Miçotakis'ten iki ülke ilişkilerine dair Türkçe paylaşım: Biz düşman değiliz

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan'ın Türk halkının düşmanı değil, komşusu olduğunu belirtti.

GİRİŞ 24.09.2022 01:23 GÜNCELLEME 24.09.2022 01:27
Bu Habere 296 Yorum Yapılmış

Miçotakis, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Salonu'ndaki BM'nin 77. Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitaben yaptığı konuşmadan alıntıladığı ifadelerini, Twitter'dan Türkçe paylaştı.

Başbakan Miçotakis, paylaşımında, "Birleşmiş Milletler'den bu mesajla yalnız Türk liderlerine değil, Türk halkına da yönelerek şunu söylemek isterim: Yunanistan, Türkiye'yi tehdit etmiyor. Biz düşman değiliz. Biz komşuyuz ve aramızdaki dostluk ilişkilerine çok önem veririz." ifadelerini kullandı.

Her iki ülkede de çoğunluğun çatışma ve anlaşmazlık istemediğini belirten Miçotakis, "Gelin, beraber karşılıklı saygı ve iş birliği içinde ve uluslararası hukukun çerçevesinde ileriye doğru adım atalım." önerisinde bulundu.

"TÜRKİYE'DEN DÜNYA GIDA GÜVENLİĞİNE ÖNEMLİ KATKI"

Miçotakis, BM Genel Kurulundaki konuşmasında Türkiye'nin önemli bir ülke olduğunun altını çizerek "Türkiye, kendisi bunu seçerse Avrupa Birliği (AB) ve Yunanistan'ın müttefiki ve dostu olabilecek bir NATO üyesidir. Türkiye, yapıcı bir rol oynama kapasitesine sahiptir." diye konuştu.

Ukrayna'dan tahıl ihracatına imkan sağlayan anlaşmada Türkiye'nin oynadığı rolü, "dünya gıda güvenliğine önemli bir katkı" olarak nitelendiren Miçotakis, Türkiye'nin buna rağmen Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Kafkaslar'da istikrarı bozan bir tavır sergilediğini ileri sürdü.

Miçotakis'ten skandal açıklama: Türkiye'ye küstah suçlama!Miçotakis'ten skandal açıklama: Türkiye'ye küstah suçlama!

Erdoğan'ın sözleri sonrası Yunan basınından provokatif manşetlerErdoğan'ın sözleri sonrası Yunan basınından provokatif manşetler

"TÜRKİYE, YUNANİSTAN'A SERT SÖYLEMLERDE BULUNUYOR"

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bir gece ansızın gelebiliriz." sözünü hatırlatarak Türkiye'nin Yunanistan'a karşı sert söylemlerde bulunduğunu savundu.

Türkiye'nin Ege'ye dair tezlerini "hatalı iddialar" olarak nitelendiren Miçotakis, bu durumun Kardak krizinden bu yana devam ettiğini iddia etti.

Miçotakis, Türkiye'nin Yunanistan'a karşı aldığı "casus belli" kararını anımsatarak Türkiye'nin Doğu Ege adalarında da Yunanistan'ın egemenliğini sorguladığını ancak bunun kabul edilemez olduğunu öne sürdü.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 296
 • Shadow 1 gün önce Şikayet Et
  Hepsi numara , akılları sıra tüm dünyaya şu mesajı vermeye çalışıyorlar biz masum ve barışçılız ama Türkiye bakın haklarımıza saygı duymuyor ve bize saldırıyor... Çakallar üst akıl tarafından yönlendirmelerle hareket ediyorlar ...baştan sona sinsilik kokan bir konuşma
  Cevapla
 • ARSLAN 1 gün önce Şikayet Et
  Ayıdan post, rumdan yunandan dost olmaz. Fırsatını bulduğu an SİZİ ISIRIR
  Cevapla
 • Cahit 2 gün önce Şikayet Et
  Önce hırlayıp sonra kuyruğunu kısan bu canlı ,dostluk pozlarına girdi . kalitesiz siyasetci..
  Cevapla
 • memduh 2 gün önce Şikayet Et
  git işine amerikanın uşağı . halkını türkiyeye karşı kışkırtıyorsun .siyasi beceriksizliğini öyle kapatmaya çalışıyorsun . ülkeni dünya kadar borca soktun .şahsi olarakda o satın alınan askeri malzemelerden de muhakkak avantanı da almışındır sen . neymiş türkiye bize saldıracak . pis herif
  Cevapla
 • Kamil 2 gün önce Şikayet Et
  Anlayış bir yere kadar idi , Haddini aşıp , Türkiye'ye F16 Viper ları vermeyin , verecekseniz şartlı şurtlu verin diyen , ABD senatosunda gülücükler ile alkışlanan , karaktersiz bir siyasete tahammül gösterilemez . Reisimiz 'in Yıkıl Karşımdan Git ! demediğine şükretsin . Bir daha görüşmeyiz deyip medeni şekilde noktayı koydu .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Prof. Dr. Yusuf el-Karadavi Hakk'â yürüdü
Elpidophoros: Türk askeri Kıbrıs'tan derhal çekilsin