Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock İran’a karşı yaptırımlar talep etti

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, İran’da Emini’nin ölümü üzerine başlayan protestoları bastırmak için şiddet uygulanmasından dolayı bu ülkeye karşı yaptırım kararı alınmasını istedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock İran’a karşı yaptırımlar talep etti
Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock İran’a karşı yaptırımlar talep etti
GİRİŞ 27.09.2022 01:15 GÜNCELLEME 27.09.2022 01:15
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Baerbock, Alman Haber Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada, İran’da barışçıl protestoları ölümcül şiddetle bastırma girişiminin cevapsız kalmaması gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği (AB) kapsamında bu konunun hızlı bir şekilde ele alınmasını ve olaylara ilişkin sonuçların çıkarılmasını talep eden Baerbock, "Benim için buna, sorumlulara karşı yaptırımlar da dahildir." ifadesini kullandı.

Baerbock, bir toplumun durumu konusunda kadın haklarının önemli bir ölçüt olduğunu vurgulayarak, “Bir ülkede kadınlar güvende değilse kimse güvende değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christian Wagner, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında İran’ın Berlin Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bilgisini paylaştı.

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyelerince gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Emini'nin 17 Eylül'de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında Tahran ve ülkenin batısındaki kentlerde protestolar başlamıştı.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 4
 • tabi 2 ay önce Şikayet Et
  kendi ülkene bak. artistlik yapma.
  Cevapla
 • mysti 2 ay önce Şikayet Et
  her uyguladıkları yaptırım kendi halkına hayat pahaliligi ve türlü sıkıntı olarak geri dönüyor. rusyaya uyguladı halkı gün geçtikçe fakirlesiyor. ekonomi kuculmeye başladı. yüz yıllık firmalar iflas bildiriyor.
  Cevapla
 • Deli dumrul 2 ay önce Şikayet Et
  dünyayı sömüren heryeri terörize eden bu batı kafirine Rabbim ambargo koyacak inşallah...
  Cevapla
 • Musti Afatsum 2 ay önce Şikayet Et
  bebek bakanı gene saçmalamış
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Nebati'den Kılıçdaroğlu'na sert eleştiri
MHP'li Mevlüt Karakaya'dan Başkent Kulusi'nden son dakika açıklamaları!