Reisi, başörtüsü takmayı reddeden Amanpour ile röportajını iptal etti

New York'ta bulunan İran Cumhurbaşkanı Reisi, görüşme öncesi başörtüsü takması talebini reddeden CNN'in ünlü muhabiri Christiane Amanpour ile röportajını iptal etti.

Reisi, başörtüsü takmayı reddeden Amanpour ile röportajını iptal etti
Reisi, başörtüsü takmayı reddeden Amanpour ile röportajını iptal etti
GİRİŞ 23.09.2022 03:25 GÜNCELLEME 23.09.2022 03:25
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

CNN televizyonu muhabiri Christiane Amanpour, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile New York'ta yapacağı röportajın, başörtüsü takması talebini reddetmesi üzerine iptal edildiğini açıkladı.

Amanpour, Twitter'da yaptığı açıklamada "Bu, Cumhurbaşkanı Reisi'nin BM Genel Kurulu toplantısı ziyareti sırasında, Amerikan topraklarında yapacağı ilk söyleşi olacaktı. Haftalar süren planlamanın, sekiz saat süren çeviri ekipmanı kurma uğraşından sonra hazırdık. Ama Cumhurbaşkanı gelmedi" dedi.

BBC Türkçe'deki habere göre söyleşi için sözleşilen saatten 40 dakika sonra, Reisi'nin bir yardımcısı başörtüsü takmasını istedi.

Amanpour "Nazikçe reddettim. New York'tayız ve burada başörtüsüyle ilgili herhangi bir kanun ya da gelenek yok. Onlarla İran dışında görüştüğümde hiçbir İran Cumhurbaşkanı'nın böyle bir şey istemediğini söyledim" dedi.

Amanpour, yardımcının başörtüsü takmaması halinde söyleşinin yapılmayacağını belirttiğini, bunun bir "saygı meselesi" olduğunu ve gösterileri kast ederek "İran'daki durumdan" bahsettiğini aktardı.

Christiane Amanpour "Tekrar bu daha önce görülmemiş ve beklenmeyen koşulu kabul etmeyeceğimi söyledim" ifadelerini kullandı.

Amanpour "İran'da gösteriler devam eder ve insanlar öldürülürken, Cumhurbaşkanı Reisi ile konuşmak adına önemli bir an olacaktı" dedi.

Reisi geçen hafta CBS'te yayımlanan 60 dakika programına konuşmuştu.

CBS muhabiri Leslie, kendisine "nasıl giyineceğinin, Reisi oturmadan oturmaması ve cumhurbaşkanının sözünü kesmemesi gerektiğinin söylendiğini" açıklamıştı.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 19
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Reisi mali orasi iran değil
  Cevapla
 • 1071 1 yıl önce Şikayet Et
  görende çok muhafazakar sanır....bayanlar saçları nerde bir karış açık geziyor.....
  Cevapla
 • ANTİ SİYONİST 1 yıl önce Şikayet Et
  Ey Amerikan hayranları, Cumhurbaşkanı Reisi İslamın ve İslam Cumhuriyetinin onurunu aslanlar gibi ayakta tutuyor ve global kapitalizmin temsilcisi olan cnn temsilcisine şartını koşuyor, kabul etmeyince de bazıları gibi iki büklüm olarak siyonizmin temsilcileri ile poz verme yarışına girmiyor. Allah İslam ülkelerinin liderlerine bu tavrı gösterme feraseti göstersin. Sizlerin tavrı Cumhurbaşkanımızın Van minüt tavrının da karşısında yer alıyor. Kim İranla Türkiyeyi karşı karşıya getirmeye çalışıyorsa kesinlikle Tramp ve Netanyahuya hizmet ediyor bu böyle biline. Yakında inşallah yakında Suriye ile de eski güzel günler geri geliyor inşaallah,.
  Cevapla
 • yorumsuz 1 yıl önce Şikayet Et
  tiyatro. inanmadığı seyi taksa ne olur takmasa ne
  Cevapla
 • Erkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kadın dogru söylemiş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
85 milyonun geliri artacak! İşte tüm ayrıntılar
Ortalığı karıştıran Burak Yılmaz iddiası için Murat Sancak'tan flaş paylaşım!