Yale Üniversitesi'nde Wake Smith önderliğinde araştırmacılar, 210 milyar doları bulan projeleriyle kutupları yeniden dondurmayı hedefliyor.

Bilim insanları 210 milyar dolara kutuplarda eriyen buzları yeniden dondurmak istiyor
Bilim insanları 210 milyar dolara kutuplarda eriyen buzları yeniden dondurmak istiyor
GİRİŞ 19.09.2022 14:01 GÜNCELLEME 19.09.2022 14:01
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Küresel ısınma nedeniyle Dünya'nın ortalama sıcaklıkları sürekli olarak artıyor, bunun sonucunda buzullar yavaş yavaş yok oluyor ve Dünya tehlikeye sürükleniyor. Uzmanlar, değişen iklim nedeniyle hem atmosferin hem de okyanusların ısındığına işaret ederek, buz sahanlığının erime hızının artabileceği konusunda uyarıyor.

Bilim insanları, kuzey ve güney kutuplarının yeniden dondurulmasının iklim krizini yönetmenin bir yolu olabileceğini söylüyor.

Yale Üniversitesi'nde Wake Smith önderliğinde araştırmacılar, uçaklardan atmosfere püskürtülen aerosol parçacıklarının güneş ışığını kısmen engelleyerek buz kaybını tersine çevirebileceğini ve bunun sonucunda kutupların soğutulabileceğini düşünüyor.

Söz konusu çözüm yönteminde, kullanılması planlanan stratosferik aerosol enjeksiyonu, yılda 10 milyar sterline (yaklaşık 210 milyar TL) mal olacak.

Ancak bilim insanları, bunun iklim kriziyle mücadele için diğer yöntemlerden daha az maliyetli olduğunu söylüyor.

Araştırmacılara göre,  bunu başarmak için yılda yaklaşık 175 bin uçuş yapılması ve atmosfere milyonlarca ton karbondioksit salınması gerekiyor.

Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 1
  • birisi 2 hafta önce Şikayet Et
    Kutupları soğutmak için gereken ekstra uçuş miktarından atmosfere salınacak ekstra Karbondioksit ne olacak? sera gazı değil mi o???
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Yunan gazeteci Başkan Erdoğan'a sordu! 'Bir gece ansızın gelebiliriz' ne demek?
Fenerbahçe - AEK Larnaca! CANLI