TikTok İngiltere'de 27 milyon pound cezayla karşı karşıya

TikTok'un ana şirketi ByteDance, çocukların verilerini yeterince korumadığı gerekçesiyle İngiltere'de 27 milyon pound cezayla karşı karşıya.

TikTok İngiltere'de 27 milyon pound cezayla karşı karşıya
TikTok İngiltere'de 27 milyon pound cezayla karşı karşıya
GİRİŞ 26.09.2022 16:29 GÜNCELLEME 26.09.2022 16:34
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İngiltere'nin gizlilik gözlemcisi kurumu Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO) basın açıklamasında, TikTok'a olası bir para cezasının nedenlerini ortaya koyan bir mektubu ByteDance'ye gönderdiğini söyledi. 

Yetkili makamın şirket ile ilgili ilk bulguları, TikTok'un platformu kullanan çocukların ebeveynlerinden gerekli onayı almadığını ve bazı verileri yasal dayanak olmaksızın işlediğini gösteriyor. 

ICO'nun tespit ettiği bu ihlaller nedeniyle TikTok, İngiltere'de 27 milyon poundluk (28.9 milyon dolar) olası bir para cezasıyla karşı karşıya.

Konuyla ilgili konuşan bir TikTok sözcüsü, "ICO'nun Birleşik Krallık'ta gizliliği korumadaki rolüne saygı duysak da, ifade edilen ön görüşlere katılmıyoruz ve ICO'ya zamanı geldiğinde resmi olarak yanıt vermeyi planlıyoruz" ifadeleri yer verdi.

ICO ise yaptığı açıklamada, “Nihai bir karar vermeden önce TikTok'tan gelen her türlü cevabı dikkatlice değerlendireceğiz” dedi.

ICO'da müfettiş olan John Edwards ise "Hepimiz çocukların dijital dünyayı öğrenebilmelerini ve deneyimleyebilmelerini istiyoruz, ancak uygun veri gizliliği korumalarıyla" diyerek soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

KAYNAK: BLOMBERG
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 2
  • tepki 2 ay önce Şikayet Et
    benzeri cezalar biz de olacak bunlar dunya ceza kesiyor biz uyuyoruz
    Cevapla
  • hırsızbükücü 2 ay önce Şikayet Et
    böylelikle rüşvetlerini alıyorlar, iyi tezgâh..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten harekat mesajı
Dolar ve petrolde esen rüzgar Türkiye'ye yarayacak