İngiltere Genelkurmay Başkanı: Putin tüm stratejik askeri hedeflerinde başarısız oldu

İngiltere Genelkurmay Başkanı Amiral Tony Radakin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tüm stratejik askeri hedeflerinde başarısız olduğunu söyledi.

İngiltere Genelkurmay Başkanı: Putin tüm stratejik askeri hedeflerinde başarısız oldu
İngiltere Genelkurmay Başkanı: Putin tüm stratejik askeri hedeflerinde başarısız oldu
GİRİŞ 20.09.2022 11:51 GÜNCELLEME 20.09.2022 11:51
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İngiltere Genelkurmay Başkanı Amiral Tony Radakin BBC’ye yaptığı açıklamada, Rus savunması artık Ukrayna’nın karşı saldırılarına dayanamayacağı için Putin üzerindeki baskının sürekli arttığını vurguladı.

Sunday With Laura Kuenssberg programına konuşan Radakin şunları söyledi:

“En başta, bunun Başkan Putin tarafından yapılan stratejik bir hata olduğunu ve stratejik hataların stratejik sonuçlara yol açtığını söyledik. Şu anda olan şey kesinlikle stratejik bir başarısızlıktır. Putin tüm askeri stratejik hedeflerinde başarısız oluyor. Ukrayna’yı boyunduruk altına almak istedi, bu olmayacak. Başkent Kiev’in kontrolünü ele geçirmek istedi, başarısız oldu. NATO’yu zayıflatmak istediğini gördük. NATO artık çok daha güçlü. Uluslararası kararlılığı kırmak istedi. Aslında bu, son dönemde daha güçlendi ve o baskı altında, sorunları artıyor.”

Radakin, Putin’in özellikle Ukrayna kuvvetleri güçlendiğinden beri askeri hedeflerini gerçekleştirmek için yeterli insan gücüne veya donanıma sahip olmadığını vurgulayarak şu ifadelerle devam etti:

“Ayrıca cesur olan, ülkeleri için savaşan ve hepimizin sağladığı uluslararası desteği benimseyen muhteşem bir Ukrayna ordusu görüyoruz ve bu şimdi sahada bir etki yaratıyor.”

Ancak devletlerin ihtiyatlı olmaları gerektiği konusunda uyaran Radakin, çatışmanın uzun süre devam etmesinin muhtemel olduğuna da dikkat çekti.

Kiev, eylül ayı başından bu yana Ukrayna’nın güney ve doğusunda 6 bin kilometrekareden fazla alanı geri almayı başardı.

Putin, Ukrayna’nın karşı saldırısı hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ancak cuma günü yaptığı bir açıklamada, Ukrayna’daki Rus kuvvetleri daha fazla baskı altına girerse, Moskova’nın daha güçlü yanıt vereceğini söyledi.

KAYNAK: ŞARKU’L AVSAT
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 5
 • hakan 2 ay önce Şikayet Et
  siz öyle zannediyorsunuz elinizdeki gücü toplayın bakalım o böygeye putin siz esas altın vuruşu yapacak o zaman anlarsınız zaten kışada az kaldı kim kazanacak göreceksiniz uzun bacaklı ingiliz
  Cevapla
 • Kadir 2 ay önce Şikayet Et
  Verin gazı maşallah Nasıl olsa giden sizin asker değil,O kadar zekiyseniz girin Rusya ya Dünya adalet getirin. (ama bize bulaşmadan) Ben inanıyorum İNGİLTERE rusya ya girse iki saatte alır, bir deneyinde bizde BÜYÜK İNGİLTERE yi görsek.
  Cevapla
 • Hakkı An 2 ay önce Şikayet Et
  Stratejik hata... Hala düzeltebilir... Erken konuşmuş... Düzeltecektir de... Karşı taarruz ile RUS TOPRAKLARINA Girdiniz. Kendi topraklarında Taktik nükleer silahlarını kullanmasını engelleyen bir düzenleme yok; Kafese girdiniz, yakında ip çekilir.
  Cevapla
 • Malatyalı 2 ay önce Şikayet Et
  Haftaya referandum var donbass tamamen Rusyaya katılıyor o zaman Ukrayna işgalci konuma düşecek Batı kabul etsin yada etmesin sanki rusun umurunda o zaman hiç dinlemez taktik nükleer silahını kullanır çünkü gerekçesi oluyor batı cevap veremez bu doğrudan nükleer savaşa dönüşür hiç bir ülke böyle bir şeye cesaret edemez dolayısıyla yakın gelecekte Ukrayna kısım kısım Rusyanın olacak ama öyle ama böyle
  Cevapla
 • Kaan 2 ay önce Şikayet Et
  Ukraya, Moskova,ya girmedi ki. Halaa,kendi topraklarını kurtarmak ile meşgul.Öyle nükleer falan sıkar biraz. Batı da bizim Ukrayna,uanükleer silah verme vaadimiz,hala bakidir..dese ne olacak.!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Uzmanlar uyardı! Kadroya geçecek sözleşmeli personelin maaşı düşebilir
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Putin'in yeni silahını açıkladı