Miçotakis'in BM konuşmasına Yunan basını bile tepki gösterdi: Sözleri eyleme geçmiyor!

Yunanistan'ın en çok ziyaret edilen haber sitesi, "Miçotakis'in BM'deki hataları, başarısızlıkları ve ihmalleri" başlıklı bir makale yayınladı.

GİRİŞ 25.09.2022 15:15 GÜNCELLEME 25.09.2022 15:30
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasında Türkiye'yi hedef almıştı. Silahsız sütatüdeki adaları silahlandıran Yunanistan'ın Başbakanı Miçotakis, Türkiye'nin Yunanistan'ın egemenliğini sorguladığını iddia ederken bu durumun kırmızı çizgileri olduğunu söylemişti. "Atina zorbalığa müsaade etmeyecek" ifadelerini kullanan Yunan Başbakan, BM Genel Kurulundaki konuşmasında Türkiye'nin önemli bir ülke olduğunun söyleyerek, "Türkiye, kendisi bunu seçerse Avrupa Birliği (AB) ve Yunanistan'ın müttefiki ve dostu olabilecek bir NATO üyesidir. Türkiye, yapıcı bir rol oynama kapasitesine sahiptir" diye konuştu.

Ukrayna'dan tahıl ihracatına imkan sağlayan anlaşmada Türkiye'nin oynadığı rolü, "dünya gıda güvenliğine önemli bir katkı" olarak nitelendiren Miçotakis, Türkiye'nin buna rağmen Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Kafkaslar'da istikrarı bozan bir tavır sergilediğini ileri sürdü.

Ömer Çelik'ten Miçotakis'e sert tepki: ABD Kongresi'nde ucuz ve korkak bir konuşma yaptıÖmer Çelik'ten Miçotakis'e sert tepki: ABD Kongresi'nde ucuz ve korkak bir konuşma yaptı

Miçotakis, sahada başka kürsüde başka!Miçotakis, sahada başka kürsüde başka!

Miçotakis'ten skandal açıklama: Türkiye'ye küstah suçlama!Miçotakis'ten skandal açıklama: Türkiye'ye küstah suçlama!

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözünü hatırlatarak Türkiye'nin Yunanistan'a karşı sert söylemlerde bulunduğunu savundu. Yunanistan Başbakanı, Türkiye'nin Ege'ye dair tezlerinin "hatalı iddialar" olduğunu ileri sürdü. Miçotakis, bu durumun Kardak krizinden bu yana devam ettiğini iddia etti.

Miçotakis, Türkiye'nin Yunanistan'a karşı aldığı "casus belli" kararını anımsatarak Türkiye'nin Doğu Ege adalarında da Yunanistan'ın egemenliğini sorguladığını ancak bunun kabul edilemez olduğunu öne sürdü.

YUNAN BASININDAN TEPKİ: SÖZLERİNİ EYLEME GEÇİREMİYOR

Yunanistan'ın önde gelen ve en çok ziyaret edilen haber sitelerinden biri olan Atina merkezli In.gr, Miçotakis'in BM konuşmasını eleştirdi. "Miçotakis'in BM'deki hataları, başarısızlıkları ve ihmalleri" başlıklı yazıda, Yunan Başbakan'ı sözlerini eyleme geçirememekle suçladı.

Petros Makris imzasını taşıyan haberde, Yunanistan'ın diğer AB ülkeleri gibi işgal altındaki Ukrayna için silah ve mühimmat gönderdiği ifade edilirken, bunun ülkeyi "Rus düşmanı" gibi gösterdiği kaleme alındı. Rusya'nın Yunanistan'a karşı asla düşmanca bir tavır sergilemediği ifade edilirken, 1946-1949 yılları arasındaki Yunan İç Savaşı sırasında, Nikos Zahariadis'in Stalin'den silah yardımı istediği ancak Stalin tarafından kendisine Yalta Anlaşması hatırlatılarak bu talebi reddettiği belirtildi.

TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI

Haberde, Miçotakis'in bazı şeyleri söylemeyi unuttuğu veya dile getirmekten kaçındığı ifade edildi. Yunan Başbakan'ın, BM gibi dünya barışını ve güvenliğini korumak için kurulmuş olan bir örgütün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la diplomatik bağ kurarak müzakereler için kabul etmesini eleştirmesi gerektiği iddia edildi.

Yunan Başbakan Miçotakis, BM kürsüsünde şunları söylemişti:

"Türkiye, önemli bir NATO üyesi. Eğer tercih ederse, Yunanistan ve AB’nin müttefiki ve ortağı da olabilir. Türkiye’nin arabuluculuğu sayesinde, Ukrayna ile Rusya arasında tahıl ihracatı için anlaşma sağlandı. Türkiye yapıcı bir rol oynayabilir ve bu imkânlara da sahiptir. Birleşmiş Milletler’den bu mesajla yalnız Türk liderlerine değil, Türk halkına da yönelerek şunu söylemek isterim: Yunanistan Türkiye’yi tehdit etmiyor. Biz düşman değiliz. Biz komşuyuz ve aramızdaki dostluk ilişkilerine çok önem veririz. Her iki tarafta da büyük çoğunluk, ne anlaşmazlık ne de çatışmayı ister. Gelin beraber, karşılıklı saygı ve işbirliği içinde ve uluslararası hukukun çerçevesinde ileriye doğru adım atalım. Türk ve Yunan halklarının barış içinde birlikte var oldukları uzun bir tarih vardır. 1922’deki trajik olaylardan 8 yıl sonra, iki ülkenin liderleri bir barış ve dostluk anlaşma imzalama cesaretini göstermişlerdi."

KAYNAK: MİLLİYET, CNN TÜRK
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 38
 • zafer 2 ay önce Şikayet Et
  yalan makinesi
  Cevapla
 • derviş 2 ay önce Şikayet Et
  aydın ve demokrat geçinen tencere ve tavacıların tatil için yunan adalarına gittiğini biliyormusunuz. hiçimizdeki yunan ı nasıl yemiyecez
  Cevapla
 • Ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  Adım adım ilerleme derdinde bu itler. Adaları silahlandırdı şimdi ortalığı sakinleştirme derdinde. Bunu sindirdikten sonra yeni adımlar atmaya çalışacak aklınca bu adiler.
  Cevapla
 • ADANALI ALİ 2 ay önce Şikayet Et
  Gavurla Türkün, CHP Zihniyetli bir İP li veya İPSİZ Saadet Partilinin ve kcinayet ve uyuşturucu maşa terör örgütünün farkını görün işte...Dil yalan hep kolpa bu ne yüzsüzlük...
  Cevapla
 • Vatan 2 ay önce Şikayet Et
  Artık nüfusumuz arttık şu yalan dolanla aldığınız adalarını alma vakti geldi artık biz savaş istiyoruz biz yurt sulh cihanda sulh dedikçe sürekli kuyumuz kazıldı sürekli bize zarar verildi savaş bize düğündür artık eğlenelim biraz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye süre vermişti: Rusya'nın Suriye Temsilcisi Lavrentyev, Ankara'ya geliyor
WhatsApp'ta bir devrin sonu! Artık yapamayacaksınız